חיפה בחמישייה הראשונה בערי ההייטק במזה"ת

העיר חיפה, דורגה השבוע על ידי מרכז המחקר Startup Blink, במקום ה-133 בדירוג ערי ההייטק המובילות בעולם, במקום הרביעי מבין ערי המזרח התיכון ובמקום השלישי בישראל.

| עודכן: אוגוסט 25, 2023

צילום: ניר בלזיצקי דוברות עיריית חיפה

במחקר חדש של מרכז המחקר, הממפה באופן גלובלי סטארט-אפים והמערכת הכלכלית סביבן בכ-1000 ערים בעולם, דורגה העיר במקום ה-133 בדירוג העולמי, במקום ה-4 מבין ערי המזרח התיכון ובמקום ה-3 בישראל. החל משנת 2014, עורכת חברת הייעוץ הישראלית-שוויצרית, סקר אקו-סיסטמים הכולל סקר המיועד לגופים המרכיבים את עולם ההייטק, כגון סטארטאפים, מאיצים (אקסלרטורים), קרנות הון סיכון, חממות טכנולוגיות וגופי מחקר. בדירוג המדיני, דורגה השנה מדינת ישראל במקום השלישי והמכובד, עליו שומרת כבר ארבע שנים, ובדירוג העירוני המלא הכולל 10,000 ערים ברחבי העולם, מככבות ברשימה 14 ערים בישראל, שבראשן תל אביב (10), ירושלים (79) וחיפה (133).

עו"ד איתן קייט, דמות בכירה בהייטק הישראלי וכיום מנכ"ל מרכז החדשנות Road2, הפועל בעיר התחתית בתגובה: "העיר חיפה, היוותה מוקד הייטק מאז ומתמיד, עם מוסדות אקדמיים כמו הטכניון ואוניברסיטת חיפה, פארק הייטק בו יושבות החברות המובילות בעולם, שלושה בתי חולים ובראשם המרכז הרפואי רמב"ם, נמל ימי ונמל תעופה ושילוב של תעשייה מסורתית. כל אלו הופכים את המטרופולין שבליבו שוכנת חיפה, לכר פורה לפיתוחים חדשניים וצמיחה של יזמים."

מרכז החדשנות Road2, הוקם בשנת 2020, כשהרשות לחדשנות ביקשה לקדם יזמות צעירה בחיפה. שם המרכז מסמל הן את כביש 2 לחיפה והן Road to success. בעלי המניות ב- Road2 הם מט"י, NVIDIA ורשות החדשנות, והוא מנוע משמעותי לפעילות היזמית בעיר. בשלוש שנות פעילותו, ליווה המרכז כ-130 חברות ואלו גייסו מעל ל-40 מליון דולר יחד, כשאחד התנאים לקבלת הליווי הוא הישארות בעיר חיפה. המרכז פיתח מודל עבודה ייחודי – כסף, תשתית, לקוח. העבודה נעשית קודם כל בזיהוי הצורך עם הלקוחות – החברות הגדולות והמובילות בחיפה והצפון, חברת החשמל, תעשיות בתי הזיקוק, חברות הייטק גדולות ממת"מ ואף חברות בינלאומיות מחו"ל, ואז מאתרים ומטפחים יזמים שיפתחו פתרונות מותאמים ומדויקים לדרישות הלקוח. Road2 פועלים בתחומי הבריאות הדיגיטלית (Digital Health), אנרגיה, איכות סביבה וקיימות, תעשיה 4.0, סמארט מוביליטי, ותעשיית הגיימינג.

נתון נוסף שבדק סקר ערי ההייטק, דירג את הערים על פי תחומים. בתחום טכנולוגיות המזון, הגיעה חיפה למקום ה-83, בתחום התחבורה החכמה למקום ה-94 ואולי הנתון המדהים ביותר הוא שבתחום הבריאות הדיגטלית והביוטכנולוגיה, מככבת חיפה במקום ה-54 העולמי. בתחום הזה בדיוק הוקמה גם שותפות R2R – שיתוף הפעולה Road2Rambam, בתמיכת רשות החדשנות ומטרתו לאפשר לסטארט אפים ליהנות לא רק מהשקעה אלא גם מגישה למידע הרפואי של רמב"ם (תוך שמירה על פרטיות ואנונימיות המידע כמובן), יעוץ מקצועי של רופאים וחוקרים, שימוש בתשתיות, במעבדות ובמכשירים של בית החולים, ולערוך פיילוטים לטכנולוגיות שלהן בבית החולים.

עו"ד איתן קייט, מנכ"ל Road2: "העיר התחתית התמלאה בהייטקיסטים צעירים, חברות סטארט-אפ מקטנות ועד גדולות ממלאות את המשרדים וזה מביא לתנופה אדירה באיזור. בחיפה פועלים כבר למעלה מ-500 סטארט-אפים, כשלחיפה הפוטנציאל המושלם להגיע לעשירייה הפותחת של הערים המובילות בסטארט-אפים בתחום הבריאות. השילוב בין האקדמאיים המצוינים שיוצאים מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, לבין המרכזים הרפואיים בעיר הוא כר פורה להצמחת טכנולוגיות פורצות דרך. לתווך הזה בדיוק Road2 נכנסת על מנת לזהות את הקשיים, למצוא את האנשים המתאימים שימציאו את הפתרונות ולפתח אקו-סיסטם יזמי שיתמוך בחברות שיקומו".

ROAD2 בעיר תחתית קרדיט: ROAD2
איתן קייט – צילום: ליאת מנדל

נושאים קשורים: עיר תחתית, הייטק, יזמות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *