התמודדות עם הלחץ והחרדה בעקבות המצב-דרכים לסייע לילדינו וגם לנו

את המתח והלחץ שאנחנו חשים כמבוגרים, מרגישים גם הילדים שלנו • איך נהפוך את הסיטואציה למרגיעה? הנה כמה טיפים שיוכלו לסייע לכם. ד"ר שרון פלגי, פסיכולוגית ארצית במכבי שירותי בריאות, בכמה טיפים שיוכלו לסייע לכם.

| עודכן: אוקטובר 10, 2023

אילוסטרציה

אנחנו נמצאים במצב לחימה מורכב, שלא הכרנו. מצב שגורם לכולנו רמה גבוהה של לחץ, עצב, דאגה, וחשש גדול מהלא ידוע. בין שאנחנו באזורי הדרום והחזית, בין שבאזורי המרכז, השפלה והשרון המופגזים מעת לעת, ובין שבאזורים צפוניים יותר – מוגנים בגופנו אך בנפשנו נמצאים עם כוחות הביטחון והאזרחים אשר נמצאים בסכנה.


את המתח והלחץ שאנחנו חשים כמבוגרים, מרגישים גם ילדינו – גם דרך המתח שהם קולטים מאיתנו, גם דרך המידע שמגיע אליהם. אחד הדברים שמשפיעים באופן המרבי על חוסן של ילדים, הוא התגובה שלנו ההורים. אם אנחנו כמבוגרים נצליח לגייס חשיבה רציונלית ורגועה, לדבר על המתחולל ולהרגיע את עצמנו וגם את הילדים שלנו, ניצור תחושת חוסן משפחתי שתשפיע ותסייע על כולנו. יש כמה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי לאפשר זאת לנו ולילדנו.
שמרו על בטיחותכם ועל בטיחות ילדיכם:
* חשוב להקפיד על הוראות והנחיות מערכת הביטחון – הישארו בממ"ד, במקלט או במקום מוגן.
* הפכו את האזור המוגן למקום שנעים להיות בו. הביאו שמיכות, חפצים, פעילויות פנאי וגם מזונות אהובים שיהיו זמינים עבורכם.
* במידה שאתם גרים באזור מרובה בטילים ו"צבע אדום" ואתם חשים מתח רב מדי, במידת האפשר הרשו לעצמכם לנסוע מחוץ לאזור המתיחות והטילים.


דברו ושתפו בהסבר על הדברים ועל רגשות:
* הסבירו לעצמכם ולילדים שלכם את מה שקורה במילים פשוטות, ותוך שילוב בין אמירות כנות לבין שמירה על אופטימיות והרגעה – התאימו את ההסבר לגיל הילדים, למציאות בביתולאופן בו הם שואלים או מתעניינים. דברו עם ילדיכם על הרגשות שהם חווים, תנו לרגשות מילים, תנו לגיטימציה לרגשות, אך שלבו גם מידע מרגיע לרגשות קשים. אפשר בהחלט לשתף גם ברגשותיכם שלכם, אך באופן מכבד ומרגיע.
* פעמים רבות, שיח משפחתי אשר כולל את כלל בני המשפחה מסייע – השיח מאפשר לילדים צעירים לשאול שאלות ולהביע דברים שלעיתים למבוגרים יותר קשה יותר לשתף, ומגייס תמיכה ושיתוף בין כלל בני המשפחה.

הקטינו לחץ וחרדה:
* שימו לב לתחושות שלכם ושל הילדים שלכם – וכיצד התחושות מפעילות אתכם. במידה שאתם או הילדים חשים רמה גבוהה של מתח או פחד, נסו לערוך במשותף פעילויות מרגיעות – נשמו באופן רגוע נשימות עמוקות והקפידו בעיקר על הוצאת אוויר איטית – נשמו פנימה כמו שאתם מריחים פרח, הוציאו אוויר כמו שאתם מכבים נר או מנפחים בלון. אפשר לנשום יחד עם הילדים, ממש כפעילות משפחתית. מיון מודרך – צרו עם הילדים סיפור
משותף שבו אתם נמצאים יחד ב"מקום בטוח" – מקום שנעים ומוכר לכם, מהחיים או מהדמיון, דמיינו כיצד אתם נמצאים בו – תוך שימוש בחושים שונים. כיצד הסביבה נראתה במקום הבטוח הזה, אילו צלילים יש מסביב, מה הטמפרטורה. אפשר לספר לילדים שלנו סיפור על המקום הבטוח, ואפשר גם להציע להם שהם יספרו לכם סיפור שכזה. דרך נוספת היא לבקש מכל אחד מבני המשפחה לעצום עיניים, לדמיין מקום שכזה, ואז שכל אחד מבני המשפחה ישתף מה היה המקום הרגוע שלו.
אפשרו לעצמכם להתנתק:
* צריכה גבוהה מדי של מידע ותקשורת מגבירה את עוצמת המתח והלחץ – נסו לצרוך חדשות במידה, עם עדיפות לקריאת מידע.
* שמרו על שגרת חיים רגילה ככל האפשר. תתלבשו ואל תישארו בפיג'מה, תאכלו יחד ארוחות בזמנים הרגלים, נסו לשלב ככל האפשר ביום פעילויות שאינן קשורות למצב.
* שלבו פעילויות מעלות חיוך, מרגיעות ומהנות – את כל בני המשפחה. במידה שאתם בבית עם הילדים – חפשו פעילויות שנעימות לכולכם (תחרות שירה, הומור, משחקים משתפים וכדו').
* שבו עם המשפחה במקומות שאתם חווים כבטוחים ונעימים – בבית, או מחוצה לו, במידה שאתם מתגוררים באזורים שמאפשרים זאת.

על רקע המצב הבטחוני, מפעילה מכבי קו סיוע מיוחד לתמיכה נפשית המאויש ע"י עובדים סוציאליים. המוקד זמין לחברי מכבי דרך מוקד מכבי ללא הפסקה במספר 3555*.

נושאים קשורים: מכבי שירותי בריאות


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות