שבת של טיולים

למרות השרב הכבד, כ 90 אלף מטיילים ביקרו בשמורות הטבע והגנים הלאומיים במהלך השבת וגם תצפית משמחת של לוויתן ראשתן בים תיכון.

| עודכן: יוני 24, 2023


בין האתרים הבולטים היום:
הגן הלאומי גן השלושה (סחנה) עם כ 2400 מבקרים
הגן הלאומי קיסריה עם כ 3100 מבקרים
הגן לאומי ירקון תל אפק ושמורת הטבע עין גדי עם כ 2900 מבקרים בכל אחד מהאתרים.
הגן הלאומי אשקלון עם כ 2000 מבקרים.
כבר בשעות הבוקר הגנים הלאומיים פלמחים, הבונים ובית ינאי היו בתפוסה מלאה כ 6000 לנים בסופ״ש בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים.
החניונים המרכזיים: חניוני המים באשקלון, מעיין חרוד, אכזיב וחורשת טל.

בשורה משמחת בים תיכון –

לווייתן ממין ראשתן (Sperm whale) תועד אתמול (יום שישי) כ־25 קילומטרים מערבית לחופי אשדוד. בין המדווחים לעמותת דלפיס היה רוני ליטמן, שראה את הלווייתן בסביבות השעה 10:00 בבוקר, וגיא אברהמי ושותפו, ברי המזל, שנתקלו בלווייתן בסביבות השעה 13:00. "כבכל יום שישי, יצאנו לשייט מפרשית, השותף שלי קובי ואני", סיפר אברהמי, "עלינו לאזור אסדת הגז שבין אשקלון לאשדוד. הים היה ממש רגוע וצבע המים כחול כהה. בשלב מסוים זיהיתי שפריץ גדול של מים לא רחוק מאיתנו. אנחנו רגילים לראות דגי טונה ואפילו דולפינים שמלווים אותנו במהלך השיט, אבל פה היה מדובר במשהו אחר. התקרבנו קצת והבנתי שאנחנו רואים לווייתן. מהר מאוד התגלה גופו האדיר, סביב שבעה מטרים אורכו, ושוב סילוני מים של נשימותיו… לא ידענו שקיימים בארץ לווייתנים ומעולם לא נתקלנו בהם. באמת חוויה של פעם בחיים של בעל החיים המופלא הזה".

מדובר בתצפית השלישית במספר השנה של לווייתן ממין ראשתן. שתי התצפיות הקודמות היו על גבול לבנון וזו הראשונה השנה באזור הדרום.

לדברי ד"ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי־על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, לתצפיות של ראשתנים חשיבות רבה: "אלו הם יונקים ימיים צוללי עומק, שניזונים מדיונוני ענק ודגים בעומק הים. נוכחותם מעידה על סביבה ימית עשירה שמתגמלת אותם, ולכן הם ביו־אינדיקטורים מצוינים למים הכלכליים הבלעדיים של ישראל".

אוכלוסיית הראשתנים בים התיכון הוגדרה בשנת 2021 על ידי ה־IUCN כאוכלוסייה בסכנת הכחדה. על פי ההערכה האחרונה, האוכלוסייה בים התיכון מונה בין 250-2500 פרטים, ונמצאת במגמת ירידה.

"הסכנות העיקריות עימן מתמודדים הראשתנים הן רשתות סחיפה, שצפות בים העמוק במטרה ללכוד דגי חרב וטונות והן לווייתנים והן כרישים נלכדים בהן כשלל לוואי. פגיעה נוספת בלווייתנים הללו נגרמת כתוצאה מסקרים סייסמיים לחיפושי גז ונפט, שעלולים לפגוע להם בשמיעה, או להרחיק אותם ממקורות מזון. גם פסולת פלסטית פוגעת בצוללי עומק כמו הראשתן", אומר אביעד, ומוסיף פרט מעניין נוסף: "אוכלוסיית הראשתנים בים התיכון שונה ומבודדת גנטית מאוכלוסיית הראשתנים שחיה באוקיינוס האטלנטי. יש לה אפילו ניב מיוחד משלה – רצף נקישות שהם משמיעים שמאפיין רק אותם".

אחת מהדרכים הטובות ביותר להגן על אוכלוסיות היונקים הימיים מול חופי הארץ היא לדווח על תצפיות. ראיתם יונק ימי? דווחו למוקד רשות הטבע והגנים *3639
ולעמותת דלפיס בקישור הבא: https://www.delphis.ngo/reporting

קרדיט צילום: דוברות רשות הטבע והגנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *