עיצוב כסימן של התחדשות – מנהגי ראש השנה היפני

בעולם עיצוב הפנים, כל חלל טומן בחובו פוטנציאל לשינוי והגעתה של שנה חדשה, מציעה הזדמנות נפלאה להתחדשות. ברחבי הגלובוס, תרבויות שונות חוגגות את המעבר משנה לשנה, עם מנהגים ומסורות ייחודיות שכוללות לרוב עיצוב וקישוט.

| עודכן: ספטמבר 16, 2023

קישוטים יפנים לשנה החדשה קרדיט:קנבה


ביפן, המנהגים הקשורים לקישוט לכבוד השנה החדשה, הם שיקוף נהדר של אמונה זו בהתחדשות והתחלות חדשות.ראש השנה היפני, המכונה "אושוגאצו", הוא זמן בעל משמעות עמוקה. משפחות מתאחדות, הבתים מנוקים בקפידה וקישוטים מסורתיים נבחרים כדי לסמל מזל טוב, שגשוג והתחדשות.


אחד הקישוטים האייקונים ביותר לשנה החדשה ביפן הוא ה"קאדומאצו" – סידור יפהפה של במבוק, ענפי אורן ופריחת שזיפים, המוצג מול שערים וכניסות. אלמנטים אלה הינם נקודת ציון לאל השנה החדשה להיכנס לביתך ומייצגים אריכות ימים, יציבות וחוסן, בהתאמה, כל התכונות החיוניות לשנה הקרובה. חלק אינטגרלי נוסף מעיצוב ראש השנה הוא ה"שימנאווה" וה"שידה". ה"שימנאווה", הוא חבל קש קדוש, המעוטר ברצועות נייר זיגזג לבנים המכונה "שידה". עיטור זה תלוי מעל כניסות ומסמל מקום קדוש שאליו ירד האל. אומרים שדברים טמאים ורוחות רעות לא יכולים להכנס לאזור שבו תלוי קישוט זה והוא משמש גם מעין חומת מגן וקמע. המנהג של "קגאמי-מוצ'י", שתי עוגות אורז המונחות אחת על השנייה מעוטרות בהדרים ועלים, הוא גם אלמנט דקורטיבי חיוני. עיצוב פשוט אך אלגנטי זה מסמל את הירח והשמש, והיפנים מאמינים שהוא מביא אושר ועושר והזדקנות בשמחה.


ביפן, עיצוב אינו רק בחירה אסתטית, אלא דרך רבת עוצמה להתחבר למסורת ולקבל את העתיד בזרועות פתוחות. זה מזכיר לנו שכל שנה חדשה היא הזדמנות להתחדשות ועל ידי ארגון וקישוט המרחבים עם משמעות והכוונה, אנחנו יכולים ליצור סביבה המעוררת צמיחה אישית, הרמוניה ושגשוג. בתור מעצבת פנים, כשאני יוצאת למסע עיצובי של התחדשות ושינוי, אני מזכירה לעצמי את חוכמת המסורות היפניות ומשתמשת בהן כדי ליצור חללים המשלבים יופי, שלווה והבטחה להתחלות חדשות.


ולסיום, לקראת השנה החדשה, אני מאחלת לכם שביתכם יהיו מלאים בחום, יופי והרמוניה. שנה מבורכת ומשגשגת שבה כל פינה בחייכם היא יצירת מופת שמחכה להיווצר. שנה טובה!
אם הקריאה עוררה בכם שאלות כיתבו לי ואשתדל להתייחס אליהן במאמרים הבאים.

[email protected]

KADOMATSU, japanese new year decoration קרדיט:קנבה.

נושאים קשורים: עיצוב בתים, עיצוב פנים


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות