הצצה למחלקה מצטיינת: מכון הגסטרואנטרולוגיה במרכז כללית בזבולון

קבלו הצצה למחלקה המשלבת מומחיות, טכנולוגיה מתקדמת ורגישות יוצאת דופן, זוהי מחלקת גסטרו בזבולון, בניהולה של ד"ר רעות לוצקי, מומחית בגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי זבולון בבית החולים כרמל, פעילה 6 ימים בשבוע ובה מבקרים בה כ-14,000 ביקורים ונערכות כ-10,000 פעולות בשנה.

| עודכן: יולי 30, 2023


הצוות הגדול של המחלקה מורכב מרופאים, סיעוד ומכשירניות בניהולה של רחל גלעד, ועובדי מינהל בניהולה של אנה גולין.
במחלקה מטפלים במחלות כגון: מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס), מעי רגיש, רפלוקס, צליאק, בעיות בלבלב ועוד.בנוסף במחלקה, ישנו שרות של מרפאת תזונה מורכבת הכולל מעקב לחולים הזקוקים להזנה תוך ורידית בבית.
ד"ר לוצקי, מדווחת על עומס רב במחלקה ומספרת על המאמצים הרבים שנעשים לצמצם את אורך התור: "שמה הטוב של המחלקה והשימוש במכשור רפואי מתקדם, מביאים אלינו פניות רבות, בנוסף מטופלים רבים מעדיפים להגיע למחלקה בזבולון ולא לבית חולים, היות והם מפחדים להיחשף למחלות שונות ושמחים על האווירה הנוחה במחלקה. אנו בקשר רציף עם רופאי המשפחה ונענים לכל פנייה דחופה של הרופאים המטפלים".

רצף טיפולי עם מחלקות נוספות בזבולון ומרכז רפואי כרמל

ישנו שיתוף פעולה הדוק ורצף טיפולי עם המחלקות השונות בזבולון והמרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית. במידה וישנו ממצא חשוד, ניתן לשלוח מידית לרופא כירורג בזבולון שיבדוק ובמידת הצורך יש המשך טיפול בבית חולים עם אותם הרופאים, שעובדים גם במרכז רפואי כרמל. 

"אם יש צורך בהמשך טיפול אצל פרוקטולוג או כירורג ניתן להעביר את המטופל ליחידות הנמצאות סמוך למחלקת גסטרו בזבולון. יתרה מזאת, במהלך הבדיקה עצמה יכול להצטרף כירורג מזבולון ולבחון את הממצא באותה העת, מבלי הצורך לטרטר את המטופל להגיע פעם נוספת" מסבירה ד"ר לוצקי.

שיתוף פעולה עם מכון מור אינסייד
ישנו יתרון משמעותי בקרבתו של מכון מור אינסייד למחלקת הגסטרו, במקרה של מטופל שהגיע לבדיקת קולונוסקופיה ולא יכול לעבור אותה (מסיבות שונות), הוא מופנה למכון מור שם יוכל לעבור באותו היום קולונוסקופיה וירטואלית ובכך לחסוך לו את המעמסה של הכנה חוזרת, לא פשוטה, לקראת הבדיקה.

מטפלים בילדים בקהילה
אחד מהשרותים הייחודיים הניתנים במחלקה הוא בדיקות אנדוסקופיות לילדים. בדיקות אלו לרוב מבוצעות בבית חולים. הילדים מגיעים ממרפאות גסטרו ילדים ובפרט ממרפאת גסטרו ילדים היושבת במרכז בריאות הילד קריון של כללית בבניין 2 בזבולון. לאחר קביעת התור ע"י מזכירות המחלקה, הילדים מגיעים מלווים ע"י הורה אחד או שניהם ומתקבלים במחלקה על ידי אחות במחלקת גסטרו שמקבלת את פניהם ומסבירה לילד ולהורה על התהליך שעומד לעבור, זה מרגיע הן את הילד והן את ההורה. "הבדיקות לילדים מבוצעות עם הרדמה וההורה נשאר עם הילד עד שנרדם וישר אחרי הפעולה, כשהילד עוד ישן, ההורה מצטרף אליו בחדר
ההתאוששות", מספרת רחל גלעד מנהלת הסיעוד של המחלקה .

ד"ר לוצקי,מספרת על דוגמא להצלחה אחת מיני רבות במחלקה: "לפני כשנה הופנתה אלינו אישה בת 33, בהריון כשהיא סובלת משלשולים ולעיתים דימום ביציאות. לאחר בדיקות והתייעצות של צוות המכון הוחלט להפנותה לבדיקת קולונוסקופיה במרכז הרפואי כרמל, בחשד לדלקת במעי אולם בבדיקה התגלה כי מדובר בגידול סרטני ברקטום (החלק התחתון של המעי הגס). לאחר שעברה טיפולים מתאימים, הגיעה לביקורת במחלקה ובבדיקות ראו כי הגידול נעלם".
לסיכום היא מבקשת להזכיר כי בשנים האחרונות אנו רואים עליה בשכיחות סרטן המעי הגס בקרב צעירים (בגילאים 20-30). בגילאים אלה החשד לגידול סרטני נמוך ולכן פעמים רבות הגידול מאובחן רק בשלב מתקדם, אחרי זמן רב, והטיפול בו מורכב יותר ולא תמיד מצליח. בכל בעיה שלא נפתרת כמו עצירות חדשה, שלשול ממושך, במיוחד דימום – חשוב לפנות לרופא המטפל או לרופא גסטרו, ולשקול לעבור בדיקת קולונוסקופיה. האבחנה בבדיקה זו יכולה להציל חיים.

קרדיט:מחלקת דוברות כללית | חיפה וגליל מערבי

צוות מחלקת גסטרו זבולון

נושאים קשורים: כללית, בריאות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *