אחד במאי בחיפה – קוים לדמותו של חג הפועלים

חיפה החלה לחגוג את האחד במאי כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, כאשר כ-1,000 משתתפים יהודים וערבים השתתפו בחגיגות ובתהלוכה, ונאמו נאומים בשני הלשונות הראשיות בעיר. כיום, נשארו מספר אירועים תרבותיים וחברתיים, כולל פסטיבל סרטי פועלים בינלאומי וצעדות ציבוריות.

| עודכן: מאי 1, 2024


יום הפועלים הבין־לאומי, אחד במאי, נחגג ברחבי העולם כביטוי לסולידריות בין עובדים ולמאבק בעד תנאי עבודה טובים יותר. זהו סמל מרכזי של הסוציאליזם, ומקורו בהפגנות שנערכו בקנדה וארצות הברית בסוף המאה ה-19 לקיצור יום העבודה לשמונה שעות.

בחיפה, התחיל האחד במאי להתפרסם כבר בשנת 1925, כאשר פועלים יהודים וערבים חגגו יחד בתהלוכה מרהיבה, תוך שביתה ממלאכה. במהלך השנים, החג זכה להתבטא בתהלוכות גדולות וכינוסים, עד שבשנות ה-80 נחגג על ידי כלל המשק הציבורי וההסתדרותי עם השתתפות רבתי במצעדים. אולם, לאורך השנים, ובמיוחד משנות ה-90, ירד מעמדו של החג בישראל והוא נציין רק בצמצום יחסי.

למרות זאת, בחיפה נשמרה המסורת חיה ובועטת. בשנת 1984, למשל, נערך האירוע הממסדי האחרון עם נוכחות רבתי של מנהיגים פוליטיים וההסתדרות, וב-2009 הוקמה "קואליציית האחד במאי – חיפה האדומה" על ידי מפלגות וארגונים שונים, במטרה להחיות את מסורת ההפגנות. מאז ועד היום, מתקיימות בעיר צעדות ואירועים לכבוד יום הפועלים, כאשר המכללה החברתית כלכלית בחיפה יוזמת פסטיבל סרטי פועלים בינלאומי שנערך בשיתוף עם סינמטק חיפה.

קרדיט: Pixabay

נושאים קשורים: אחד במאי, סוציאליזם


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות