"תושב חוזר" בשמורת עין אפק

חזר לחיים – אירוס הביצות, נשתל שוב בשמורת הטבע עין אפק אחרי ש"טבע" במים. אירוס הביצות, המצוי בסכנת הכחדה, נעלם בעקבות עליית מפלס המים בשנת 2019.

| עודכן: דצמבר 25, 2023

אירוס הביצות. קרדיט צילום: רעי סגלי

אירוס הביצות נשתל הבוקר שוב, בגן המקלט לצמחים נדירים הפועל בשמורת הטבע עין אפק של רשות הטבע והגנים. גנן השמורה אורי הנדלר, עבד ב-3 השנים האחרונות על הנבטה מחודשת של האירוס מזרעים שנאספו עוד בשנת 2017. אחרי תהליך ארוך וסיזיפי של הרטבה וייבוש (בהתאם לעונות השנה) של השתילים, סוף סוף הגיע הרגע המיוחל, כשקני שורש האירוס היו יציבים מספיק לשתילה מחדש בשטח גן המקלט.

מיום הקמתו, גן המקלט שומר ומתחזק מיני פרחים וצמחים רבים הנחשבים בסכנת הכחדה, ביניהם אירוס הביצות. אחרי שאירוס הביצות "טבע" תחת ההצפה ומאז לא חזר בצורה אורגנית, היה ברור לצוות השמורה שיעשו הכל על מנת להשיבו.

מנהלת שמורת טבע עין אפק, תמר עבדת: "אירוס הביצות הוא פרח מרהיב ביופיו, בוהק בצבעי צהוב ולבן ופורח רק כשבועיים בשנה בסביבות חודש פברואר. כאשר יש פריחה זו שמחה גדולה, בימים כתיקונם מאות אנשים היו באים לצפות בו פורח. אני מקווה שבקרוב הציבור הרחב יוכל להגיע ולהנות מהפריחה הייחודית של האירוס לראשונה מאז 2019."

אירוס הביצות הינו מין נדיר, מופיע בספר האדום של המינים בסכנת הכחדה והוא מוגן בחוק. האירוס גדל בקרקעות כבדות ובוציות, בישראל נמצא רק במרכז רמת הגולן, ובגני מקלט לפרחים וצמחים.

צילום: תמר עבדת, רשות הטבע והגנים
אירוס הביצות קרדיט צילום:רעי סגלי

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, עין אפק, פרח


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות