לה קורבוזיה – חלוץ של אדריכלות מודרנית

קורבוזיה זה לא רק שם של קוניאק צרפתי משובח. כאחד האדריכלים והמעצבים המשפיעים ביותר במאה ה- 20, לה קורבוזיה הותיר חותם בל יימחה על עולם האדריכלות המודרנית ועיצוב הרהיטים. הוא נולד בשוויץ בשנת1887, והגישה החדשנית שלו לעיצוב ממשיכה לעורר השראה ולעצב חללים עכשוויים.

| עודכן: פברואר 16, 2024

עיצוב במידג'רני בהשראת לה קורבוזיה. קרדיט:נילי המודה.

לה קורבוזיה היה חלוץ התנועה המודרניסטית, שדגל בחריגה רדיקלית מסגנונות אדריכליים מסורתיים. הבניינים
שלו התאפיינו בצורות גיאומטריות, תוכניות קומה פתוחות ושימוש חדשני בחומרים כמו בטון משוריין. המבנים
האייקונים שלו, כמו למשל וילה סבויה (Savoye Villa) ו-Habitation'd Unité, מדגימים את מחויבותו לפונקציונליות
ולפשטות.

בנוסף לתרומותיו האדריכליות, לה קורבוזיה היה גם מעצב רהיטים פורה. פריטי הרהיטים שלו, כמו כסאות 2LC ו-
4LC, ידועים בזכות הקוים המלוטשים, העיצוב הארגונומי, והדגש על נוחות. עיצובים אלה שונים מאד בנוף מסגנונות הריהוט המקושטים של העבר, ומשקפים את אמונתו של לה קורבוזיה, בחשיבותה של אסתטיקה נקיה ומינימליסטית.

השפעתו של לה קורבוזיה, משתרעת הרבה מעבר לתקופת חייו, כשהעיצובים שלו ממשיכים לעורר השראה באדריכלים ומעצבים ברחבי העולם. מורשתו משמשת עדות לכוחה המתמשך של חשיבה חדשנית ולחשיבות של פריצת גבולות בעיצוב.

נושאים קשורים: עיצוב בתים, עיצוב פנים


3 תגובות על “לה קורבוזיה – חלוץ של אדריכלות מודרנית”

  1. האיש היה אדם נורא. אני מציע לקרוא את מה שהשאיר אחריו. פשיסט. אין מילה אחרת לתאר אותו. הסגנון הקר, המנוכר והאכזרי שלו הרס וממשיך להרוס ערים ועיירות ברחבי העולם. הוא שנא אנשים ומספיק להביט במה שרצה לעשות לפריז – להרוס אותה ולבנות מבני בטון כעורים ודוחים במקום מרכז העיר ההיסטורי – כדי להבין כמה נזק הוא ותלמידיו גרמו וגורמים. הבעיה היא שאדריכלים שמעיזים לומר את זה מוחרמים ככופרים בעיקר. העיצובים הנוראיים שלו אולי מעוררים השראה בקרב אדריכלים אבל השראה איננה מספיקה לשם תכנון מבנים יפים שמתאימים לסביבתם, מתחשבים בבני אדם ולא באים רק כדי להראות מקוריות. מקוריות היא מילה חסרת משמעות. מה זה משנה את המבנה "מקורי" אם הוא מכוער, קר ודוחה? חבל שהאדריכלים שכה מעריצים את האיש הנוראי הזה לא חושבים על המילה הזאת שפעם שיחקה תפקיד חשוב – "יופי". העיקר להיות מקורי ולעזאזל כל השאר. התכנונים שלהם מביאים לבניינים שתיך זמן קצר אף אחד לא רוצה להיות בתוכם. מבנים יפים באמת הם מבנים שתמיד אנשים ירצו להיות בתוכם. הם לא באים לשרת מטרה קצרת-טווח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *