תעלומת פיירו

| פורסם: מרץ 23, 2023

פרנטזי פיירו חוגג שער ראשון בסיבוב השני צילום: אסף פטוקה

אוהדי מכבי חיפה תמיד יזכרו את הפרק המדהים של פרנצדי פיירו במוקדמות ליגת האלופות אבל גם הם תוהים מה הסיבה לירידה הקיצונית מאז. סיפור העלייה והירידה הכי גדולות שראינו כאן. האם ההצעה שהגישה חיפה באחרונה לז'אן פיליפ קראסו, מלך השערים של סנט.אטיין, קשורה לירידה אצל פיירו? סביר להניח

בקיץ האחרון רכשה מכבי חיפה את פרצנדי פיירו ב-1.6 מיליון יורו. סכום שיא למועדון הירוק שנהג בשנים אחרונות לפנק את שחקני הרכש שלו כדי לשכנעם. פיירו, חלוץ נבחרת האיטי, נחת בכרמל  לאחר עונה נהדרת בגנגאן, קבוצה מכובדת בליגת המשנה הצרפתית, שבמהלכה כבש מספר מרשים של 15 שערים.

תחילת דרכו בקבוצה הירוקה הייתה חגיגה של ממש. 5 שערים מהממים שהטיסו את חיפה לשלב הבתים בליגת האלופות. יכולת התמצאות מדהימה במושגים שלנו, גרמה לכולנו להבין כי נמצא חלוץ האידיאלי שאמנם, מתוך חזון, הוחתם ל-3 עונות. היינו כחולמים.

לכל בני האדם יש עליות וירידות. לספורטאים תחרותיים, עוד יותר. רק היציבים באמת, תולדה של בסיס טכני ופיזיולגי מתאים, שורדים בצמרת.

אנחנו מסקרים כדורגל כבר 50 שנה. צריך להודות, שלאחר העונה הרגילה בליגת העל, הסיפור של פרנצדי פירו הוא אחד אחד הקיצוניים והתמוהים שהיו כאן. החלוץ שחשבנו כי יהיה התשובה החיפאית לערן זהבי, אפילו לא מתקרב. מהפגזות ארטילריות באירופה, הוא נצר את הרובה על בודדות נדירות.

מילא, אפשר לקבל החמצה זו או אחרת, אפילו תהיה מסמרת שיער אבל צריך להישאר בכיוון הנכון. פיירו איבד את התחמושת ואת מקומו בהרכב. רק לאחרונה, ומתוך מחשבה נכונה של אילוצי סגל, ברק בכר החזיר אותו לתפקיד "הקיר" בהתקפה, שבממדי גופו יסלול את הדרך לאחרים. כאן הייתה לו הצלחה יחסית, אבל בלי חדות אישית.

שיהיה ברור, הקהל בסמי עופר דלוק על פיירו. לא בזכות היכולת הנוכחית, אלא כהכרת תודה על תצוגותיו במוקדמות ליגת האלופות. מבחינת הקהל, שיישאר כאן, אפילו בתפקיד המנהל הטכני ולא כחלוץ המרכזי.  שיבנו פסל שלו סמוך לאצטדיון סמי עופר. כבוד לפרק בהיסטוריה.

פרנדזי פיירו- חלוץ הרכש מצרפת מתקשה לבוא לידי ביטוי בליגה צילום: אסף פטוקה

השבוע התפרסם באתר הצרפתי "טלמרקאטו", המסקר את ההעברות בשוק העולמי, כי מכבי חיפה הגישה הצעה לז'אן פיליפ קראסו, חלוצה בן ה-25 של סנט.אטיין המפורסמת, הצעת חוזה לעונה הבאה. קראסו שחקן סגל נבחרת חוף השנהב, הבקיע עד כה העונה 14 שערים והוא מתחלק עם שחקן אחר בהובלת מלכות השערים בליגה השנייה. איך שלא מסתכלים על זה, העניין מאוד נוגע לפיירו שיתכן כי ישלם את המחיר על עונת ליגה חלשה. אפילו אם יש לו חוזה ארוך-טווח.

בעינינו, פרשת ההבדל הקיצוני בין פיירו של ליגת האלופות לליגה הישראלית, הוא מהתעלומות הגדולות ביותר שהיו כאן ובכלל. מה היה לו אז שהספיק להפנט את אחרון האוהדים, למה שיש לו עכשיו ולא מספיק להרכב?

קודם כל תכונות: פיירו הוא חלוץ בנוי פיזית לתפארת, 1.94 מ' אם כי בעל טכניקה בינונית והיעדר דריבל. הקבוצות האירופיות, בעיקר אולימפיאקוס שספגה 4:0 באתונה, לא התכוננו אליו לכושרו וביטחונו אז, ונפלו. עכשיו, הקבוצות הישראליות מתכוננות ועוד איך. הוא נתקל במחסומים ואיבד ביטחון. התרומה העיקרית  שלו, היא פינוי הדרך לאחרים, בהחלט חשוב אבל מחלוץ בעל ערך כספי כמו שלו, ומבנה הגוף, ציפינו למספרים. התסכול גבר והביטחון אבד למרות התמיכה המוראלית שברק בכר וצוותו העניקו לו.

טאקטית, נראה שהיה לו קל באירופה, כאשר חיפה התגוננה ויצאה להתקפות מעבר מהירות כדי שיסיים. כיום, גם אם יעמוד קרוב לשער יהסס. על אחת כמה וכמה, בליגה הישראלית שבה חיפה נמצאת במגמת תקיפה והיריבות מתגוננות.

האם, נוכח הכוונה להחתים קראסו, פיירו ייזכר כמי שעשה היסטוריה בחיפה תוך זמן קצר, ונעלם אחר-כך?

ואי-אפשר בלי הידיעה על כוונת חיפה להביא את קשר האמצע ההגנתי של לוריין מקום 8 בליגה הצרפתית הראשונה היהודי לורן אברג'יל. מי שזוכר את לרואה ששיחק בבית"ר ירושלים בזמנו של גאידמק, יבין כי רזומה של קפטן בליגה הצרפתית הראשונה הוא חיזוק גדול לחיפה.

יש פיירו של הליגה ופיירו של אירופה החלוץ חוגג מול אולימפיאקוס בתחילת העונה צילום: ראובן כהן באדיבות מועדון כדורגל מכבי חיפה

נושאים קשורים: מכבי חיפה


10 תגובות על “תעלומת פיירו”

  1. אין שום תעלומה אין לו מהירות אין לו שליטה בכדור אין לו טכניקה אין לו בעיטה. מה יש לו??בגלל המבנה הפיזי הוא אפקטיבי ברחבת החמש. על זה לא משלמים 1.6 מיליון יורו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *