האם יש מקום להכיר בהורות משולשת בישראל?

| עודכן: ינואר 12, 2021


האם יכול אדם לקבל משמורת על ילדה שאינה שלו רק בגלל שהיה נשוי לאימה?

בפסק דין מרתק, קבע בית המשפט המחוזי בחיפה החודש כי התשובה לשאלה זו היא בשלילה. המדובר בבני זוג שהיו נשואים כעשור, ואשר להם שני בנים משותפים. בשנה האחרונה לנישואיהם אף נולדה להם בת. האיש גידל את הילדה והיא אף הייתה רשומה על שמו במרשם האוכלוסין. האיש לא ידע כלל שהילדה למעשה אינה ביתו הביולוגית, אלא ילדתו של גבר אחר. 

כעבור כעשר שנות נישואין נפרדו האיש והאישה והיא עברה להתגורר ולחיות עם האב הביולוגי של הילדה, שהינו ערבי מוסלמי אשר נשוי לאישה אחרת. האב הביולוגי, בן זוגה הנוכחי של האם, החל לגדל יחד עימה את הילדה.

האיש נותר בקשר עם בניו ואולם הקשר שלו עם הילדה נותק. האיש פנה לבית המשפט בבקשה כי יכירו בו כהורה נוסף של הילדה ובעיקר הביע את חששו כי האם תסיים בעתיד את הקשר עם האב הביולוגי ולכן עדיף לילדה להיות גם בקשר עימו. עוד הוא ציין כי אינו מעוניין לקחת על עצמו חובות של אב כגון מזונות וחינוך, אלא רק להיות בבחינת "אב על אש קטנה". 

האב הביולוגי והאם התנגדו נחרצות לקיום כל קשר של הילדה עם האיש והביעו את חששם כי הוא עלול להזיק לה כנקמה על הקשר אשר נרקם ביניהם. הם הסתייעו בתסקיר שקבע כי אין זה לטובת הילדה לשמור על קשר עם דמות נוספת שאינה אביה הביולוגי של הילדה וכי הדבר עלול לבלבל אותה ולפגוע בהליך התקשרות תקין. 

האיש הגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה למנוי פסיכולוג שיבחן את האפשרות להכיר בו בכל זאת כהורה לקטינה ובית המשפט נענה לבקשתו. על כך ערערו האם והאב הביולוגי.

בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט חננאל שרעבי) ציין כי אין בישראל אפשרות להכיר בהורות משותפת משולשת (לא בדין ולא בפסיקה). ודאי שלא במצב דברים בו שני הוריה של הקטינה לא ניתקו זיקה אליה, אלא להיפך, הם מגדלים אותה ביחד ומעוניינים בקשר עימה.

באשר לחששו של האיש כי האם תסיים את הקשר עם האב הביולוגי בעתיד- ציין בית המשפט כי מדובר ב"ביצה שלא נולדה" וכי בית המשפט אינו עוסק בהשערות לגבי תרחישים עתידיים ובוודאי שלא ניתן לקבל החלטה חדשנית בדבר הורות משולשת בהתבסס על השערות. כך או כך, צוין, כי אין אפשרות להכיר בהורות לצורך זכויות בלבד ללא לקיחת אחריות גם על חובות כלכליות וחינוכיות כאב.

בית המשפט קיבל את ערעורם של האב הביולוגי והאם וסילק את תביעתו של האיש למשמורת על הסף. לדאבונו של האיש נקבע כי הוא לא יוכל להיות בקשר של "הנאה בלבד" עם קטינה שאינה ביתו, רק מכיוון שהיה נשוי לאימה. 

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי. 

נושאים קשורים: בית משפט חיפה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *