מה אליהו הנביא היה חושב על הרפורמה המשפטית ?

| עודכן: אפריל 5, 2023

מתוך ויקיפדיה https://bit.ly/3m6qJiw

ברוח החוג ולאור התקופה המורכבת שעוברת על עם ישראל כרמליסט עם הצצה למה היה חושב הדמות המזוהה עם פסח אליהו הנביא על הרפורמה המשפטית המתוכננת במדינה

אליהו הנביא מזוהה כאחת הדמויות החשובות ביותר במסורת היהודית אם לא החשובה שבהן.

היותו כדמות חשובה כל כך מוזכרת גם בחג הסוכות כאחד מהאושפיזין אולם חשיבותה של הדמות בחג הפסח רבה יותר.

לפי המסורת היהודית נהוג להשאיר כוס ומקום בשולחן הסדר לבואו של אליהו, בצורה כזו או אחר מסורת זו דומה לדמות הסנטה קלאוס בחג המולד הנוצרי.

אליהו נחשב במסורת היהודית למבשר הגאולה ולאורח המסתורי של ליל הסדר, כזה שלא רואים אותו אבל בטוחים שהוא נוכח, בנוסף הוא בין הדמויות הבודדות במקרא שלא תואר כמת, ובמסורת היהודית עובדה זו חשובה בתור דמות מיתית.

תפקידו העיקרי של אליהו היה להנחות וללמד את עם ישראל ולהפיץ את דברי האל, אפשר לשער כי הוא עמד מאחורי שהתורה התייחסה אליה, על המצוות והחוקים שכתובים בתורה ועל מעשי הצדקה והחסד שצריך לעשות כלפי הפגועים והנדחים בקהילה.

לפי המסורת היהודית והאמונה בתנ"ך אפשר להבין כי ערכיו החשובים אותם הטמע אליהו בעם היו הדין והצדק וכי המתנגדים לערכים אלו צריכים להיות סבלניים.

אנחנו יכולים להניח בהסתמך על העקרונות היסודיים שכתובים בתורה כי אליהו היה מסכים עם עם עקרונות העם.

למרות שלא הייתה בתקופתו של אליהו דמוקרטיה דומה למה שיש היום במדינת ישראל, ניתן להסיק מין המסורת היהודית שהכללים החשובים לאליהו היו הצדק והמשפט והיה אומר לנתיניו לשמור על התורה והחוקים שלה.

אפשר להגיד שאליהו ראה במערכת שלטונית נכונה, חסרת פשרות ומבוססת על צדק, שיוויון ורצון העם, מכך אפשר לטעון כי אליהו היה תומך ברפורמה המשפטית כל עוד העם רוצה בה.

נושאים קשורים: פסח, אליהו הנביא


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *