במעמד מרגש הושקה השמורה הימית הגדולה ביותר בים התיכון

שמורת טבע ים אכזיב הושקה היום לקהל הרחב באירוע מיוחד ומרגש שכלל משט וסיור בהשתתפות השרה להגנת הסביבה, מנכ"לית רשות הטבע והגנים, ראש מועצת מטה אשר, מנכ״ל החברה להגנת הטבע אישי ציבור נוספים.

| עודכן: יוני 6, 2023


שמורת טבע ים אכזיב הינה השמורה הימית הגדולה בישראל ומשתרעת לאורך של כ-7 ק"מ של חוף מפורץ מגבול ישראל ולבנון בצפון ועד לצפון העיר נהריה בדרום ולמרחק של כ- 15 ק"מ מערבה מקו החוף אל תוך הים. השמורה שהוכרזה בשנת 2019, הידועה בכינויה ים אכזיב-ראש הנקרה היא השמורה הימית הגדולה והוותיקה ביותר בים התיכון של ישראל. כל שטח הים שנמצא מצפון למפרץ חיפה הנו שטח סלעי שאינו מכוסה בחול ואינו מושפע מתנועת החול שנהר הנילוס מספק לרוב רצועת החוף והים של ישראל. שטחי סלע תת ימיים בים תיכון מעודדים התיישבות של חסרי חוליות ואלו מושכים דגים וטורפים גדולים יותר כך שמתקיים מארג מזון עשיר סביבי הסלע. השמורה שגדלה בשנים האחרונות משטח של 10 קמ"ר לשטח גדול פי עשרה.

השמורה מגינה על החי והצומח בקו החוף, על רכסי הכורכר הייחודיים, אזורים עם קרקע סלעית תת ימית וגם קניון תת ימי עמוק, היחידי מסוגו מול חופי ישראל עם עומק קרקעית שמגיע לכ-850 מטר במרחק של ק"מ ספורים בקו החוף. בשנים האחרונות נצפו בשמורה תצפיות של כלב ים נזירי. חלק גדול ממאמץ הדייג בישראל גם החובבני וגם המסחרי המתבצע בבית הגידול הסלעי ומיני דגים מבוקשים (לוקוס, מוסר, סרגוס) נמצאים בסביבה זו. בהיעדר פיקוח על דייג ובהיעדר שמורות טבע נוצר מצב שסביבה סלעית עשירה עלולה להפוך לסביבה מדברית (ללא חיים) עקב הוצאת שחקני מפתח מהמארג העשיר אך עדין בפעילות דיג אינטנסיבית.

שמורת ים ראש הנקרה מצליחה לאורך שנים לשמר סביבה תת ימית סלעית עשירה מיני הדגים וחסרי החוליות (לדוגמא לובסטרים ולוקוסים) שבה מגיעים לכמויות וגדלים שקשה למצוא באתרים שאינם שמורות טבע ימיות בישראל. ההצלחה של השמורה נובעת מגודל השטח שלה, פיקוח ואכיפה הדוקים, תמיכה רחבה של הציבור בשמורה וביצוע סקרי ניטור קבועים המעדכנים את מצב השמורה.

השרה להגנת הסביבה ח"כ עידית סילמן: אכרזת שמורת הטבע ים אכזיב, היא עוד צעד גדול לכיוון ההגעה שלנו אל יעד של 30% שמורות טבע ימיות. היום אנחנו משיקים את השמורה הגדולה ביותר בים התיכון, שמורה יפיפיה שתאפשר לנו לשמור על ערכי הטבע, דרך פיקוח ואכיפה ותאפשר לציבור ליהנות מאוצרות הטבע.
חשוב לי שיהיו עוד שמורות מוסדרות. יוליה כלבת הים הנזירית שהגיעה אלינו בשבועות האחרונים הדגישה עבורנו את ההבנה שיש צורך אמיתי בשמורות מסודרות שיאפשרו לבעלי החיים סביבת חיים בטוחה.

רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים: שמורות טבע ימיות מבטיחות ים מלא בערכי טבע המאפשר איכות חיים לאזרחי ישראל החיים ליד הים ואלה הנהנים מפעילות ימית מעשירה ומרגיעה. שמורת ים אכזיב הנה הגדולה והוותיקה בישראל בת 52 שנים והוגדלה פי 10 בשנת 2019. שמורה ימית ראשונה שמסתכלת מערבה ומתייחסת למרחבי ומעמקי הים הגדול ומגיע. עד למרחק 15 ק״מ מקו החוף. השמורה מגינה על בית גידול סלעי עשיר הכולל דגה עשירה, הגנה על קניון תת ימי עמוק שעומק הקרקעית שלו כ 850 מטר. קניון זה מקרב את הים העמוק ואת שוכני הים הפתוח כמו כרישי עומק קרוב לקו החוף וזה ייחודו של השטח שנוסף בהכרזה האחרונה.

ראש מועצת מטה אשר משה דוידוביץ': "אנחנו גרים במקום הכי יפה בארץ, מקום שמשופע בטבע מכל סוג ובאיכויות ומגוון ביולוגי נדירים.
ובתוך כך כל החלק של חופי הים שלנו והטבע האינסופי שנחבא בתוכו. שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב, היא הפנינה הצפונית של הים התיכון הישראלי, ואנו עוסקים באופן יומיומי בפעולות הגנה ושמירה על החי והצומח בקו החוף, בחופים, ובעומק הים עצמו. יש כאן מגוון ביולוגי אדיר שהוא עולם ומלואו בקנה מידה עולמי. המחזה שכולנו ראינו במדינת ישראל של יוליה כלבת הים מגיעה לחופי ישראל, רק מגביר את הרצון וההבנה שלנו לשמר ולשמור ולפעול למען שמורות הטבע הימיות והחופיות.
טקס גזירת הסרט היום מתקיים לאחר הליך הטמעה נרחב שעשינו בציבור יחד עם כל קהילת מטה אשר, הארגונים הירוקים, רשות הטבע, והחברה הכלכלית של המועצה. בין הצעדים החשובים: גם מבצע הסרת שלטים מיותרים וישנים מהחופים ואכיפה משמעותית של החוקים בשמורה. יחד נשמור על הטבע היפה שלנו!"

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, עידית סילמן, משה דוידוביץ', רעיה שורקי, דן אלון, מועצה אזורית מטה אשר


3 תגובות על “במעמד מרגש הושקה השמורה הימית הגדולה ביותר בים התיכון”

  1. צריך לפעול שבצד הלבנוני תיהיה שמורה בצמוד כך שהשמורה תיהי בגודל ענק…..טוב לכולם

  2. צריך לפעול שבצד הלבנוני תיהיה שמורה בצמוד כך שהשמורה תיהי בגודל ענק…..טוב לכולם

  3. הצחקתם את צחקו מצאתם אם מי לדבר בדצ השני כל איזכור של השרה לאיכות הסביבה מעלה בי גועל בגללה המדינה הגיע לשפל של היום למי שיש זיכרון קצר חוץ מזה יש לא מעט עבריני דיג שיוצאים בשעות לא שעות וצוללים עם בקבוקי צלילה ועוד אמצעים ושוחטים את הדגה למען בצע כסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *