טירת כרמל זכתה בשיתוף איגוד ערים להגנ"ס בקול קורא לקידום פיתוחו של נחל גלים בהיקף של 2.75 מיליון ש"ח

| עודכן: אפריל 19, 2023

צילום: דוברות עיריית טירת כרמל

התוכנית עוסקת בפיתוחו של תוואי הנחל בקטע העובר בתחומי העיר, ובמסגרתה ישמש אגן הניקוז לכל אורכו כמרחב ייחודי בקנה מידה ארצי, במטרה לעודד פעילויות פנאי ושימושים איכותיים תוך הקפדה על שימור ופיתוח ערכי טבע וסביבה אותנטיים

עיריית טירת כרמל, בשיתוף איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, זכתה בקול קורא של הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, בהיקף של כ-2.75 מיליון שקל, לקידום תוכנית "קסם הוואדי". התוכנית עוסקת בפיתוחו של תוואי נחל גלים בקטע העובר בתחומי העיר.

מעבר לשיקומו הפיזי של הנחל, משלבת התוכנית מימדים נוספים העוסקים בתחומי הקהילה, החינוך והקיימות, זאת במסגרת חזון ראש העיר, אריה טל להתמודדות העיר טירת כרמל עם משבר האקלים וחיזוק חוסנה האקלימי של העיר.

על פי התוכנית, ישמש אגן הניקוז של נחל גלים לכל אורכו כמרחב ביוספרי ייחודי בקנה מידה ארצי. מטרת המרחב היא לעודד פעילויות פנאי ושימושים איכותיים בלב העיר, תוך הקפדה על שימור ופיתוח ערכי טבע וסביבה אותנטיים.

תוכנית "קסם הוואדי" תייצר מרחב ביוספרי, שיחבר את העיר ממזרח אל מרחב פארק הכרמל, וממערב אל שפך הנחל אל הים. בעיריית טירת כרמל מתכוונים לשלב בתהליך פיתוח הנחל הליך שיתוף ציבור מלא אשר יפנה אל כלל תושבי העיר, זאת במטרה לקרב ולחבר את התושבים אל הנחל במהלך שיחזק את דימוי הנחל כליבה הירוק והחדש של העיר.

בד בבד עם מאמצי הפיתוח, ישולב הנחל גם כנושא מרכזי בתוכנית הלימודים של בתי הספר בעיר. באמצעות מגוון פעילויות, בהן יהיו מעורבים תלמידי העיר, תחודש הברית ההיסטורית בין העיר לנחל באמצעות העמקת הזהות של העיר טירת כרמל כעיר בין הר וים, שבליבה נחל.

ראש העיר טירת כרמל, אריה טל: "טירת כרמל משנה את פניה לאורך העשור האחרון בקצב חסר תקדים. פרויקט 'קסם הוואדי', אליו נרתמו שותפינו באיגוד ערים להגנת הסביבה, מהווה אבן דרך היסטורית בעיצוב פניה של העיר טירת כרמל שנים קדימה. כמו כן, אני גאה בהזדמנות החשובה שנקרתה בדרכנו לחזק בקרב בני הנוער את תחושת השייכות למקום ולקהילה, תוך שיפור המודעות לשינוי ההתנהגות הנדרש מאיתנו אל מול משבר האקלים שכבר מראה את אותותיו".

יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עו"ד שרית גולן-שטיינברג: "אנו שמחים לשתף פעולה עם רשויות האיגוד בפרויקט בעל ערך משמעותי לאדם ולסביבה, השם דגש על שימור ערכי טבע קיימים. הפרויקט מנכיח ומקדם טבע עירוני חי ופועם בלב העיר, מהווה ציר מחבר בין חלקי העיר, והוא כאבן מפכה לשפע של פעילויות, למידה וחיבורים קהילתיים. נמשיך ללוות את הפרויקט לצד עיריית טירת כרמל, ולתמוך ברשויות האיגוד הנוספות בפרויקטים שונים המקדמים סביבה בת קיימא".

ראש העיר אריה טל ויו"ר איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה עו"ד שרית גולן שטיינברג

נושאים קשורים: טירת כרמל, איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *