בית חם לסטודנטים בטכניון

| עודכן: ינואר 9, 2023

הסטודנטים בתוכנית Anières בפתח בניין המעונות צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

בית Anières ע"ש מארק המון נחנך בטכניון בזכות תרומה נדיבה וישמש בית ל-120 מתוך כלל הסטודנטים והסטודנטיות של התוכנית ומוקד פעילות לקהילת התוכנית – חוד החנית של החברה הישראלית

לכבוד פתיחת שנת הלימודים האקדמית חנך הטכניון את בית Anières ע"ש מארק המון – בניין מעונות המיועד לסטודנטים ולסטודנטיות הלומדים בטכניון במסגרת תוכנית Anières. מלבד היצע הדיור כולל הבניין גם חללי לימוד משותפים, מועדון, מרפסת גדולה, גלריה ועוד.

הקמת בית Anières בטכניון התאפשרה הודות ליוזמתו של מארק המון, שלמד במוסד מוביל טכנולוגית של ארגון World ORT בעיירה Anières, בשוויץ, ובהובלת רוברט זינגר, יו"ר חבר הנאמנים של World ORT ומייסד שותף של התוכנית. כמה שנים לאחר סגירת אותו מוסד, בשלהי שנות ה-90 של המאה הקודמת, התוכנית "עשתה עליה" כפרויקט חינוכי של World ORT קדימה מדע בשיתוף תוכנית נעל"ה של משרד החינוך, הסוכנות היהודית, הטכניון וכפר הנוער ויצו נהלל.

"הטכניון מעניק לסטודנטים ולסטודנטיות את הכלים הטובים ביותר להפוך למהנדסים מובילים, חלוצי התעשייה ופורצי דרך טכנולוגיים, יזמים ומקימי חברות סטארטאפ," אומר מרק המון, יזם התוכנית. "אי שם בהיסטוריה, ארגון World ORT העניק לי הזדמנות ללמוד במוסד מוביל בעיירה אנייר, הזדמנות שתפסתי בשתי ידיים. כיום אני מבקש להעניק הזדמנות דומה, ואפילו טובה יותר, גם לסטודנטים שלנו הלומדים בטכניון."

סטודנטים בתוכנית צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

תומך ונרגש מצטרף אליו ז'אק לוי, נשיא ארגון הבוגרים של תוכנית Anières, "הבית הזה הוא חלום שמתגשם. זו תחיה מחודשת של Anières בישראל, מקום בו כל הסטודנטים והסטודנטיות, תחת אותה קורת גג ובאמצעות לימודיהם בטכניון ורצונם העז לדעת ולפתח את מחשבתם, יהפכו לבוגריםהלוקחים אחריות על חייהם ומגשימים את תקוותיהם לעתיד."

לאורך שנות לימודיהם לתואר בהנדסה ובמדעי המחשב בטכניון מקבלים הסטודנטים בתוכנית מעטפת של תמיכה כלכלית, אקדמית וחברתית. באמצעות צוות מיומן שאחראי באופן אישי וישיר על המצב של כל אחד ואחת מהם ותוכנית הכוללת שפע של סדנאות, תוכן בעל עניין, אירועים וערבות הדדית, הופכים הסטודנטים והסטודנטיות של תוכנית Anières לקהילה חזקה ותומכת.

"משחר ימיו היה לטכניון תפקיד חברתי חשוב," אמר נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון. "חינוך אקדמי הוא המפתח למוביליות חברתית וכלכלית והלימודים בטכניון פותחים לבוגריו שער לעתיד מבטיח. המשתתפים בתוכנית Anières הם סטודנטים מצטיינים ונעניק להם את כל הנדרש כדי שיצליחו למצות את הפוטנציאל הגלום בהם. הטכניון אסיר תודה לכל תורם ותורמת, אך כאן התודה כפולה – ראשית מפאת הזהות בתפיסת העולם והמחויבות החברתית ושנית משום שהתורם, מבוגרי התוכנית, תורם כעת לצעירים הנהדרים הללו ומעניק להם הזדמנות לעתיד טוב יותר."

רוברט זינגר אמר כי "היעד המשותף בין הפרויקט לטכניון הוא 1,000 בוגרים עם איכות יוצאת מן הכלל של מהנדסים וכמות מכריעה של בוגרים, שיובילו את המשק הישראלי ועוד מספר רב של מהנדסים שימשיכו את דרכו של מארק המון גם בתעשייה וגם כמנהיגות עתידית של העם היהודי."


"תוכנית Anières תומכת בסטודנטים מהפריפריה הגאוגרפית והסוציואקונומית בישראל ובחיילות וחיילים בודדים," מסבירה פרופ' אילת פישמן, דיקנית הסטודנטים בטכניון. "לשכת דיקן הסטודנטים בטכניון פועלת לסייע לכלל הסטודנטים להתמודד עם בעיות אישיות ולמצות את הפוטנציאל שלהם, ואנו שמחים על שיתוף הפעולה עם תוכנית Anières. הסטודנטים והסטודנטיות בתוכנית זכאים למגורים במעונות ממילא, וכעת הם יגורו יחד בבניין Anières וייהנו מפעילויות ייעודיות בשעות שלאחר הלימודים. אני אסירת תודה לתורם שבחר בטכניון כשותף לדרך ומאחלת הצלחה לכל הסטודנטיות והסטודנטים."


את תוכנית Anières בישראל מובילה אירה לוטמן. לדבריה, "בית Anières ע"ש מארק המון הוא צעד משמעותי ביותר שעתיד להצעיד את התוכנית צעד קדימה בדרך להשגת מטרותיה – בנייה של קהילה גדולה, על בסיס ערכי המוסד ההיסטורי שהקים World ORT בשוויץ. הסטודנטים והסטודנטיות מצטרפים כחוליה נוספת בשרשרת שבה כל פרט הופך חזק יותר בזכות הכלל, כך שהוא או היא יכולים 'להעביר את זה הלאה'. ארגון הבוגרים של התוכנית, בניצוחו של נשיא הארגון ובוגר Anières ההיסטורית ז'אק לוי, ממשיך לתמוך ולהעניק השראה לסטודנטים והסטודנטיות שלנו. כיום, לאחר עשר שנות פעילות, 50 הבוגרים הראשונים של התוכנית שהחלו את דרכם איתנו כבני נוער בויצו נהלל, סיימו את לימודיהם בטכניון בשנה האחרונה ועתידים לקבל בקיץ הזה את תעודות הסיום שלהם ולצאת להשפיע על העולם שבחוץ. מדובר בחוד החנית של החברה הישראלית."


מיקולה פדוטוב, סטודנט בפקולטה להנדסה כימית ע"ש וולפסון
, התחיל את שנת הלימודים השלישית בטכניון. הוא נולד בחרקיב, אוקראינה, שם השתתף בפעילות תנועת הנוער של הסוכנות היהודית. "הסבים שלי עלו לארץ כשהייתי ילד ורצו שגם אני אעלה. גם אמא תמכה." כך, בגיל 15, הוא הגיע לישראל במסגרת תוכנית נעל"ה – נוער עולה לפני הורים – והחל ללמוד במסגרת תוכנית Anières בתיכון ויצו נהלל. בסוף כיתה י' השלים את תוכנית הכימיה "ארכימדס" בטכניון, שהקנתה לו ציון 100 בכימיה בבגרות. לאחר מכן החל ללמוד בתיכון ביולוגיה ופיזיקה ובתום הלימודים התקבל לעתודה האקדמית והחל את לימודיו בטכניון. אחרי שנתיים במעונות קנדה הוא נכנס כעת לבניין Anières ומרוצה מאוד – לא רק בגלל הנוף ורמת התחזוקה אלא בעיקר מפני שיתגורר יחד עם חבריו לתוכנית Anières וייקח חלק בוועד הסטודנטים של התוכנית לקידום הגיבוש וההעשרה האישית והקהילתית. לדבריו הוא ימשיך גם ליהנות מריקודי בצ'אטה וסלסה בבית הסטודנט.


ענבר איסו החלה את שנת הלימודים השנייה בפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב
. אחותה מסיימת תואר במדעי המחשב ואחיה סיים תואר בהנדסת חשמל ומחשבים. היא עצמה למדה בתוכנית המצוינים בתיכון בחדרה והמשיכה לשירות צבאי בתחום התקשוב. מהחיים במעונות היא נהנתה כבר בשנה שעברה, כי "המגורים בטכניון חוסכים נסיעות ומאפשרים לנו ליהנות מחיי החברה שיש כאן," ומהבניין החדש היא מתלהבת אף יותר. "זה בניין מדהים ואני ממש שמחה על ההזדמנות לגור בו. סיפרו לנו כבר על תוכנית הפעילות השנתית והיא ממש מעולה. עומדות להיות כאן קבלות שבת, ערבים משותפים, סדנאות, הרצאות ומפגשים שאני כבר ממש מחכה לקחת בהם חלק."

הסטודנטים בתוכנית Anières בפתח בניין המעונות צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

נושאים קשורים: טכניון


2 תגובות על “בית חם לסטודנטים בטכניון”

  1. הם גנבו לנו את המקום במעונות. עאלק חוד החנית של החברה הישראלית סתם מסכנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *