גם ל"מהפכת הנוער" בכדורגל הישראלי יש חלק במינוי המפתיע של מסאי דגו

אבינעם פורת והמאמן המוערך זאביק זלצר מנסים לנתח, בשאלות ותשובות את המהפכה הגדולה בכדורגל הישראלי .למרות שהדבר לא הוסבר כך באופן רשמי, ברור כי העניין שראשי מכבי חיפה מגלים במחלקת הנוער, האלופה, הביא לניסיון המרתק. דגו הוא מאמן הנוער השני במכבי חיפה, אחרי בני לם המצליח, שעלה כיתה. אבינעם פורת והמאמן המוערך זאביק זלצר מנסים לנתח, בשאלות ותשובות, את תופעת עליית הנבחרות הצעירות. הם רק מבקשים לא להאמין למי שמסביר בתקשורת כי השחקן "לוחם" עבור מאמנו. בכדורגל המקצועני הוא לוחם עבור עצמו ועוד: איך מכבי פ"ת מכניסה מיליוני אירו מטיפוח מחלקת הנוער

המנהל המקצועי גל אלברמן, המנכ"ל איציק עובדיה והבעלים יעקב שחר עם מסאיי דגו הצוות הבכיר בחר במאמן הנוער כמחליפו של בכר צילום: ראובן כהן באדיבות מועדון כדורגל מכבי חיפה

המנהל המקצועי גל אלברמן, המנכ"ל איציק עובדיה והבעלים יעקב שחר עם מסאיי דגו הצוות הבכיר בחר במאמן הנוער כמחליפו של בכר צילום: ראובן כהן באדיבות מועדון כדורגל מכבי חיפה

הכדורגל הישראלי בטירוף חושים. עוד אנחנו חשים את משק כנפי הישגי נבחרת הנוער במונדיאליטו בארגנטינה, מדלית הארד הבלתי צפויה,וכבר הגיעה כהמשך סנסצית הנבחרת הצעירה בטורניר האירופי בגיאוגרגיה.

 מחגיגות אופיר חיים לחגיגות גיא לוזון. מעולם לא היה לנו הישג אחד כזה, עכשיו יש כבר שניים ותוך שבועיים. רצף, אין דבר יציב ממנו.

ניסינו בעזרת שאלות ותשובות להאיר מספר נקודות בסיפור הלא צפוי

שאלה: איך קורה שנבחרות הנוער, אחרי שנים בהן לא הצליחו שחקנים שצמחו לדרגת כוכבים בינלאומיים, להעפיל  לדרגות אחרות?

תשובה: מדובר בתהליך שמתרחש תקופה ארוכה, ועכשיו קוצר פירות. כמו שבקבוצות הבוגרים הבכירות עברו לשיטת עבודה עם מספר מאמנים בקבוצה אחת, והמאמן הראשי (לדוגמה, ברק בכר) הוא למעשה המנכ"ל, כך גם המעבר לאותה שיטה בנוער. אם בעבר הספיקו מאמן אחד ושלושה כדורים כדי להפעיל אימון, הרי שבשנים האחרונים מנהל טראסט מוחות את קבוצות הנוער. 

שאלה: אפשר להמחיש?

תשובה: יש מאמני שוערים, מאמנים מנטלים ועוד אי-אלו מאמנים ייחודיים (תלוי בקבוצה). בקיצור מה שמקצועני בבוגרים, מקצועני בבנוער. והתוצאות מגיעות. אמנם ברמות לא צפויות, אבל  בדרך ברורה.

שאלה: האם יש להאמין לכתבות בכלי התקשורת שהשחקנים "לוחמים עבור המאמנים"?

תשובה: לא חובה להאמין. וזה רחוק מלהיות מדויק. השחקן לוחם ומשקיע עבור סיכוייו להתקדם ככדורגלן, כשהאופק הוא כמובן התבססות בחיים.  באחרונה, עם שיפור רמת החיים של כוכבי הכדורגל, המשפחות והשחקנים עצמם משקיעים יותר, בהרבה יותר.

שאלה: ממש השחקנים לא לוחמים "עבור מאמניהם"?

תשובה: כאמור, הם לוחמים עבור עצמם. אלא שבקבוצות מצליחות, נוצר לעתים התלכיד הקבוצתי כשהשחקנים מעריכים (זו המלה הנכונה) יותר את מאמניהם. 

שאלה:מדוע הקבוצות משקיעות יותר ויותר בנוער?

תשובה: שאלה מצחיקה. ברור. שחקן טוב אחד שגדל בנוער, חוסך לבוגרים שחקן יקר והרווח כספי בנוסף למקצועי ומביא להתחברות הקהל שאוהב שחקני-בית. הכוונה היא לייצר כמה  שחקנים כאלו בכל שנתון. ואלה לא רק הקבוצות, אלא גם אקדמיות מקצועיות כמו בחו"ל.

יש עוד מטרות?

ישנם מועדונים שחושבים בגדול ומצליחוים לגדל שחקנים הנמכרים בגילאים הצעירים לחו"ל. קחו לדוגמה את מכבי פ"ת שהצליחה לגדל את מנור סלומון, ליאל עבדה ותאי בריבו, שהכניסו לקבוצה יותר מ-10 מיליון דולר. מכבי חיפה ומכבי ת"א עובדות באותה דרך. בזמנו מכרה חיפה את רוני רוזנטל ואיל ברקוביץ', אם כי לא סכומים הנהוגים היום

נבחרת הנוער של מכבי חיפה | קרדיט צילום אסף פטוקה
עלאי פיינגולד וענאן חלאילי | צילום אסף פטוקה

שאלה: אפשר להתעכב על מכבי חיפה?

תשובה כבר שנים שמכבי חיפה לפי התפיסה של יעקב שחר, מגדלת מחלקת נוער ברמה גבוהה ביותר. רק להסתכל על העונה האחרונה ולהבין: ענן חלאיילי, חמזה שיבלי, עילאי פיינגולד, ועילאי חג'יג עשו יופי של אליפויות אירופה. הם לא צמחו פתאום, זה תהליך שנמשך וימשך.

שאלה: האם יש קשר למינוי מסאי דגו למאמן מכבי חיפה?

 תשובה: גם אם הדבר לא מוצהר שוב ושוב, בוודאי שיש קשר. העניין שמגלים גל אלברמן, המנכ"ל איציק עובדיה ויעקב שחר בנוער, הגיע למסאי דגו. הם הוקסמו ממנו והחלטנו להמר עליו באופן כמעט תקדימי בחיפה. אם ישנם שמטילים ספק בסיכויי ההצלחה, ויש שמטילים _ מולם אחרים הסבורים כי מדובר בניסיון מרתק, שבנוסף יהווה  ליווי מקצועי של מאמניהם ם בנוער גם לבוגרים. אצל מכבי חיפה, התופעה מדהימה: תוך שנתיים העלתה קבוצת הנוער שני מאמנים לליגת העל _ בני לם ועכשיו דגו. אפשר בהחלט לומר שעליית דגו היא תוצר של מהפכת הנוער _ גם אם לא הוכרז על כך בפומבי.

נושאים קשורים: מכבי חיפה, מונדיאליטו, נבחרת נוער, גביע העולם, האתחדות לכדורגל


2 תגובות על “גם ל"מהפכת הנוער" בכדורגל הישראלי יש חלק במינוי המפתיע של מסאי דגו”

  1. כולנו תקווה שדגו יעמוד במשימה הגדולה והחשובה להביא אליפות נוספת לחיפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *