אירועי "לילה על חלל" המשלבים מדע וטבע יתקיימו בחניוני לילה נבחרים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית

| עודכן: אפריל 13, 2021


מיורי גגארין ועד בראשית 2021: אירועי "לילה  על חלל" ייחודיים המשלבים פעילויות כוכבים, מדע וטבע יתקיימו בחניוני לילה נבחרים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים

האירועים יתקיימו בימי חמישי נבחרים בחודשים אפריל ומאי כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה אשר הגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, ול"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, שהגיעה לירח בתאריך ה-11 באפריל 2019. האירועים החווייתיים יתקיימו בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בבארות, ממשית, תל ערד, מצדה, כוכב הירדן וחוות משמר הכרמל.

 סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים מזמינות את הציבור הרחב להשתתף באירועי "לילה על-חלל" ייחודיים ומיוחדים שיתקיימו בחניוני לילה נבחרים של רשות הטבע והגנים עם שלל הפעלות וחוויות סביב ובחיק הכוכבים, המדע והטבע.  האירועים יתקיימו כמחווה לשני אירועי "על חלל" פורצי דרך לאנושות ובישראל: ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה אשר הגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, ול"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, שהגיעה לירח בתאריך ה-11 באפריל 2019, סמוך ליום הקלנדרי להגעתו של יורי לחלל. 

 במסגרת האירועים, בכל חניון לילה ובכל מועד תתקיימנה הפעלות וחוויות מיוחדות  לכל המשפחה ובהן: נשמע סיפורים על האדם הראשון שיצא לחלל הכוללים אומץ וראשוניות, ועד החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח; נמחיש ונבין מהו כוח המשיכה של כדור הארץ, כיצד התנתק ממנו האדם הראשון בחלל  ומהו היה המסלול של בראשית מכדור הארץ ועד לירח; תצפיות והדרכות חווייתיות על כוכבי לכת,  גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים; צפייה בעזרת טלסקופים על הירח, מכתשיו, הרמות והימות  שבו; בחינת הטבעות של כוכב שבתאי וירחיו של הכוכב צדק וכן יצירת מודליים חווייתיים של כוכבי השמיים. כל זאת בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים. האירועים יתקיימו בימי חמישי: 22.4 (אז יצוין ברחבי העולם יום כדור הארץ), 29.4, וה-6.5 בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים ביניהם: בארות, ממשית, תל ערד, מצדה, כוכב הירדן ומשמר הכרמל. 

הפעילויות תתקיימנה בסבבים ובקבוצות בהתאם להנחיות התו הסגול. ההשתתפות בפעילויות מיועדת עבור הלנים בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בהם מתקיימים האירועים, וללא עלות נוספת מעבר לעלות הלינה. בחניונים שונים ניתן למצוא פעילויות שונות אשר משתנות בין חניון לחניון.ההרשמה מראש ללינה בחניוני הלילה במועדי האירועים מתאפשרת באתר של רשות הטבע והגנים. מומלץ להקדים הרשמה שכן מספר המקומות מוגבל. בנוסף, תקיים המועצה האזורית ערבה תיכונה אירוע "לילה על חלל" ביום חמישי 29.4. האירוע אינו בתשלום אך מצריך הרשמה מוקדמת. מספר המקומות מוגבל. לפרטים והרשמה באתר המועצה האיזורית ערבה תיכונה. 

צילום: גל ביסמוט רשות הטבע והגנים

לדברי שלי רון-אדיב, מנהלת חינוך וקהילה, סוכנות החלל הישראלית שבמשרד המדע והטכנולוגיה: "סוכנות החלל הישראלית שבמשרד המדע והטכנולוגיה מציינת מזה חמש שנים, את לילות יורי, לזכרו של יורי גגארין האדם הראשון ששהה בחלל החיצון. לפני כשנתיים הגיעה החללית בראשית אל הירח סמוך למועד זה ומאז אנחנו חוגגים יחד את הישגי האנושות בחלל והישגה המדהים של ישראל במגוון אירועים המעוררים יוזמה והשראה בקרב צעירים ובני נוער לעסוק בחלל, לחקור ולהבין את השפעתו על חיי היום יום של כולנו.

השנה, אנחנו שמחים לקיים את החגיגות באירועי "לילה על-חלל" ולחשוף את המשפחות והילדים לתצפיות שמים, סדנאות ופעילויות חווייתיות בתחום החלל ואין מקום נפלא יותר מהטבע להעצים את החיבור בין החלל החיצון, התעוזה של האדם והסקרנות האין סופית".לדברי כפיר דמרי, ממייסדי Space IL והמשנה למנכ"ל העמותה: "עברו שנתיים מאז הגעתה של בראשית לירח, שנתיים מאז שהצלחנו לסחוף מדינה שלמה והמוני ילדים להתעניין בתחומי החלל. אנחנו שמחים לפתוח את אירועי "לילה על חלל" ולחוות את אירועי הנחיתה שוב עם מאות משפחות בישראל ולהמשיך להנחיל את הסיפור היוצא דופן של בראשית בקרב הדור הצעיר. בימים אלו פנינו לבראשית 2 שתהיה משימה לא פחות מלהיבה מקודמתה, אני מזמין את הקהל הרחב להגיע לאירועים, להביט לשמיים ולחלום יחד על מסעות עתידיים לכוכבים"לדברי ד"ר חגי דביר, מנהל המוצר התיירותי, רשות הטבע והגנים: "הכוכבים, המדע והטבע הם תחומים מרתקים ומלהיבים המסעירים את הדמיון של כל אחד ואחד – מקטן ועד גדול. השילוב ביניהם במסגרת האירועים הייחודיים מאפשר לכל המשפחה יחד להיחשף לעולמות המרתקים האלה באופן חוויתי ומיוחד תוך שילוב חווית לינה בחיק הטבע בחניוני לילה מוסדרים עם מגוון אפשרויות לינה המתאימים לכל המשפחה. זוהי ללא ספק הזדמנות 'על חלל' לחוויה יוצאת דופן מעצימה ומלהיבה מכוכב אחר".


*מליל יורי (גגארין) ואד הגעתה של "בראשית"*"ליל יורי" נחגג בכל העולם כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה שהגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, אז היה רק בן 27. יורי עשה מה שרבים עדיין לא העזו לחלום: הוא חצה את גבול השמיים, הגבול האחרון של האנושות עד אותה שנה. בעזרת החללית 'ווסטוק', הוא השלים הקפה שלמה סביב כדור הארץ שערכה כ-108 דקות.יורי הפך לגיבור לאומי עם חזרתו לברית המועצות וכן בכל העולם. המסע לחלל היא אירוע יוצא דופן ופריצת דרך מופלאה.פרט מעניין הוא שלקפסולה שבאמצעותה המריא גגארין לחלל יכול היה להיכנס רק מי שגובהו פחות ממטר שישים, כשגובהו של יורי תאם לדרישות.בדרך לשיגור, גגארין ביקש מנהג האוטובוס לעצור רגע כדי שהוא יוכל להטיל את מימיו וזה הפך למסורת של שאר הקוסמונאוטים אחריו.


על פרויקט בראשית*ב-11 באפריל 2019 החללית "בראשית1" של עמותת SpaceIL הגיעה לירח. זוהי החללית הפרטית הראשונה בהיסטוריה שהגיעה לירח וגם הקטנה ביותר עד כה. בזכותה ישראל הפכה למדינה השביעית שהצליחה להגיע להישג המדהים. הישגיה של בראשית ריגשו מיליוני צופים וזכו לתשואות רבות בכל רחבי העולם, הן מטעם אנשי מקצוע בתחום החלל והן מכלל האוכלוסייה. החללית אף נתנה השראה לדור חדש של בוני חלליות וחובבי חלל בישראל ובעולם כולו.  פרטי המשימה הונגשו וריגשו מעל לשני מיליון תלמידים וחיברה אותם ללימודי מדע וטכנולוגיה. הטסת בראשית לירח נבעה מהאמונה "השראה מתוך עשייה" כשבימים אלו ממשיכים לתכנן את המסע הבא לירח, ואף עובדים על הפיתוח והתכנון של החללית "בראשית2". זאת בהמשך לעשייה החינוכית ולעידוד דור חדש של מהנדסות, מדענים ויוזמות – דור העתיד של מגשימי החלומות.

צילום יוליה חייבולייב רשות הטבע והגנים

אירועי יורי לבראשית- אירועי "לילה על-חלל"*מחוז דרוםלילה של כוכבים בחניון לילה ממשית באירועי "מיורי לבראשית 2021" בשיתוף סוכנות החלל הישראלית אתם מוזמנים לפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. ברחובותיו ובבתיו של היישוב הנבטי-רומי ששקק חיים לפני 1500 שנה יסבירו לכם מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים. בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח –  במכתשים, ברמות ובימות שבו – ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק. בפעילות יהיו שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים, ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם.היכן: חניון לילה ממשיתמתי: בימי חמישי בתאריכים: 22.4, 29.4, 6.5 בשעות 20:30–22:30ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חניון הלילה ממשית". לילה של כוכבים בחניון לילה מצדה מערב באירועי "מיורי לבראשית 2021" בשיתוף סוכנות החלל הישראלית אתם מוזמנים לפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. בנוף קדומים ואל מול צוק המצדה יסבירו לכם מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים. בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח – במכתשים, ברמות ובימות שבו – ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק.

בפעילות יהיו שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים, ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם.היכן: חניון לילה מצדה מערבמתי: בימי חמישי בתאריכים: 22.4, 29.4, 6.5 בשעות 20:30–22:30ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חניון הלילה מצדה מערב". לילה של כוכבים בחניון לילה תל ערד באירועי "מיורי לבראשית 2021" בשיתוף סוכנות החלל הישראלית אתם מוזמנים לפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. בחניון הלילה שלצד העיר הכנענית העתיקה ואל מול מצודת מלכי יהודה יסבירו לכם מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים. בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח – במכתשים, ברמות ובימות שבו – ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק. בפעילות יהיו שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים, ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם.היכן: חניון לילה תל ערדמתי: בימי חמישי בתאריכים: 22.4, 29.4, 6.5 בשעות 20:30–22:30.

ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חניון הלילה תל ערד". פסטיבל של כוכבים בחניון לילה בארות  באירועי "מיורי לבראשית 2021" בשיתוף סוכנות החלל הישראלית אתם מוזמנים לפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. בלב מכתש רמון בשמורת שמי לילה ותחת חופת כוכבים אין סופית יתקיים אירוע שמי לילה ובו חמש תחנות: תצפית בעזרת טלסקופים בגרמי שמיים, תצפית שמי לילה על חופת השמיים וסיפורים ומיתולוגיות על מערכות כוכבים, תחנת שימור שמי הלילה וחשיבותם לאדם ולבעלי החיים, ושתי תחנות הפעלה ויצירה להדגמת תנועת גרמי השמיים. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות. הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם.היכן: חניון לילה בארותמתי: בימי חמישי בתאריכים: 22.4, 29.4, 6.5 בשעות 20:30–22:30.

ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חניון הלילה בארות".
מיורי לבראשית בנחל נמיה בערבה התיכונהמועצה איזורית ערבה תיכונה מזמינה אתכם למגוון פעילות תחת אלפי כוכבים: סיור לילי הכולל מדריכי שטח מקצועיים אשר ידריכו קבוצה בסיור עם פנסים בין הנקיקים של הנחל לסיפורי בעלי חיים והתמצאות, חווית כיפת השמים אשר יענו על שאלות מרתקות כגון: האם באמת אין סוף לכוכבים? מהו כוכב? מהו כוכב לכת? מה המרחק בין כדור הארץ לכוכבים?  ואילו דמויות וסיפורים מסתתרים בכוכבים? וכמובן צפייה בטלסקופים – מסע אל הירח באמצעות הטלסקופ פני הירח, מכתשים ימות ורמות, הפעילות משולבת בשלושה טלסקופים ותצפית מודרכת באמצעותם. בנוסף תוכלו להתכבד בתה מדברי מתוק ופיתות סביב מדורה.היכן: נחל נמיה, מועצה אזורית ערבה תיכונה.מתי: יום חמישי, 29.4 בשעה 20:00.

הכניסה וההשתתפות בפעילויות הן ללא תשלום ובהתאם להנחיות התו הסגול, מספר המקומות מוגבל. יש להירשם לפעילויות מראש במייל: [email protected] מחוז צפוןלילה של כוכבים בחוות משמר הכרמלבאירועי "מיורי ועד בראשית 2021" בשיתוף סוכנות החלל הישראלית אתם מוזמנים לפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. ליל יורי נחגג בכל העולם כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה שהגיע לחלל. בסמוך ליום זה הגיעה החללית הישראלית הראשונה "בראשית" לירח. שני אירועים אלו מסמלים יצירתיות,  חדשנות ופריצת גבולות .בואו להשתתף בחוויה ולפתוח את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב פעילות אסטרונומית בהנחיית מדריכים של עמותת "הדובה הגדולה". במסגרת הפעילות נתבונן דרך עדשת הטלסקופ בפני הירח, נבחן את הטבעות של שבתאי ונכיר את ירחיו של צדק.פעילות התצפית תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם.היכן: חניון לילה חוות משמר הכרמלמתי: בימי חמישי בתאריכים: 22.4, 29.4, 6.5.

ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חוות משמר הכרמל" או התקשרו: 04-8220005.


 תצפית ירח אסטרונומית והרצאה מרתקת בגן לאומי כוכב הירדןכוכבים במרחק נגיעה, תצפיות בטלסקופ והרצאה מרתקת על המסע לכיבוש הירחאנו מזמינים אתכם לבלות איתנו בתצפיות ובהסברים אסטרונומיים. דרך הטלסקופ נראה את הירח בדיוק כמו שגלילאו ראה אותו לפני 400 שנה, אם כי הטלסקופ שבו נשתמש משוכלל מעט משלו, כמובן, ולכן נוכל לראות את המכתשים, את ההרים ואת הגאיות שעל הירח בפירוט רב בהרבה.התצפית בירח תלווה בהסברים והם ימחישו את הגדלים והמרחקים. ההרצאה תעסוק באנשים ובנשים המיוחדים שבלעדי יכולותיהם וחשיבתם המקורית לא היינו מצליחים לכבוש את הירח לפני 52 שנים! ההרצאה מלווה בקטעי וידאו נדירים ומפתיעים הקשורים בנחיתה על הירח.אתם מוזמנים להיות בכוכב הירדן ולהרגיש על הירח וכן לצפות, לראות ולהאזין.בנוסף לתצפית ולהרצאה יהיו גם סיורים מודרכים במבצר לאור תאורה ייחודית.מחכים לכם בחודש אסטרונומיה בנקודת החושך הייחודית בצפון – "כוכב הרוחות".היכן: גן לאומי כוכב הירדןמתי:  ימי חמישי, 22.4, 29.4, 6.5.

הפעילות תתקיים בשעות 19:30–22.00. ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.לפרטים חפשו במרשתת "חניון לילה גן לאומי כוכב הירדן".

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *