נפטר פרופ' אורי בתר מנהלו לשעבר של המכון הנפרולוגי ברמב"ם וממקימי בית הספר לרפואה בטכניון

| עודכן: פברואר 6, 2023


פרופ' אורי בתר, מייסד המחלקה לנפרולוגיה ברמב"ם, הלך אתמול לעולמו.

פרופ' בתר ז"ל, יליד העיר חיפה, היה מחלוצי הרפואה בישראל, ממייסדי הפקולטה לרפואה של הטכניון בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20 ודיקנה השלישי בין השנים 1983 ל-1984. תחתיו הוקמה המחלקה הנפרולוגית הראשונה בישראל בה בוצעו טיפולי דיאליזה והשתלות כליה.

על פרופ' בתר ופועלו

בשנות ה-60, לא היו בבית החולים מכונות דיאליזה ולא ניתן היה לשמור על חיי החולה עד למציאת כליה מתאימה. בשנת 1965 יחד עם פרופ' דוד ארליק ז"ל, אשר כיהן כמנהל מחלקה כירורגית ברמב"ם ולימים חתן פרס ישראל לרפואה לשנת 1992, ובתרומת סם אייזנברג, הוכנסו לרמב"ם שתי מכונות דיאליזה מתקדמות, חלוציות שסללה את הדרך לכל בתי החולים האחרים בישראל. שנה לאחר מכן, בחודש פברואר לפני 57 שנים, שני המנהיגים ביצעו את השתלת הכליה הראשונה בארץ מתורם מת והקימו את מרכז ההשתלות היחיד בצפון.

פרופ' בתר ז"ל היה מורה דגול ועם פרישתו לגמלאות הפך לחבר סגל אמריטוס בפקולטה אשר סייע לסטודנטים בעלי מוגבלויות לנצח את הסטיגמות ולהצליח בלימודיהם. במקביל הוא היה חוקר בעל שם עולמי, חתן פרס Bywaters של האיגוד העולמי לנפרולוגיה, ה-ISN, בזכות תרומתו לחקר אי-ספיקת כליות חריפה ומנגנונים להגנה על שרירי השלד והכליה לאחר פגיעות מעיכה. הוא היה שותף פעיל ומוביל בקבוצת עבודה בינלאומית שכתבה את ההנחיות לטיפול בחולי כליה בעת אסונות טבע ומלחמה.

אורי ז"ל היה ספורטאי, אהב את החיים, את הטבע, הים, המדבר ואת החרמון. הוא היה סקרן שהעריך ספרות ומוזיקה יפה, היה בקיא בהיסטוריה ודתות וכיבד את האדם. אורי ז"ל היה איש משפחה שהותיר אחריו את רעייתו יעל, 2 בנות, 5 נכדים ונינה.

בשנת 2017 התקיים בקריה הרפואית רמב"ם האירוע הראשון במסגרת "מעגל מנהיגי הרפואה של הרמב"ם", במסגרתו ניתן אות הוקרה למשפחתו של פרופ' דוד ארליק ז"ל ופרופ' אורי בתר, יחד עם בני משפחתם

מכונת הדיאליזה הראשונה – מימין פרופ' אורי בתר, האחות אילנה אונגרמן ופרופ' דוד ארליק צילום: ארכיון הקריה הרפואית רמב"ם

נושאים קשורים: טכניון, רמב"ם


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *