"הבן שלנו ניצל בזכותו"

| עודכן: פברואר 7, 2023

בתמונה: ד"ר עלי ח'טיב, פנימאי במוקד לרפואה דחופה של מכבי שירותי בריאות בקרית מוצקין, ביחד עם המטופל ואימו-קרדיט צילום: מכבי

ילד בן 12 התלונן על כאבים בחזה. למרות בדיקות תקינות הרופא התעקש לבצע צילום חזה, פעולה שהצילה את הריאה שלו ומנעה סכנת חיים ממשית. "אין מילים שיכולות להביע את ההערכה וההוקרה שאנחנו מרגישים כלפיו"

שעות הערב במוקד לרפואה דחופה של 'מכבי שירותי בריאות' בקרית מוצקין, צעיר בן 12, מלווה בהוריו, הגיע בתלונה על כאבים בחזה. על פניו, מדובר בפנייה רגילה אך עבור ד"ר עלי ח'טיב, פנימאי במוקד לרפואה דחופה, מדובר היה באירוע חריג. בדיקת האק"ג הראתה שהכל תקין, אך חיזקה את החשד של ד"ר ח'טיב. "ביצענו תרשים לב, הבדיקה לא הצביעה על משהו לא תקין ועדיין בתחושה הקלינית שלי הרגשתי שזה לא יכול להיות שילד בן 12 מתלונן על כאב בבית החזה מבלי שספג מכה, ללא קוצר נשימה ומאמץ מיוחד. לא היה לו את התסמין הטיפוסי"-משתף ד"ר חטיב

על אף שבני המשפחה פנו להמשיך לביתם, ד"ר חטיב התעקש לבצע צילום חזה בנוסף, למרות גילו הצעיר של המטופל. למרבה הפלא, מהבדיקה עלה כי הילד סובל מ-'חזה אוויר' גדול ומשמעותי- Pneumothorax , המשפיע על תפקוד לב הריאה. מצב רפואי בו מצטבר אוויר בין קרומי האדר המחברים את הריאות לסרעפת או לשרירי הצלעות ובכך נמנע מהריאה להתרחב ולהתכווץ – להכניס אוויר ולהוציאו בתהליך של דיפוזיה (מעבר החמצן לגוף). לעיתים הלחץ גדול עד כדי כך שהוא מפריע ללב. ד"ר ח'טיב איתר את הבעיה בשלב מתקדם ובזכות האבחנה המדויקת הריאה ניצלה והילד יצא מסכנת חיים ממשית. אילולא התעקשותו לצילום חזה והמשך טיפול בבית החולים, עלול היה המקרה להסתיים באסון.

באותם רגעים הוזמן נט"ן להמשך טיפול בבית החולים, שם בוצעה הכנסת נקז לניקוז כלל האוויר שהצטבר בין שתי השכבות ומצבו של הילד התייצב. כעת הוא ממשיך בסדרת טיפולים והודות לגילוי המוקדם, במשפחתו של הילד מאמינים שלאחר סדרת טיפולים הוא יחזור למוטב.

"לקח לנו שלושה ימים עד שהגענו לטפל בבעיה, לא חשבנו שמדובר בפגיעה רצינית. גם שד"ר ח'טיב הורה לנו להתפנות לבית החולים חשבתי שהוא טועה, אלא שהוא צדק ובגדול. הבן שלי היה בסכנת חיים ממשית וכמעט איבד ריאה. אני מבקשת להביע הערכה עמוקה לד"ר ח'טיב, בזכותו ניצל הבן שלנו ניר. בזכות תגובתו המהירה, המקצועיות הרבה ותשומת הלב לפרטים הקטנים, אותרה הבעיה בזמן. לאחר יומיים הוא גם דאג להתקשר לשלומו, מה שמעיד יותר מכל על הלב הרחב שלו והדאגה. אין מילים שיכולות להביע את ההערכה וההוקרה שאנחנו מרגישים כלפיו"-מסרה אסיה קאן, אימו של ניר.

ד"ר עלי ח'טיב, פנימאי במוקד לרפואה דחופה של מכבי שירותי בריאות בקרית מוצקין סיכם: "התלונות של בחור צעיר בן 12 על כאבים בחזה ללא שום תסמין מאפיין העלה בי תהייה. אני שמח שהצלחנו לאתר את הפגיעה בזמן. ניר הוא בחור צעיר ועתידו לפניו, שמח שהייתי שם עבורו ברגע אמת"

נושאים קשורים: מכבי שירותי בריאות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *