פרשת השבוע:פרשת שופטים – כניסת שבת בחיפה 18:52 יציאת שבת 20:00

פָּרָשַׁת שֹׁפְטִים היא פרשת השבוע החמישית בספר דברים. בפרשה זו ממשיך משה בנאום המרכזי בחומש דברים הקורא לעם ישראל לשמור תורה ומצוות ולהתיישב בארץ ישראל. בפרשה משה מצווה על הקמת מערכות שלטון שונות הכוללות את מערכת המשפט בכל עיר ועיר, בית דין מרכזי שהוא הסמכות העליונה בענייני הלכה ועל מינוי המלך.

| עודכן: אוגוסט 18, 2023


שופטים ושוטרים תיתן לך בכל שעריך… ושפטו את העם משפט צדק".
הרב הקדוש, סניגורם של ישראל, רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי"ע, מביא הדרכה לכל אחד ואחד מאיתנו לקראת ימי הדין.
בראש השנה יבוא הקדוש ברוך הוא לשפוט את כל העולם, כשיעבירם לפניו כבני מרון.
מה העצה שיעשו בני ישראל ויהפכו את הדין לרחמים וחסדים? ינהגו בין איש לרעהו במידת החסד והרחמים, וילמדו זכות איש על רעהו, ובזה יעוררו עליהם גם מלמעלה אותה המידה, שבעת הדין בראש השנה כשיבחנו את כל מעשיהם ידונו אותם
גם לכף זכות, ימליצו עליהם טובה וינהגו עמהם בחסד וברחמים, כי בהנהגתו מלמטה מעורר האדם שינהגו עמו במידת החסד והרחמים, וכך יצא זכאי בדין.
 
ובזה מבואר הפסוק, "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך" – אתה בעצמך תתקן ותכין המשפט שלמעלה, על ידי 'ושפטו את העם משפט צדק'. ע"י שישפוט את רעהו 'משפט צדק' בלימוד זכות וצדקה על כל זרע ישראל, כן יתעורר כן לעומתו למעלה, ויצא זכאי בדין, כי במידה שאדם מודד – מודדין לו.
וכך כותב הצל"ח: "על כן הירא את דבר ה' יקבל עליו מעתה בלב שלם 'ואהבת לרעך כמוך', ולדון את כל האדם לכף זכות, אז יזכה שיעבירו לו על כל פשעיו ואין צריך לא סיגופים ולא יסורים. כי המעביר על מידותיו – מעבירין לו על כל פשעיו".
 
אוחזים אנו בתחילת חודש הרחמים והסליחות. נשריש בלבנו את אהבת ישראל, לראות את הטוב שבכל אחד, ובכך נגיע מחוזקים לימי הדין, ונזכה כולנו לכתיבה וחתימה טובה.

נושאים קשורים: פרשת השבוע, שופטים, שבת


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *