טיפולי פריון ב"כרמל"- המדריך להתמודדות

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת אשר פותחה בעשור האחרון, יותר ויותר נשים בוחרות להרות בגיל מאוחר ולבצע הליך של שימור פיריון מבחירה. אחת היחידות המתמחה ומבצעת שימור פיריון עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, היא יחידת הפיריון וההפריה החוץ גופית של המרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית.

| עודכן: מרץ 11, 2024

ד"ר לירון קידר,פרופ' אורן וד"ר פליביצקי.קרדיט צילום – אלי דדון וירון חזן.

מדריך מיוחד להתמודדות רגשית בטיפולי שימור פריון מבחירה, הופק ע"י יחידת הפיריון וה IVF של מרכז רפואי כרמל. "אנו מזהות לעיתים מצוקה אצל הנשים הפונות סביב ההחלטה על שימור הפיריון" אומרת מנהלת היחידה, פרופ' גליה אורון. את המדריך המיוחד כתבה והפיקה ד"ר נירית פליביצקי, עו"סית היחידה והוא זמין כעת לכל המטופלות.


מנהלת היחידה בכרמל, פרופ' גליה אורון מסבירה: "אנו מציעים ביחידה שתי אופציות לשימור פיריון, אחת שימור פיריון רפואי על רקע מצב רפואי המצריך טיפולים כימותרפיים או כריתת שחלה שעלולים לפגוע בפיריון העתידי, ובשניה שימור פיריון חברתי מבחירה, לנשים המעוניינות לדחות את הילודה על רקע של רצון לפתח קריירה, לימודים או הקמת משפחה במועד מאוחר יותר".


לפני קבלת ההחלטה על שימור הפוריות, ממליצים המומחים של ביה"ח כרמל להכיר את ההשלכות הפיזיות הפיננסיות ובעיקר את ההשלכות הרגשיות לפני הכניסה לתהליך עצמו. כדי לעזור לנשים בתהליך קבלת ההחלטה וכדי לסייע להן בעיקר במימד הרגשי הקריטי במצבים כאלו, הכינה והפיקה עוסי"ת היחידה ד"ר נירית פליביצקי, מדריך אישי מיוחד בו מפורטות הדילמות והקשיים העומדות בפני הנשים ומוגשות בו דרכי התמודדות וכיווני חשיבה תוך הסברים ופירוט שיטות טיפול ותפיסות חדשניות על בסיס מחקרים סוציולוגים ופסיכולוגיים חדשניים.


בנוסף, כדי להקל על הקושי ולהוריד את סף הלחץ והחרדה שעלולים לצוף לפני הטיפולים וההזרקות, מצורפים למדריך לינקים לסרטוני מדיטציה ייחודיים שמטרתם להרגיע לחזק את תחושת המסוגלות ולעודד תחושה חיובית ואופטימיות. ד"ר פליביצקי מסבירה כי "בתהליך ההכנה לשימור, לייעוץ הרגשי יש חשיבות מכרעת לפני ובתחילת ההליך בכדי לנסות ולזהות מראש דרכי התמודדות יעילים ובלתי יעילים שינויים במצב הרוח וחרדה ולאתר את מקורם. המטרה שלנו היא למנוע החמרה בתסמינים במהלך הטיפול עצמו".


במדריך, מביאה דניאל פסו, כתבת בעיתון לאישה את סיפורה האישי והמרגש על הדרך שעברה ועל ההתמודדות בתהליך שימור הפיריון שעברה והיא כותבת "נמנעתי תקופה ארוכה מהמונח "שימור פוריות" כי חששתי מדעות קדומות, פחדתי מה יגידו עליי על הרווקות שלי על המשך הדרך אבל ברגע שעברתי את התהליך הופתעתי עד כמה הוא פחות מורכב ומאיים משחשבתי".


להפקת המדריך המיוחד "לשמר ברגש" להתמודדות רגשית בטיפול משמר פוריות מבחירה שותפות: פרופ' גליה אורון מנהלת היחידה, ד"ר נירית פליבצקי עוסית היחידה וד"ר לירון קידר והוא הופק בסיוע חבר התרופות פרינג. המדריך נמצא וזמין כעת ביחידה.

צוות יחידת הפיריון וההפריה של כרמל. קרדיט צילום – אלי דדון וירון חזן

נושאים קשורים: רפואה, מרכז רפואי כרמל, טיפולי פריון


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *