תיעוד נדיר של דולפינים בחיפה, סלמנדרה בגליל

הגשם הגיע ואיתו שתי תצפיות מרגשות, תצפית לילית של דולפיננים בחיפה וסלמנדרה משריצה ביחיעם.

| עודכן: ינואר 27, 2024


הטבע הישראלי בימי החורף מתגלה כקסם אחד גדול. דברים רבים נעצרו מאז החלה המלחמה, אך דבר אחד ממשיך במחזוריות קבועה שמספקת שלווה ונחמה – הטבע. אמש זכינו לתיעוד לילי של דולפינים בחיפה במהלך סיור ימי לילי של מתנדבי רשות הטבע והגנים.


אלון יטח ויריב שני:
״לראות דולפינים זאת חוויה מרוממת תמיד, ובימים אלה על אחת כמה וכמה. בספטמבר כשהפלגנו לקפריסין, ייחלנו לראות אותם ולא התמזל מזלנו, הלילה זכינו לצפות ב3 פרטים בהפלגה לילית שביצענו. דיווחנו על התצפית לרשות הטבע והגנים״.

ברשות הטבע והגנים מספרים כי מהתיעוד שהועבר, הערכה שמדובר בדולפינן המצוי שהוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה, חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד, אורכו 2.5-3.5 מ'. להקה ממוצעת מונה חמישה-שישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים. הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי, חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.

אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-300-400 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון. ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי תצפיות חוקרים ורשות הטבע והגנים.

תיעוד מיוחד נוסף של סלמנדרה משריצה, זכה לתעד פקח רשות הטבע והגנים רן טל, סמוך לגן הלאומי יחיעם. "יצאתי לטייל עם הכלב בערב, לפתע ראיתי את הסלמנדרה בבריכה מלאכותית שנבנתה עבור רביית הסלמנדרות,משריצה, זה היה מדהים." אומר רן.

צבע הסלמנדרה שחור ועל הגב, הראש והזנב מפוזרים כתמים בצבע צהב או כתום, בסידור שונה אצל כל פרט. כתמים אלו מאפשרים לזהות כל סלמנדרה. סלמנדרה במצוקה מפרישה מבלוטות רעל בשם סלמנדרין. היא פעילה בחורף בלילות גשומים ומשריצה ראשנים מהפרייה של השנה הקודמת. לאחר שהנקבה משריצה במים, מתבצעת הפרייה על ידי הזכר במעין ריקוד חיזור משותף. הראשן גדל ומתפתח במשך 1-3 חודשים, בהתאם לתנאי הסביבה. הסלמנדרה מגיעה לבגרות בגיל 4-6 שנים ושומרת אמונים לבית הגידול בה נולדה.

בעולם מעריכים שכשליש ממיני הדו-חיים נמצאים בסכנת הכחדה. בישראל, הסלמנדרה היא מין בסכנת הכחדה בחבל הים תיכוני שנמצא גם בתורכיה, סוריה, לבנון, עירק ואירן.

בין הגורמים להכחדתה: הרס בתי גידול, קיטוע שטחים ובידוד אוכלוסיות, מחלות, שינויי אקלים, מינים פולשים, ודריסות.

האוכלוסיות של הסלמנדרה המצויה בישראל נמצאות בקצה גבול התפוצה הדרומי של המין בכרמל, אזור שמהווה את הסביבה החמה והיבשה ביותר ביחס לשאר האזורים בהם המין נפוץ.

ברשות הטבע והגנים מובילים מספר פעולות למען שמירה על הסלמנדרות בפרט ומיני הדו חיים בכלל ביניהן: הגנה על בתי גידול מימיים ויזום חדשים, ייזום מעברי דו חיים באזורי כבישים רלוונטיים לצמצום דריסות, הקמת "סולמנדרות" (מתקן טבעי או מלאכותי) למניעת טביעת סלמנדרות בבורות מים וגיתות , שמירה על מסדרונות אקולוגיים, ניטור ומחקר וכן פעולות חינוך והסברה על חשיבות בתי הגידול המימיים ומיני הדו חיים.

סלמנדרה. קרדיט צילום: רמדאן עיסא ורביע אבו סאלחה רשות הטבע והגנים

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, טבע


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *