אמנות חדשה בחיפה – מסע הזכוכית של מריה דוב

בסמטה קטנה ונעימה ברחוב הנמל בעיר תחתית, שוכן לו כבר יותר מחצי שנה הסטודיו של מריה דוב, בו עובדים ויוצרים בזכוכית דברים מופלאים. קפצנו לבקר את מריה בעלת הסטודיו שהיא תושבת חוזרת, ולמדנו כמה דברים על אמנות נדירה בארצנו ובילוי קצת שונה בנוף החיפאי.

| עודכן: אפריל 28, 2024


מריה דוב היא בעצם סיפור של פטריוטיות חיפאית: אחרי 7 שנים בהם למדה וחיה בירושלים, החליטה הצעירה שגדלה רוב חייה בחיפה, לחזור לכור מחצבתה ואף לפתוח פה עסק עצמאי בהתאם ללימודיה המקצועיים ב"בצלאל". וכך, חודש לפני שפרצה המלחמה ב7 לאוקטובר, פתחה מריה את המקום "גלאס מי סטודיו" ברחוב הנמל 40, בו מגיעים האנשים לסדנאות יצירה בזכוכית ומתרשמים מהיצירות אותן הכינו מריה ותלמידיה.

מריה עזבה את חיפה לטובת לימודים ב"בצלאל" ירושלים ולאחר שסיימה את לימודיה, נשארה עוד 3 שנים לשמש אחראית מחקר באקדמיה לאחר שקיבלה הצעה שלא יכלה לסרב לה אך אחרי 7 שנים החליטה שהספיק לה והיא רוצה לחזור הביתה: "אני אוהבת את חיפה, המשפחה שלי פה, החברים שגדלתי איתם פה ומבחינתי זה הבית. כשהייתי בלימודים והייתי מגיעה לביקור או חופשה בחיפה הייתי אומרת לעצמי שזה ממש "מיאמי"- חוף ים, דקלים, מזג אוויר חם. קצב החיים בחיפה איטי משמעותית לעומת ירושלים וזו עיר "משעממת", אך דווקא בגלל זה החלטתי שפה אפתח את הסטודיו שלי, כי לדעתי זה יכול רק להוסיף לעיר שהיא רדומה ולמרות קצב החיים הנחשב פה כאיטי, אני עובדת בקצב שלי, כך שמבחינתי זו הבחירה המושלמת".

מריה מספרת שהיא באה ממשפחה של אמנים: סבא שלה היה צייר ובת דודתה אף היא בוגרת ב"בצלאל", כך שהחיבור שלה לאמנות היה מובן מאליו וכנראה זרם בגנים. מריה מציירת מגיל 5, כשהתבגרה אמרה לה אמה שהיא רופאה במקצועה שתלך ללמוד משהו פרקטי לפני שהיא בוחרת באמנות, מריה צייתה לה והלכה ללמוד הנדסת בניין, אך גילתה מהר מאוד שזה משעמם אותה והבינה שהכיוון אליו היא שואפת הוא אך ורק תחום האמנות. בהמשך, הלכה מריה למבחנים ב"בצלאל", התקבלה ובחרה ללמוד במגמת קרמיקה וזכוכית.

מריה מסבירה למה דווקא בחרה לעסוק בהמשך בתחום הזכוכית שפחות נפוץ :"בארץ, התחום של קרמיקה יותר מוכר, זכוכית היא חומר אחר והעבודה איתה היא אחרת – בגלל החום בו היא מטופלת אי אפשר לגעת בה, אפשר לומר שזה סוג של 'פיסול מרחוק'. לזכוכית יש המון כוח כי היא יכולה להגיע לשקיפות, זה פיסול באש ב1200 מעלות! בכלל, כל חווית ההתעסקות, היצירה והסדנאות הן מבחינתי אקשן ולכן נמשכתי לתחום הזה".

רוב האנשים שמגיעים לסטודיו הם מבוגרים, בני זוג שבאים לחגוג יום הולדת, בני 50+, אך יש גם חבר'ה צעירים שמחפשים בילוי אלטרנטיבי וכמובן ילדים. זהו למעשה הסטודיו היחידי באזור חיפה והצפון שמעביר סדנאות בזכוכית כשהייחודיות בסטודיו היא העבודה במבער, שלטענתה של מריה, לא קיימת באף מקום אחר בארץ והיא חלק "האקשן" בסדנא. הסדנאות המתקיימות במקום הן סדנת פיסול בזכוכית חמה, סדנת מבער, סדנת זכוכית בתנור וסדנת ציור על זכוכית.

אז אם אתם מחפשים אטרקציה לא שגרתית בחיפה, במיוחד עכשיו בחוה"מ פסח, מקום מעניין שבו תוכלו לשלב אמנות, יצירה ופאן, אנחנו ממליצים לכם על הסטודיו של מריה שיביא לכם חוויה אחרת שעוד לא נראתה בארץ, ב"גלאס מי סטודיו".

כתובת: רחוב הנמל 40, חיפה.

כתובת אתר הסטודיו: https://www.maridov.com/t-he/

משתתפים בסדנת זכוכית. צילום:אריק פרייס
תוצרים של סדנאות. צילום:אריק פרייס
מבער 1200 מעלות. הייחודי בארץ שמופעל בסדנת זכוכית. צילום:אריק פרייס

נושאים קשורים: עיר תחתית, אמנות, זכוכית, סדנאות


מעקב
הודע על
guest
6 Comments
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
יעל קירשנבאום

שלום מריה,האם הסטודיו פתוח כל ימות השבוע ,ובאיזה שעות? האם צריך לתאם תור?תודה וחג שקט יעל

יעל ניצן

עלי והצליחי נבוא לבקר ולפרסם

סטודיו מנדרינה

איזה יופי בהצלחה גדולה !!!
נבוא בהזדמנות לבקר
מוזמנת לבקר גם אצלנו
״סטודיו מנדרינה״ סטודיו לזכוכית בנטור בגולן
Mandarina.org.il

גלאס מי סטודיו

שלום יעל, הסטודיו פתוח א׳-ה׳ 9:00-22:00, ו׳ 9:00-17:00. כל הסדנאות בתיאום מראש
חג שמח!

גלאס מי סטודיו

שלום יעל ניצן
אשמח לארח אתכם בסטודיו, תבואו בשמחה!

גלאס מי סטודיו

שלום סטודיו מנדרינה,
תודה רבה! אשמח לארח אתכם!