הים העמוק

דברי רעיה שורקי מנכ״לית רשות הטבע והגנים היום בכנס בסימן יום האוקיינוסים בחיפה

| עודכן: יוני 2, 2023


בוידאו השרה סילמן נואמת תוך הפרעות המוחים. שימוש לפי ס'27א לחוק זכויות יוצרים.

״רשות הטבע והגנים מברכת על הכנת תכנית האב לשמורות ימיות במים הכלכליים של ישראל שתואם את יעד אמנת המגוון הביולוגי ואמנת ברצלונה להגנה על 30% משטחי הים.

אנו רואים בתכנית האב שכבת התייחסות אקולוגית שתכוון פיתוח למקומות הנכונים באופן שיצמצם את הנזק הסביבתי ככל הניתן ובהתאם למידע עתידי שיתקבל על בסיס עבודה מדעית.

רט"ג רואה חשיבות רבה בשמירה על ערכי הטבע בים ובקידום השמורות בים התיכון הישראלי – הן במים הריבוניים והן במים הכלכליים. ב 5 השנים האחרונות הוקמה ברט"ג יחידה ימית העושה ימים ולילות בפיקוח ואכיפה במרחב הימי הריבוני. אני רוצה להביע הערכתי הרבה לעובדי רט"ג על עבודתם בסביבה מורכבת זו לצד עבודה יוצאת דופן עם קהילות הדייגים במעגלי הסברה ושיח.

עם כניסתי לתפקיד הקמתי צוות מקצועי לגיבוש האסטרטגיה הימית לעבודה בים. אנחנו צריכים להעמיק את הידע בים במיוחד במים הכלכליים שהיא משימה חדשה עבורנו ומלווה בצורת עבודה ושיטת הפעלה שאיננה קיימת היום ברט"ג או בארגונים אחרים פרט לצה"ל.

אחריות רבה של שהרשות לוקחת על עצמה ביישום התוכנית בין היתר על ידי שליחת אנשיה לשהות ארוכה ורחוקה מקו היבשה לצרכי פיקוח ושמירת טבע לצד הגמישות הנדרשת לפעול לפי מיטב המידע והידע הזמינים והשוטפים בעת מימוש הפיקוח בשמורות.

עברו כמעט 15 שנים מאז ארגנה רשות הטבע והגנים את הפלגת הסקר הראשונה אל גבול המים הריבוניים של ישראל בים התיכון ואף מעבר לו מעל גבי ספינה מצוידת ברובוט תת ימי בשיתוף וליווי אוניברסיטת חיפה. מחקר ופיקוח בשטחים עמוקים ורחוקים הם בסדרי גודל אחרים מהטיפול במים הריבוניים. על כן, רט"ג תפעל בשנים הבאות באופן אחראי ומקצועי בסיוע המשרד להגנת הסביבה החקלאות והאנרגיה החברה להגנת הטבע ושותפינו מהאקדמיה להקמת מערך שידע לתמוך בשטחים מוגנים גם במים הכלכליים לצד הצורך בהמשך המחקר והסקרים לדיוק הידע המדעי הנדרש לצורך קביעת הגבולות המדויקים של השמורות.

בימים אלו עושות דרכן לישראל 2 ספינות חדשות עם ציוד מתאים שיאפשרו לנו לעשות את פריצת הדרך הראשונה לעבודה בים העמוק. הזדמנות לומר תודה למשרדים – הג"ס, אנרגיה וחקלאות על השתתפותם ולשרה להגנת הסביבה על תמיכתה לקדום הנושא .

נאחל לכולנו שהייה בטוחה ופורייה בים העמוק!

נושאים קשורים: אוניברסיטת חיפה, רשות הטבע והגנים, עידית סילמן, רעיה שורקי


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *