ביה"ח כרמל:בזכות ניתוח נדיר -מזי שבה ללכת

מזי סבלה מכאבי תופת ברגל ובקושי הצליחה ללכת. כל הרופאים שאבחנו את הבעיה, סרבו לנתח אותה כי לטענתם, היא כבר עברה את חלון הזמן המתאים לניתוח. בצעד אמיץ ובמהלך ניתוחי נדיר, החליטו מומחי כף הרגל של ביה"ח כרמל, לנתח את מזי בכל זאת והיום, מזי כבר חזרה ללכת והיא מחייכת

| עודכן: אוגוסט 13, 2023

בן צבי ומרגוליס בחדר ניתוח צילום:אלי דדון

"אין לי מילים להודות לצוות של כרמל, הם פשוט הצילו אותי", היו מילותיה של מזי יצחייק, שהודתה לרופאים שטיפלו בה.


מזי, תושבת הקריות, לא הבינה למה כאבי הרגל שהתחילו לה פתאום לא נרגעים – הבחורה בת ה-46, בריאה בדרך כלל, התחילה לפני כשנה וחצי להרגיש שרגל שמאל שלה נרדמת וצונחת, כך שהיא אינה מצליחה לישרה פתאום באמצע היום, מה שגרם לה לנפילות. לאחר נפילה גדולה שחוותה, מזי הגיע למיון ביה"ח כרמל, שם הופנתה לסדרת בדיקות מקיפה ע"י הצוות המקצועי שכללה בדיקת CT, בדיקה נוירולוגית ובדיקת EMG. בבדיקת ה EMG, הבודקת את המוליכות החשמלית של מערכת העצבים, גילו הרופאים כי מזי סובלת מפגיעה עצבית במערכת העצבים המובילה לאזור כף הרגל ואבחנו את הבעיה כ "דרופ פוט" –תסמונת הרגל הנופלת.


"תסמונת ה"דרופ – פוט" (DROP FOOT), הינה תופעה ומחלה מוכרת הנגרמת עקב פגיעה עצבית, כשדיסק בעמוד שידרה לוחץ על העצב המוביל לעצבוב כף הרגל, או מפגיעה בעצב באזור הברך כתוצאה מלחץ", מסבירים ד"ר מיכאל מרגוליס וד"ר ליאור בן צבי, מומחי לניתוחי כף הרגל וקרסול, במחלקה האורתופדית בביה"ח כרמל, שטיפלו במזי. הסיבות לתופעה יכולות להיות מחלות נוירולוגיות הפוגעות בעצב, חבלה באזור הברך, סיבוכים של
ניתוחים, או לחץ של גבס, אבל אצל מזי, עלו המומחים על סיבה לא שגרתית ומפתיעה שגרמה לבעיה והיא ניתוח קיצור קיבה אותו עברה מזי.
ד"ר מרגוליס מסביר:" מזי עברה ניתוח קיצור קיבה, שגרם לה להוריד כ 50 ק"ג ממשקל גופה. הירידה הדרסטית במשקל, גורמת לשיבוש כמות הויטאמינים בגוף כתוצאה מהשינוי המטאבולי, מה שיכול להוביל לנוירופתיה. בנוסף, הירידה במשקל גורמת גם להידקקות של רקמת השומן סביב העצב, כך שהעצב נשאר חשוף ומתחיל להיגרם לו נזק".


בשלב ראשון, המליצו למזי הרופאים, טיפול שמרני שכלל טיפולי פיזיותרפיה וסד מיוחד, שהורכב על הרגל כדי לייצב ולחזק אותה, אבל זה לא כל כך הצליח.
"הסד היה גדול ומגושם וגם טיפולי הפיזיותרפיה לא ממש עזרו לי " מספרת מזי. עם הזמן, הכאבים התגברו והחמירו עד שמזי כבר לא יכלה לסבול אותם יותר .
"הרגשתי שזהו, אני לא יכולה יותר, הכאבים היו קשים מנשוא, לא יכולתי ללכת והייתי מוכנה לעשות הכל רק להיפטר מהכאבים הנוראים האלה".
מזי, הגיעה לבדיקה אצל ד"ר מרגוליס במרפאת כללית בלין, אחרי שנה וחצי של סבל בהן היא סובלת מצניחת הרגל והכאבים ולאחר ריכוז כל הבדיקות וההתייעצויות רבות, החליט הרופא להמליץ לה על ניתוח שנחשב במצבה נדיר.


ד"ר מרגוליס מסביר, "ישנה הסכמה מאוד ברורה אצל כל האורתופדים, כי מטופל עם "דרופ פוט", שנמצא בטיפול שמרני ועברה כבר יותר משנה לא מנתחים אותו. הסיבה היא כי לאחר שנה, הנזק לעצב ולשרירי הגף הוא כבר גדול ומשמעותי מידי ואף עלול להיות בלתי הפיך, השרירים סביב העצב עוברים דלדול וסיכויי ההצלחה של ניתוח הם נמוכים מאוד עד אפסיים". מזי פנתה למספר בתי חולים ולמנתחים רבים בבקשה שינתחו אותה, אבל כולם דחו את הבקשה כי לטענתם חלון הזמן של השנה עבר ואין טעם ולא כדאי לנתח.

כאן נכנס צוות ניתוחי כף הרגל וקרסול של כרמל, להתייעצויות קדחתניות ובהחלטה אמיצה, החליט ד"ר מרגוליס כי למרות הסיכון, הוא לא לוקח את הסיכוי ובצעד נדיר מבצע את הניתוח ברגלה של מזי. בניתוח נדיר באופיו ובתזמונו, ולאחר שעברה כבר שנה וחצי מאז התחילה הבעיה, נכנסו ד"ר מיכאל מרגוליס יחד עם מומחה כף הרגל והקרסול ד"ר ליאור בן צבי ומתמחה המחלקה ד"ר פיראס סעב, לחדר הניתוח האורתופדי בביה"ח כרמל וביצעו את הניתוח לשחרור העצב הפגוע ברגלה של מזי.

בן צבי ומרגוליס בחדר ניתוח צילום:אלי דדון


ד"ר ליאור בן צבי מסביר, "במהלך הניתוח, פתחנו את תעלת העצב ושחררנו את הרקמה הלוחצת סביב העצב. כך אפשרנו ללחץ לרדת ואפשרנו התאוששות של העצב. שחרור העצב מאפשר החלמה וחזרה של העצב לתפקוד נורמלי. העצב מתחיל להפעיל את כף הרגל ואת השרירים והתפקוד המוטורי של השרירים משתקם".
"התוצאות שאנחנו רואים היום בתהליך השיקום של מזי, מאוד משמחות אותנו" אומר ד"ר מרגוליס. "גם בספרות העולמית, לא מצאנו מצבים שבהם ניתחו מקרים כאלה, לאחר שנה וחצי ואנחנו בכרמל בהחלט חלוצים בניתוח הזה. אנחנו לקחנו את הסיכון המקצועי ולשמחתנו אנחנו שמחים מאוד עם התוצאה".


ד"ר בני ברנפלד, מנהל המחלקה האורתופדית בכרמל סיכם ואמר:
"אנו שמחים במחלקה להעניק לכל מטופלי חיפה והצפון, את מגוון השירותים הטיפולים האורתופדיים הטובים ביותר, מכל תתי מקצועות ברמה הגבוהה ביותר ובאיכות הצוות והניתוחים המתקדמים ביותר".


מזי, שמספר שעות לאחר הניתוח הנדיר כבר הלכה הביתה, כבר מחייכת היום בחיוך ענק ומודה לד"ר מרגוליס ולכל הצוות שלקח את הסיכון וניתח אותה:
"היום אני כבר יכולה לרוץ אחרי הילדים שלי ותודה לאל, אני מרגישה מצוין. אין לי כאבים, הרגל לא נופלת ואני מתחילה לחזור לחיים הרגילים שהיו לי. אני רוצה להודות לד"ר מרגוליס ולד"ר בן צבי, שהיו המלאכים בלבן בשבילי והחזירו לי את היכולת ללכת בלי כאבים. כולם כולל האחים והאחיות במחלקה, כולם היו בשבילי שליחים שעשו הכל כדי שאוכל לחזור ללכת. ביה"ח כרמל היה הטופ שבטופ מבחינת הטיפול והניתוח, כולם עטפו אותי, העניקו לי את הטיפול הכי טוב שיכול להיות ובכל רגע ידעתי שאני נמצאת בידיים הכי טובות שיש".

מזי והרגל צילום:אלי דדון

נושאים קשורים: בית חולים כרמל, רופאים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *