"בלב כבד ודמעות בעיניים אנו עומדים ומציינים את זכרם של יקירינו"

כך אמר אתמול בערב (א'), ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בעצרת הזיכרון העירונית, שפתחה את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בחיפה, תחת הכותרת "חלק מהשכול".

| עודכן: מאי 13, 2024

יונה יהב בטקס יום הזיכרון. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

עוד אמר יהב בעצרת הזיכרון המרכזית שנערכה בגן הזיכרון: "יום הזיכרון נושא השנה משמעות מיוחדת… צל כבד מרחף מעל כולנו, צל המלחמה. כל מלחמה הינה קשה, אכזרית וחסרת רחמים. המלחמה הנוכחית אינה שונה – היא כואבת באופן העמוק ביותר. מלחמה, שגבתה מחיר כבד מאוד בדם יקירינו… המחבלים הארורים לא התחשבו במי שנמצא מולם: בין אם חיילת, אזרח, תייר, בין אם יהודייה או מוסלמי, בין אם אדם קשיש או תינוקת בת מספר חודשים – כל אדם שנמצא בארץ הזו, כל נפש החפצה חיים, הייתה ועודנה מטרה לחטיפה, לאונס, להתעללות ולרצח….בשנה זו, העצב והאבל שוררים בכל בית ובכל משפחה כאן בעירנו וברחבי ארצנו".

ראש העיר סיים את דבריו באומרו: "הבנים והבנות שלנו …לחמו בגבורה, מתוך אמונה עמוקה בצדקת הדרך ובחשיבות ההגנה על המדינה ועל העם. הם הקריבו את חייהם למען עתיד טוב יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים".

יו"ר ארגון "יד לבנים חיפה", חיים לנציצקי: "עבורי, זהו טקס יום הזיכרון העשירי במספר בו אני עומד כאן לפניכם מעל במה זו. אם להודות באמת, בערב יום זיכרון זה, אני מרגיש שאזלו לי המילים. כל מה שאומר אינו יכול לספק נחמה לכאב העצום שאופף את מדינת ישראל…גם לאחר 76 שנים של עצמאות, מוצאת עצמה מדינת ישראל במלחמה על מהות קיומה, מלחמה שתוצאותיה ייקבעו לא רק בשל העוצמה הצבאית, אלא ואולי בעיקר בשל חוסנו של העורף ולכידות אזרחיה. בטוחני שכמו תמיד נשכיל כולנו להמשיך ולשמור על הלכידות שלנו כעם וכחברה, היום אף יותר מתמיד, כי אין לנו ארץ אחרת!"

עוד השתתפה בעצרת שהתקיימה ב"גן הזיכרון" שבשכונת הדר, חה"כ שלי טל מירון, אשר הניחה את זר כנסת ישראל. שי איל, אביו של אמיר איל ז"ל, שנפל (7.10.23) בקרב בנחל עוז קרא "קדיש". מירה פאר, אלמנתו של אבינעם אלכסנדרוביץ ז"ל, שנפל בקרב בסיני (8.10.73) הדליקה משואה. משמר הכבוד שהורכב מחיילי זירת חיפה של זרוע הים ליווה את טקס הנחת הזרים. אביב גפן ליווה את העצרת בשירה.

בקריית חיים התקיימה עצרת הזיכרון לזכר הנופלים, תושבי הקריה, תחת הכותרת "שלוש נקישות". בעצרת, בה משתתפים רבים מבני הקרייה, נוטלים חלק סגנית ומ"מ ראש העיר, סופי נקש, יו"ר ועד ק. חיים – צילה ברוך, יו"ר ארגון "יד לבנים ולהגנה קריית-חיים" – סימה יפרח.

בהמשך הערב, שנפתח בטקסי זיכרון קהילתיים, התקיימו ערבי "שרים לזכרם" באודיטוריום חיפה שעל הר הכרמל, בתיאטרון הצפון, במרכז הקהילתי בקריית חיים, במתנ"ס רמת אלון ובמתנ"ס נווה יוסף.

טקס גן הזכרון, צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה
אביב גפן. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה
טקס גן הזכרון, צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

נושאים קשורים: טקס, יום הזיכרון, יונה יהב, קרית חיים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *