גוזל נשר שאביו הורעל למוות הועבר לטיפול בחי-בר כרמל

רשות הטבע והגנים הצליחה לחלץ גוזל נשר שאביו הורעל למוות בהרעלה בתחילת השבוע‎. הגוזל הועבר להמשך טיפול בגרעין הרבייה של פרויקט 'פורשים כנף' בחי-בר כרמל.

| עודכן: מרץ 31, 2024

קרדיט תיעוד הדורסים – 'דרך הנשר' במאי ומפיק גיל קרני.

רשות הטבע והגנים ממשיכה להתמודד עם השלכות אירוע ההרעלה הגדול שזוהה בתחילת השבוע, בו מצאו את מותם לכל הפחות 8 נשרים בוגרים הנמצאים בתקופת הקינון. כבר ימים שעובדי הרשות עוקבים אחרי הקינונים ואם צריך אז מבצעים בסיוע אנשי מקצוע גלישה לקיני הנשרים שנפגעו באירוע ההרעלה, על מנת לנסות להציל את גוזלים וביצים הנמצאים בקינים. במזל גדול ושמחה מרובה, הצליח אמש הצוות לחלץ ביצת נשר וגוזל בחיים משני קינים שונים.

הגוזל האומלל איבד הורה אחד – הנשר A50 באירוע ההרעלה הנוכחי, ולכן הוחלט להעבירו לגרעין הרבייה של פרויקט 'פורשים כנף' בחי בר כרמל, להמשך גידול.

אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים: "לגדל גוזל של נשר זה עסק לשניים, זוג נשרים שמביאים לעולם גוזל עובדים במשמרות – אחד דוגר ושומר והשני מעופף לשחר למזון. לצערנו במקרה זה, בן הזוג מת בזמן שהגוזל צעיר, ולא יכול לשרוד בטיפולו של הורה אחד. מנסיוננו הקשה לאורך שנים של הרעלות ופגיעה בנשרים מקננים, מספיק שהורה יעדר מהקן כדי לשחר למזון – והגוזל יכול למצוא את מותו או שהאכלה רק על ידי הורה אחד לא תספק את צרכי הגוזל. בשל כך, הוחלט לא לתת לנשר לטפל בגפו בגוזל אלא להעבירו לגרעין שם סיכוייו לשרוד טובים יותר".

צופה מרחיב ומסביר: "לאחר שגוזל בוקע, הוריו מטפלים בו לתקופה ארוכה של כארבעה וחצי חודשים לפני שהוא מוכן לפרוס כנפיים ולפרוח לעצמאות. גידול גוזל נשר זה לא דבר של מה בכך, זה מאמץ הדורש שזמן ועבודה מרובים. אחוזי ההצלחה ברבייה של הנשרים בישראל נמוכה יחסית – רק 50% מהגוזלים מגיעים לפרוח בהצלחה מקינם. לכן, כל גוזל שפורח ומצטרף לאוכלוסייה המקומית הוא עולם ומלואו."

אוכלוסיית הנשרים בישראל נמצאת בסכנת הכחדה חמורה, עוד טרם מקרי ההרעלה האחרונים המקרבים אותה להכחדה. ברשות הטבע והגנים משערים כי האוכלוסייה מונה כעת פחות כ-170 פרטים. כל הרעלה היא מכה אנושה לאוכלוסייה המצטמצמת משנה לשנה. רשות הטבע והגנים עושה מאמצים אדירים כדי לשמור על מלך העופות בשמי הארץ, בין אם בתיוג, משדור וניטור העופות ובין אם בתפעול מוקדי האכלה בטוחה. בניסיון להגן על הנשרים קידמה הרשות תוכנית למניעת הרעלות שאושרה בקרן הניקיון. מטרת התוכנית הינה לסייע בסניטציה – סילוק פגרים שטופלו בתרופות וטרינריות המסוכנות לנשרים לאתרים מסודרים. לאחר מקרה ההרעלה האחרון שהתרחש בתחילת השבוע, התחייבו במשרד להגנת הסביבה להעביר תקציב חירום על סך 15 מיליון ₪ כדי לטפל בהרעלות.

קרדיט צילום – ניקיטה פודוברייב, רשות הטבע והגנים

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, הרעלה, חי בר כרמל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *