ההצגה "הזאב הטוב", מופע תיאטרון הרחוב "מזל דלי" ותהלוכת הרחוב "בוביז" הזוכים בפסטיבל חיפה הבינלאומי ה33 להצגות ילדים

| עודכן: אפריל 17, 2023

הזאב הטוב צילום: ג'ראר אלון

ההצגה הזאב הטוב סיפור הישרדותו  של ניצול השואה מישקה זילברשטיין שחי בגפו ביערות והתיידד עם זאבים  שיצר הבימאי שראל פיטרמן זכתה במקום הראשון. בקטגורית מופע תיאטרון הרחוב באוויר הפתוח זכתה ההצגה " מזל דלי" ובקטגוריית תהלוכת הרחוב  הטובה ביותר זכה המופע "בוביז". אלה הזוכים הגדולים בפסטיבל חיפה הבינלאומי ה-33 להצגות ילדים, שהתקיים השנה והציע למבקרים עשרות הצגות ילדים איכותיות ועשירות בתכנים ,הפקות מקור מעולות ומופעי תיאטרון רחוב מרהיבים מהארץ ומחו"ל. למעלה מעשר מדינות שונות ושבע הפקות מקור שהופיעו בבכורה ארצית, עמדו בלב הפסטיבל .  זאת, לצד עשרות הצגות ומופעים נפלאים לילדים ממיטב תיאטרוני הילדים בישראל לרבות הצגות מוזיקליות, הצגה מונגשת, הצגות בשפה הערבית והצגות ייעודיות לגיל הרך

כ-170 יוצרים שלחו השנה הצעות לפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים. הוועדה האמנותית בראשות המנהל האמנותי של הפסטיבלרועי שגב, וחברי הוועדה אורי אוריין, יפעת זנדני, ומירי לזר, בחרה חמש הצגות, מקוריות וייחודיות אשר עלו בבכורה עולמית בפסטיבל. חמש ההצגות התחרו על פרסי הפסטיבל בקטגוריות השונות וקבלו תמיכה וליווי אמנותי.

הזוכים בפרסים השונים בתחום ההצגות לילדים נבחרו ע"י ועדת השופטים שכללה את יובל סגל, נטע הקר, ליאור רונן, דליה אוסדון ורענן פז.  

מנימוקי השופטים לבחירת ההצגה הזוכה "הזאב הטוב": ההצגה מעבירה את הצופה מסע ריגשי עמוק,  על חבל דק בין מציאות לדמיון, כל מרכיבי ההצגה מתלכדים לכדי יצירה אחת ייחודית ומרגשת.

פרס המחזה מוענק ל- רותי גאון, חן לוגסי ודיוויד בילנקה על כתיבת המחזה הילד עם הנקודות.

מנימוקי השופטים: צוות המחזאים הצליח ליצור מהלך דרמטי עמוק. מלאכת המחשבת בשזירת הסיפור והקורים שניטוו בכישרון רב לכדי יצירה שלמה, מעניקים כבוד לסיפור המרגש של ארז גאון.

פרס הבימוי מוענק ל-שראל פיטרמן על בימוי ההצגה הזאב הטוב.

מנימוקי השופטים: שראל ניצח באופן מופתי על כל מרכיבי ההצגה, משלב התחקיר, העיצוב והדרכת השחקנים והתוצאה מדויקת ורגישה. שראל משלב בחוכמה את כל האלמנטים לכדי עולם דרמטי ומרגש.

פרס השחקנית מוענק ל- בר כהן על משחקה בהצגה הילד עם הנקודות.

מנימוקי השופטים: במשחק מדויק נקי ואותנטי, מצליחה בר להעביר את המורכבות, שאיתה מתמודדת הדמות  ולספר סיפור כן ומרגש, שנוגע בלב הצופים.

פרס השחקן מוענק ל- אסף פריינטא על משחקו בהצגה מה שבאמצע.

מנימוקי השופטים: בווירטואוזיות חכמה, הומור מדויק ופיזיות ליצנית, מביא אסף פריינטא אל הבמה את דמותו של המלך המגוחך מצד אחד ונוגע ללב מצד שני.

פרס עיצוב התלבושות מוענק ל- שירה ווייז על עיצוב התלבושות להצגה הגשר.

מנימוקי השופטים:בעיצוב התלבושות להצגה, יצרה שירה עולם דימיוני מקורי, שתרם לעבודת הגוף של השחקנים. הבחירות בחומר ובאביזרי הגוף מקוריים ומלאי הומור ויוצרים חוויה אסתטית ייחודית.

פרס עיצוב התפאורה מוענק ל-פרידה שהם על עיצוב התפאורה להצגה גנב השירים.

מנימוקי השופטים: בקו מינימליסטי ובבחירות מדויקות, מייצרת המעצבת פרידה שהם עולם של ממלכת צלילים, שמשרת את שתי הממלכות המתחרות. התווים ברקע תמכו במנגנון הדרמטי של ההצגה  והיו נדבך מעשי ביצירת העולם הבדיוני.

פרס המוזיקה מוענק ל-ניר שלו לוגסי על הלחנת המוזיקה להצגה הילד עם הנקודות.

מנימוקי השופטים: המוזיקה בהצגה עשירה, קצבית, סוחפת ומרגשת. תוך שימוש במוטיבים קוהרנטיים, המלווים את הסיפור ובכלים חיים המוזיקה מהווה חלק בלתי נפרד מההצגה ומהעולם הפנימי של הדמויות.

פרס עיצוב התאורה מוענק ל-עומר בולנז'ר כהן על עיצוב התאורה להצגה גנב השירים.

מנימוקי השופטים: תוך שימוש חכם בתאורה, מצליח עומר לשזור ולמקד את הפוקוס בסיפור, לאפיין רגעים דרמטיים וקומיים וליצור קסם ומסתורין בשפה אסתטית ואלגנטית.

עיצוב התנועה מוענק ל-טליה לנדא ויניב אברהם על עיצוב התנועה להצגה הזאב הטוב.

מנימוקי השופטים: בעבודת התנועה יוצרים טליה לנדא ויניב אברהם שפה תנועתית ייחודית, מרשימה ומושקעת. עיצוב דמות הזאב יוצאת דופן וקטעי התנועה מהווים חלק מהותי מההצגה ומצליחים לספר את הסיפור במקום בו נגמרות המילים.

פרס עיצוב הוידאו מוענק ל-סיון פרסלר וניתאי שלם על עיצוב הוידאו להצגה הזאב הטוב.

מנימוקי השופטים: עיצוב הוידאו מהווה רובד משמעותי ביצירת העולם בו מתקיימת ההצגה, תוך שימוש בטכניקות קולנועיות. הוא מייצר דרמה, מעבר זמן ומקום ומגלה לנו על העולם הרגשי של הדמויות. בכך הוידאו משמש שחקן נוסף וחשוב בהצגה.

ציון לשבח על עבודת אנסמבל מוענק לשחקני ההצגה מה שבאמצע.

מנימוקי השופטים: תוך שימוש מדויק בחלוקת הפוקוס, התנועה וההקשבה, מצליחים צוות השחקנים לייצר שפה אחידה וקולחת,  השומרת על איזון בין הדמויות ועל זרימה סיפורית סוחפת ועל כן ראויים לציון לשבח.

אות הוקרה מוענק למעצבת אלה קולסניק על עיצוב התלבושות להצגה גנב השירים.

מנימוקי השופטים: אלה היא מעצבת ותיקה ומנוסה ומלאת דימיון, שהתגייסה לעצב, להפיק ולהוציא לפועל עולם שלם של דמויות וסיפור בכישרון רב, באסתטיקה ייחודית וברמה טכנית גבוהה. התלבושות שעיצבה מפוסלות, מלאות בפרטים קטנים מראש ועד שרוך ובתחכום, שעוזר להעביר את סיפור המחזה ומשאיר חוויה אופראית גדולה מהחיים.

עשרות מופעי תיאטרון רחוב מרהיבים מהארץ ומחו"ל מלמעלה מעשר מדינות שונות  השתתפו בפסטיבל ובתחרות בניהולם האמנותי של ינון צפריר וגיבסון בר-אל מתיאטרון אורתו-דה.

צוות וועדת השופטים לבחירת מופע תיאטרון רחוב באוויר הפתוח והתהלוכה הזוכה , איציק וינגרטן, אורית נבו ונמרוד אייזנברג.

במקום הראשון בתחרות מופע תיאטרון רחוב באוויר הפתוח: פאבריציו רוסלי במופע "מזל דלי"

מנימוקי השופטים : "מופע תיאטרון רחוב שיוצר קשר רגיש ועדין עם הקהל ומפתח הקשבה מעבר למה שנדמה שאפשר ברחוב. במשחק מינימליסטי ובשפת גוף וירטואוזית יוצר פבריציו רוסלי מערכת יחסים אמיתית ועמוקה עם הקהל שריתקה את כולם גדולים כקטנים. הנוכחות השקטה של פבריציו משאירה מקום רב לדיאלוג הפנימי של הצופה שהוא מהות החוויה התאטרלית"

במקום הראשון בתחרות תהלוכות הרחוב זכו תיאטרון אייריש עם המופע "בוביז "

מנימוקי השופטים: "בתהלוכה על קביים הצליחו בוביז ליצור ללא מילים מופע שנון ומלא הומור. שלוש דמויות מעונבות שיוצרות בשיתוף פעולה מופתי כאוס מרתק, בלתי צפוי ושובה לב."

ראש עיריית חיפה,  דר' עינת קליש :" ברכות להצגה הזוכה ויוצריה ולכל המשתתפים בפסטיבל. עריית חיפה בראשותי שמה לה למטרה לקדם את התרבות ואת היצירה המקומית בעיר.  אני מאחלת לכם פסטיבל מהנה ומעשיר – תיהנו מההצגות הנפלאות, מהביחד המשפחתי ומכל מה שיש לעיר שלנו להציע, ויש לה כפי שסיפרתי על קצה המזלג – הרבה מה להציע.

תודה מיוחדת לניצה בן צבי מנכ"לית התיאטרון ולכל הצוות המקצועי של התיאטרון, שהפיקו כמיטב המסורת את הפסטיבל המדהים."

ניצה בן צבי מנכ"לית תיאטרון ופסטיבל חיפה: ברכות לכל הזוכים בתחרות היוקרתית של פסטיבל חיפה הבינלאומי, ובמיוחד להצגות המופע והתהלוכה הזוכה ולכל מי שלקח חלק בזכייה.  אין ספק כי ההצגה והמופעים הזוכים ראויים, מקוריים, חכמים ומוצלחים. 

מברכת את כל המשתתפים והזוכים בפסטיבל. זכינו להנות השנה מהצגות ילדים מדהימות ומיוחדות בעלות ערך מוסף, ומסר חינוכי המשולב ביצירתיות אין קץ.

הזוכים הגדולים של הפסטיבל הזה אלו הם הילדים. עבורם נמשיך לשמור על הפסטיבל שהפך לשם דבר ולסמל לאיכות להצגות תיאטרון לילדים.

רועי שגב, המנהל האומנותי של הפסטיבל: " אני גאה בכל אחת ואחת מההצגות המהממות שהפסטיבל הפיק ובמופעים התהלוכות והצגות תיאטרון הרחוב.  פרסים זה נחמד, אך המנצחת הגדולה היא היצירה. נמשיך לשמור על איכות התרבות לילדים בארץ."

אתר: www.ht1.co.il   www.haifakids.co.il

נושאים קשורים: יום השואה, תיאטרון חיפה, פסטיבל חיפה להצגות ילדים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *