העתיד כבר כאן: יום המחקר השנתי ברמב"ם

| עודכן: ינואר 31, 2023

חוקרי וחוקרות רמב"ם מציגים את מחקריהם בפני מבקרי יום המחקר צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

במפגן עוצמה מרשים הסתיים אתמול בקריה הרפואית רמב"ם יום המחקר ה-17 בסימן "מחקר מוביל לרפואת העתיד", במסגרתו הוצגו עשרות מחקרים הנמצאים בשלבי מחקר שונים, ההולכים ומבססים את מעמדו הייחודי של אגף המחקר ברמב"ם בפיתוח רפואי ומדעי.

במהלך היום הוצגו בין היתר, מחקרים מתחומי הגסטרו, מחלות זיהומיות בילדים, סוכרת והשמנה, תחום הכאב, חקר המוח וחקר הסרטן, מחקרים מתחום רפואת הרישתית בהובלת ד"ר שירי סודרי, רופאה בכירה במחלקת עיניים ברמב"ם וממארגני יום זה, לצד הצגת מחקרים המבוססים על סיוע בבינה מלאכותית, למידת מכונה ומרכזי ביג דאטה לקידום המחקר בתחום אבחון וטיפול במגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים ובכלל זה אבחון דיכאון וחרדה. פרופ' ליאור גפשטיין, מנהל אגף המחקר הדגיש כי רמב"ם הנו כיום מוקד בולט ברמה הארצית והבינלאומית ליזמות וחדשנות ביו-רפואית, המבוסס על מחקר שחלקו מביא פריצות דרך לטיפולים חדשים המצילים חיים ואחרים לאריכות ואיכות חיים.

המחקרים המתנהלים באגף המחקר נועדו תמיד לפתור בעיות שהרופאים וצוותי הרפואה מאתרים בשדה הקליני של בית החולים. כך למשל, נחקר הקשר בין חיידקי המעי ובין פיברומיאלגיה הגורמת לכאבים שעד כה לא נמצא להם הסבר. התקדמות בהבנת המנגנון הביולוגי של סרטן השחלות, מחקרים שנועדו לפצח מנגנונים ביולוגיים למחלות שונות ובהן מחלות לב וכליות, מחקרים על האופן שבו אנשים עם אוטיזם חווים כאב, פתרונות לטיפול בפצעים קשיי ריפוי אצל חולי סוכרת ועוד.

יום המחקר, שנערך בהשתתפות חוקרים מובילים מהטכניון, אוניברסיטת חיפה ומוסדות אקדמיה נוספים, נועד לעודד את המחקר ואת שיתופי הפעולה של רמב"ם עם מוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם, עם התעשייה ועם חברות ביו-טכנולוגיה ופארמה, מחברות הזנק קטנות ועד לחברות ענק.

ד"ר סודרי, מסכמת: "אנחנו גאים לנוכח הפעילות המחקרית הענפה של רמב"ם, במסגרתה הוגשו קרוב ל-120 מחקרים, כולם מונעים משאלות ודילמות מהותיות שעלו מתוך השדה הקליני. הוצגו מגוון של טכנולוגיות מתקדמות, גישות ושיטות שנועדו לקדם את טובת המטופל ורפואת העתיד. כעת אנו ממתינים בשמחה ובהתלהבות לתוצאות המחקרים הזוכים לעידוד אגף המחקר של רמב"ם".

פרופ' מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם: "העיסוק במחקר וחדשנות זה לא "נחמד שיש", למעשה אם כבית חולים לא נתעסק במחקר, אין לנו זכות קיום, לכן אנחנו עושים ומשקיעים בתשתיות, בתקציבים, בפיתוח וקידום אנשים כדי ליצור מערכת ענפה שעוסקת ויוצרת חדשנות, בכל הסקטורים. כחלק מהראייה הזו ניתן לראות את שיתופי הפעולה של מכון המחקר של רמב"ם עם הפקולטה לרפואה ואוניברסיטת חיפה אבל לא רק אלא גם עם מוסדות ברחבי העולם.

ד"ר שירי סודרי רופאה בכירה במחלקת עיניים ברמב"ם וממארגני יום המחקר בפתח היום צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

נושאים קשורים: רמב"ם


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *