מציינים את היום העולמי לשמירה על בתי גידול מימיים

אירוע שתילה מרגש התרחש אתמול (שלישי) בשמורת טבע החולה, לכבוד היום העולמי לשמירה על בתי גידול מימיים. לאירוע הגיעו השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, מייסד עמותת 'נחמה והצלה' מושיקו מושקוביץ ומשלחת של עשרה עיתונאים מברזיל. במעמד השתילה, שתלו המשתתפים והשרה סילמן צמח מיוחד ששמו גומא הפפירוס, צמח עשבוני המוגן על פי חוק.

| עודכן: ינואר 31, 2024

קרדיט רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מציינת את היום העולמי לשמירה על בתי גידול מימיים מדי שנה ב-2 בפברואר, במטרה להעלות מודעות לבתי גידול אלה. לבתי גידול מימיים – אגמים, נחלים, ביצות ובריכות חורף – יש חשיבות רבה מפני שמימיהם מעצבים את הרכב החי והצומח בתוכם ובסביבתם ויש להם השפעה גדולה על האדם וקיומו. במהלך 300 השנים האחרונות התרחשה פגיעה והתדרדרות במצבם של יותר מ- 80% ממערכות המים המתוקים בכדור הארץ. 35% ממערכות המים המתוקים אבדו רק במהלך 50 השנים האחרונות. קצב הפגיעה במערכות אקולוגיות של בתי גידול מימיים ממשיך להיות גבוה.

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "זכינו לשתול ברגבי אדמת ארץ ישראל את צמח גומא הפפירוס, יחד עם מנכ"לית רט"ג רעיה שורקי, ומשלחת הסברה מברזיל בהובלת משפחת ספרא. יש כאן רווח כפול: גם העלאת המודעות לבתי הגידול המימיים וגם סיוע בהסברה הישראלית אל מול עיתונאים מברזיל."

ד"ר דנה מילשטיין, אקולוגית וביולוגית ימית ברשות הטבע והגנים: "ביצות עמדו בבסיס התפתחותן של תרבויות במשך אלפי שנים, וסיפקו לאדם גישה לדגים, מקורות מזון אחרים, ומים לגידולים חקלאיים וגידול חיות משק. הקיום שלנו תלוי במקורות המים, אך אנו משתמשים בכמות גדולה יותר של מים ממה שהטבע יכול לספק ולחדש. כמות הצריכה של המים עלתה פי 6 במאה שנים אחרונות, ועולה ב 1% בכל שנה. אם נעריך נכונה וננהל בחוכמה את בתי הגידול המימיים באמצעות הגנה עליהם – יהיה לאדם מים בכמות מספקת."

רשות הטבע והגנים מבקשת להעלות מודעות ברמה המקומית והעולמית במטרה לעצור את התדרדרותן המהירה של מערכות חשובות אלה ואת אובדנן, ולעודד פעולות לשימור ושיקום. ביום בתי גידול מימיים הבינלאומי עוסקים בנושא יחד, אנשים מכל העולם.

מושיקו מוסקוביץ, יו״ר ארגון נחמה והצלה לישראל:
״בימים האחרונים אנחנו מלווים את המשלחת מהדרום עד הצפון, במוקדים הקריטיים ביותר במדינת ישראל.
חווינו אובדן עצום שפוקד את מדינתנו במלחמה הנוראית הזאת, דווקא עכשיו אחרי חג ט’ו בשבט – נרים את ראשנו ונזכור: היום בו אנו טומנים את הזרע הוא לא היום בו אנו אוכלים את הפרי. אל לנו לאבד את הסבלנות, כי הכאב עוד יהפוך לשמחה, הקושי יהפוך לעוצמה והדמעות עוד יזלגו מאושר. התקווה היא מקור העוצמה של עמנו הנפלא.״

קרדיט רשות הטבע והגנים

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, שמורת החולה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *