מכבי: רפואת ילדים איכותית בקהילה

| עודכן: ינואר 10, 2023

ד"ר איהאב חטיב מומחה לרפואת ילדים וקרדיולוג ילדים 'במכבי שירותי בריאות' במרכז הרפואי קסטרא-חיפה צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

השבוע יצוין בישראל "יום הרופא" המדגיש את התפקיד המיוחד אותו ממלאים הרופאים בחיי הקהילה, מהעשייה היומיומית והסיפוקים המלווים את העשייה הרפואית. נפגשנו עם  ד"ר איהאב חטיב, מומחה לרפואת ילדים וקרדיולוג ילדים 'במכבי שירותי בריאות' במרכז הרפואי קסטרא-חיפה לשתף על עולם רפואת הילדים, שיטות הטיפול המתקדמות והטכנולוגיות הרפואיות

רפואת הילדים היא תחום מרתק ודינמי. בכל גיל יש מחלות המאפיינות אותו ודרכי התמודדות שונות. לצורך הטיפול, הקשר נבנה בתחילתו בין הרופא להורים והילד או הילדה. "הגישה שלי להרחיב את הראייה ולא להתמקד רק בתלונה הספציפית או המחלה הנוכחית, אלא בגורמים הרבים המשפיעים על איכות החיים ובריאות הילד ומשפחתו. בתקופת הקורונה ראינו זאת ביתר שאת עם השינויים הגדולים באורח חיי הילדים, עם הרגשת הבדידות, הריחוק החברתי והקושי לחזור לשגרה"-מספר ד"ר חטיב. 


שיטות הטיפול הייחודיות 

חשוב מאוד לשמור על קשר עם משפחת הילד ולהבין איך כל משפחה מתמודדת עם מחלת הילד. להסביר להורים וגם לילד/ה על המחלה, ומה מצפה או מה התגובה הצפויה לטיפול. "מתחילת עבודתי אני מקפיד להיות זמין למטופלים. למרות לחץ העבודה משתדל לתת מענה לכל פניה במהירות. עם התקדמות הטכנולוגיה, ופתיחת ערוצי תקשורת נוספים כמו ביקורים וירטואליים או בקשות אונליין, נוצר קשר רציף עם המטופלים. קשר האמון שבניתי במשך שנים עם המשפחות מקדם את המטרה העיקרית: בריאות הילדים". לדבריו, שיטה טיפולית חשובה שיש להקפיד עליה הנה קביעת תוכנית עבודה לאחר בדיקת הילד, מסביר על המצב הנוכחי, על סוג הטיפול והאם יש צורך בביקור חוזר או ביצוע בדיקות נוספות אם חל שינוי מסוים, ובכך לעזור להורים להתמודד עם המצב. בקרדיולוגיה התחום מתפתח במהירות וטכנולוגיות חדשות מקדמות שיטות טיפול חדשות, בזכות הקדמה הטכנולוגית ופיתוח מיומנויות עם צבירת נסיון בתיקון מומי לב מורכבים, ניתן לעזור למספר חולים גדול יותר ולטפל בילדים עם מחלת לב קשות.

טכנולוגיות רפואיות מתקדמות

ברפואת ילדים ההתקדמות הטכנולוגית שונה מההתקדמות בתחום קרדיולוגית הילדים-המקצוע הנוסף של ד"ר חטיב. "כאחראי על צנתורי לב ילדים ברמב"ם, אני מקפיד על הטמעת הטכנולוגיות החדישות ביותר, ומבצע השתלמויות בצרפת כל שנה, כדי לייבא שיטות טיפול מתקדמות. אני מבצע בדיקות אקו-דופלר במרפאות מכבי בחיפה ובצפון, ובמכון לב ילדים רמב"ם. יש חשיבות לאבחון מוקדם של מומי לב, ומתן טיפול בזמן. שיטות הטיפול כוללות תרופות לפעמים, או ביצוע צנתורים מורכבים או הפניה לניתוח לב פתוח. צנתורים של מומי לב מחולקים: צנתורים אבחנתיים כמו מדידת לחצים בלב, כלי הדם או הריאות והדגמת מום הלב לצורך קביעת תוכנית טיפול מותאמת לכל חולה. הצנתורים הטיפוליים כוללים בין היתר, סגירת פגם במחיצות הלב או הרחבת כלי דם או מסתמים מוצרים. כיום ניתן להשתיל מסתם בתוך הלב באמצעות צנתור ללא צורך בפתיחת בית החזה או הלב. ד"ר חטיב מוביל בארץ את תחום השתלת מסתם ריאתי בצנתור.

מאידך, השינויים ברפואת הילדים במרפאה התרחשו בעיקר בתחום ההנחיות העדכניות לטיפול במחלות ופיתוח תרופות חדשות, התפתחות דרכי קשר חדשים אלקטרוניים עם המטופלים ופתיחת מוקדים לרפואה דחופה בקהילה"-מוסיף ד"ר חטיב

ייחודיות מרפאת מכבי בקסטרא-חיפה

ד"ר חטיב עובד כרופא ילדים וקרדיולוג ילדים בקסטרא. 

"בשנת 2017 החלטתי בשיתוף עם מכבי להקים את מרפאת קסטרא. הובלתי את התפתחות המרפאה ובמשך השנים הוספנו שירותים ברוב תחומי רפואת הילדים עם רפואת משפחה. המרפאה היום מכילה את רוב שירותי הרפואה, מכל התחומים, בנוסף לרפואת הילדים. קיים צוות מזכירות מקצועיות בכל יום, בוקר וערב, מרפאת אחיות ברוב ימי השבוע ושירותי מעבדה, עובדת סוציאלית, רופאי משפחה, גסטרואנטרולוגית, נפרולוג, 2 רופאות נשים וגניקולוגיה של מתבגרות. יחד עם ד"ר ריזאן סח'ניני, מומחית לרפואת משפחה הרופאה המחוזית של מכבי בצפון, אנחנו מובילים את תחום רפואת הילדים. התמחויות-על ברפואת ילדים, כמו ראות, ראומטולוגיה, כירורגיה, אנדוקרינולוגיה, אורולוגיה, אורתופדיה, קשב וריכוז וקרדיולוגיה עם ביצוע בדיקות אקו-דופלר ואק"ג במרפאה. כמו כן קיימים טיפולים פרא-רפואיים לילדים של קלינאיות תקשורת, דיאטנית, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, בנוסף לשירותים של מכבי טבעי ומטפלים מומחים לילדים. הצלחת מרפאת קסטרא, הנה תוצר עבודה משותפת בין צוות המרפאה והנהלת מכבי".

ניהול מחלה וליווי מטופל

"טיפול במחלות ילדים הוא  מורכב היות ומעורבים  בו רגשות רבות של ההורים ובני משפחה אחרים. לכן חשוב בכל שלב להבהיר על מצב המחלה, שיטת הטיפול ומה מצפה לנו. כמו כן, החינוך לבריאות עוזר להתמודד עם מצבי חולי. רוב מחלות הילדים בקהילה הן אנטרקונרטיות, בהן מבריאים ללא טיפול מיוחד, להבדיל ממחלות הלב שלפעמים מלוות את הילדים לכל החיים. העמקת ההבנה של כל המעורבים בטיפול עוזרת בהתמודדות. חשוב לשמור על קשר עם המטופלים להתעדכן מההורים אם יש החמרה במצב הילד, ולהנחות אותם. 

עבורי חשוב להיות זמין לחולים ולהקפיד על התפתחות מקצועית"-מסכם ד"ר חטיב

נושאים קשורים: מכבי שירותי בריאות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *