כנגד כל הסיכויים: נולדה במשקל 500 גרם ושרדה

היא נולדה בביה"ח כרמל בשבוע 23 במשקל 515 גרם, ועם סיכויי ההישרדות כמעט בלתי אפשריים. בעזרת מאבק וצוות מקצועי של פגיית ביה"ח ובשילוב חוזק ואמונה בלתי מתפשרת של הוריה, השבוע, אחרי 135 ימים של טיפול מסור בפגייה הצליחה הפגה אילה הקטנה לצלוח את הכמעט בלתי אפשרי והיא השתחררה לקול מחיאותכפיים של כל צוות הפגייה ובשמחה גדולה הביתה

| עודכן: ינואר 16, 2024

הפגה אילה בטיפול בפגיית כרמל. קרדיט – צילום: ירון חזן דוברות כרמל

הפגה אילה, שנולדה בכרמל במשקל 515 גרם ואפילו ירדה למשקל של 410 גרם, שוחררה השבוע בשעה טובה לביתה לקול מחיאות הכפיים של כל צוות פגיית כרמל, יחד עם ההורים המאושרים. הכל התחיל בטיול ערב רגיל בחיפה לפני מספר חודשים: חני קליין בת ה 37 מחיפה, שהייתה בהיריון בשבוע 23 יצאה לסיבוב עם משפחתה, כשלפתע היא חשה פתאום בצירים ושהיא נמצאת בתחילתו של תהליך לידה. חני, שזה כבר היריון שביעי שלה, הבינה שמשהו לא רגיל קורה פה: "הבנתי שסימנים כאלה בשבוע 23 זה משהו חריג, התקשרתי לחדר הלידה של ביה"ח כרמל, והם אמרו לי להגיע דחוף ומיד לחדר הלידה".


ד"ר ראובן קידר, מנהל חדרי הלידה של כרמל שקיבל את חני, ביצע מספר בדיקות והודיע להורים כי התינוקת נמצאת בסכנה גדולה על גבול החיות וצריך לשקול אולי הפסקת היריון. מנהלת הפגייה ד"ר קרן לביא נבו, מעדכנת כי סיכויי ההישרדות של פגים שנולדו בשבוע 23 מאוד קלושים ועומדים רק על 8.7%. בישראל רק 4 פגים שרדו מתוך 47 פגים שנולדו בשנת 2021, זאת על פי נתוני מכון גרטנר, המכון לחקר ומדיניות בריאות בישראל.
"הסכנה הגדולה בפגים קטנים מידי היא בחוסר בשלות של כל מערכות הגוף וביכולת הפג לשרוד כתוצאה מסיבוכים שונים שמתפתחים משנית לחוסר בשלות", מסבירה ד"ר לביא נבו.


לאחר ששמעו את המלצת הרופאים, חני ובעלה יוסי, בני זוג חרדים המשתייכים לקהילת סערט ויז'ניץ שבחיפה, התקשרו גם להתייעץ עם הרב המנחה אותם הרב יעקב דויטש. לאחר שורת התייעצויות שהוא קיים עם רבנים ומומחים רפואיים נוספים, המליץ הרב דויטש לזוג ללדת את התינוקת ולא לבצע הפסקת היריון: "אנחנו אנשים מאמינים ולהפסיק חיים של תינוק זה לא בידיים שלי" אומרת חני. "האמנו באמונה שלימה שבעזרת ה' ובעזרת הצוות המדהים של כרמל הכל יהיה בסדר". לאחר שחני קיבלה את ההחלטה היא הועברה לחדר ניתוח, שם ניתח אותה ד"ר קידר בניתוח קיסרי דחוף והפגה במשקל 515 גרם בלבד, הועברה מידית ליחידה לטיפול נמרץ פגים שבפגיית ביה"ח.


ד"ר קרן לביא נבו מספרת: "חיברנו את הפגה למכונת הנשמה, היא קיבלה הזנה תוך ורידית וטיפול אנטיביוטי היא ירדה למשקל של 410 גרם ובימים הראשונים לחיים היתה ממש בסכנת חיים, אבל עם צוות הפגייה המסור שטיפל בה 24/7 עם מסירות אין קץ של הצוותים, הצלחנו לייצב אותה ואט אט היא הצליחה להתחזק. לאחר חודש, אחרי שנגמלה מההזנה לווריד, עברה הפגה אילה להזנה מחלב אם ולאחר חודשיים של טיפולים מסורים, הצליחה הפגה אילה להכפיל את משקלה לקילו ו 100 גרם".

מנהלת הסיעוד של הפגייה, האחות ליאור שקד מספרת: "הצוות הסיעודי שלנו עטף את הפגה ואת המשפחה בהמון חום ואהבה, הם היו משפחה מקסימה ומיוחדת לאורך כל הדרך ונוצר ביננו ועם כל הצוות קשר מיוחד. כולנו שמחים בשמחתם הפרטית ושמחים שהצלחנו להציל עוד פג קטן ולהביא אושר למשפחה".


השבוע, לאחר כ 4 וחצי חודשים ארוכים ורצופים וכשהיא שוקלת כבר 3 קילו ומאתיים גרם, השתחררה הפגה אילה לביתה, כשכל צוות הרופאים ואחיות הפגייה מלווה אותם בדמעות ברכות ובמחיאות כפיים. בפגיית כרמל, מתקבלים כ 360 תינוקות בשנה, מחציתם פגים (תינוקות שנולדו מתחת שבוע 37) וכבר 6 שנים ברציפות שהיא זוכה כפגייה המצטיינת בישראל על פי מדדים של משרד הבריאות .
ד"ר לביא נבו אומרת כי: "המצוינות הזו היא תוצאה של טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יחד עם יחס אישי למטופלים ולמשפחות שלהם, יחסי עבודה מעולים בין הצוות הרפואי סיעוד והפארא-רפואי, תוך עבודת צוות מעולה עם המחלקות המשיקות מחלקת נשים וילדים".


הפגה אילה, שוחררה לביתה בגיל 3 שבועות מתוקן (3 שבועות לאחר תאריך הלידה המקורי) במשקל 3 קילו 200 גרם, כשהיא נושמת בכוחות עצמה ללא תמיכה נשימתית והיא ניזונה מחלב אם בלבד. אילה תמשיך מעקב התפתחותי במרפאת התפתחות פגים הייחודית של פגיית כרמל, הכוללת רופאת פגים התפתחותית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ודיאטנית וכן תמשיך להיות במעקב מרפאת עיניים של הצוות בכרמל. חני, אימא המאושרת של הפגה אילה מסכמת ואומרת: "ילד בריא זו מתנה משמיים, המסר שלי הוא לא לוותר, אין לי ספק כי המעטפת האנושית המושלמת של כרמל, יחד עם האמונה שלנו הם אלו שעזרו לנו לעבור את התקופה הקשה. הרגשתי שלא רק התינוקת שלי מטופלת כאן אלא גם אנחנו כהורים ומשפחה, מקבלים טיפול ומעטפת מיוחדת. כרמל היו בשבילנו המלאכים בלבן וכולנו מודים לצוות הנהדר כאן מכל הלב".

ד"ר קרן לביא חני ובעלה. קרדיט – צילום: ירון חזן דוברות כרמל
צוות הפגייה עם חני והתינוקת. קרדיט – צילום: ירון חזן דוברות כרמל

נושאים קשורים: בית חולים כרמל, פגים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *