לרגל היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים: רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב ליהנות ממגוון רחב של פעילויות

| עודכן: ינואר 29, 2023

שמורת החולה צילום: שרית פלאצ'י מיארה רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים תציין את היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים עם מגוון רחב של פעילויות לכל המשפחה בשמורות טבע וגנים לאומיים נבחרים שיתקיימו החל מיום שישי ה-3 בפברואר ובמהלך כל חודש פברואר

השנה היום העולמי יצוין בסימן "שיקום בתי הגידול המימיים" במטרה להדגיש את הדחיפות הקיימת ואת הצורך לתעדף את השיקום של בתי הגידול האלה.

מדי שנה ב-2 בפברואר, היום בו נחתמה אמנת רמסר (Ramsar) בעיר רמסר שבאירן בשנת 1971, מציינים בעולם ובארץ את היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים: האגמים, הנחלים, הביצות ובריכות החורף. השנה, רשות הטבע והגנים תציין אותו בסימן "שיקום בתי הגידול המימיים" במטרה להדגיש את הדחיפות הקיימת ואת הצורך לתעדף את השיקום של בתי הגידול האלה.

במסגרת ציון יום זו תתקיימנה מגוון פעילויות לכל המשפחה בשמורות טבע וגנים לאומיים נבחרים החל מיום שישי ה-3 בפברואר ולאורך חודש פברואר כולו.

לדברי דנה מילשטיין, אקולוגית בתי גידול מימיים ברשות הטבע והגנים: "במהלך 300 השנים האחרונות התרחשה פגיעה והתדרדרות במצבם של יותר מ- 80% ממערכות המים המתוקים בכדור הארץ, כאשר 35% ממערכות המים המתוקים אבדו רק במהלך 50 השנים האחרונות. קצב הפגיעה במערכות אקולוגיות של בתי גידול מימיים ממשיך להיות גבוה, למשל, גבוה פי 3 מאשר קצב האובדן של יערות. הנתון הזה מפתיע לאור העובדה שבתי גידול מימיים הם מערכות אקולוגיות בעלות חשיבות רבה שתורמות למגוון ביולוגי, ממתנות השפעות של שינויי אקלים, חיוניות לזמינות מים, לכלכלה עולמית ועוד. נדרשת מודעות ברמה מקומית ועולמית במטרה לעצור את התדרדרותן המהירה של מערכות חשובות אלה ואת אובדנן, ולעודד פעולות לשימור ושיקום.

מזי מגנאז'י מוסקוביץ, מנהלת ההסברה ברשות הטבע והגנים: "ביום בתי גידול מימיים העולמי עוסקים בנושא יחד, אנשים מכל העולם וגם לנו חשוב לרתום ולהעלות את המודעות לנושא זה בקרב הציבור בישראל. אנו מזמינים את הציבור לקחת חלק בפעילויות, להיחשף לנושא מקרוב ולהיות חלק בהבנה, בתמיכה ואף בעשייה בצורך לשמר ולשקם בתי גידול מיוחדים אלה".

להלן מידע על הפעילות שתקיים רשות הטבע והגנים החל מה-3 בפברואר ולאורך כל חודש פברואר, בסמוך ליום העולמי לבתי הגידול המימיים.

יחמור, אלון וכלנית נפגשים בחורשת טל צילום: טל לביא

מומלץ להירשם לביקור באתרים מראש באמצעות מערכת ההזמנות באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים על מנת להבטיח בוודאות כניסה לאתר במקרה של עומס ולקבל הודעות ועדכונים חשובים על פעילות האתר הקשורים לתנאי מזג אוויר ובכלל. פרטים נוספים והרשמה באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים – https://www.parks.org.il/ramser/

שמורת טבע עין אפק – היום הבינלאומי לשמירה על בתי גידול לחים

מה משותף למעיינות, ביצות, נחלים ובריכות חורף?

כולם בתי גידול לחים אשר מצויים בסכנה בשל פיתוח עירוני מואץ, זיהומים ממקורות שונים ושינויי אקלים.

ביום מיוחד זה נלמד על חשיבות בתי הגידול הלחים, על בעלי החיים והצמחים המבקשים את קרבת המים, ואיך אפשר לעזור ולשמור על מקורות המים שלנו.

בתוכנית: פינת "החוקר הצעיר", הרצאה מרתקת לכל המשפחה, סיורים מודרכים, תצפית על אחו הג'מוסים עם משקפות והפתעות נוספות.

היכן: שמורת טבע עין אפק

מתי: ביום שבת 4.2 בשעות 14:30-10:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת הטבע החולה – פפירוס, עגולשון שחור גחון ואילנית בשמורת החולה

עושר מרהיב של חי וצומח, שבילי טיול קלילים ונקודות תצפיות מנצחות. מסקרן? אתם מוזמנים להצטרף לסיורים מודרכים מרתקים ברחבי שמורת החולה- שמורת הטבע הראשונה בישראל, אשר מוגדרת כאחד המקומות החשובים בעולם כבית גידול לח , המשמש תחנה חשובה לעשרות אלפי עופות נודדות מעל ארצנו בדרכם חזרה לאירופה, ושל דו חיים שונים ונדירים כמו עגולשון שחור גחון ושל צמחים נדירים ומיוחדים. מעבר לכל אלו, הסיור יפגיש אתכם עם מגוון עופות מים הנראים מגשר המסתור. בסתיו ובאביב השמורה מהווה תחנה חשובה בעבור העופות הנודדים, אך גם בשאר עונות השנה תוכלו לפגוש כאן עופות המתגוררים כאן דרך קבע, לצד בעלי חיים מרתקים נוספים.

ביום הבינלאומי לשמירה על בתי גידול מימיים תוכלו לפגוש את אקולוג מרחב גליל עליון אשר יסביר על הדו חיים בארץ ובשמורת החולה בפרט, עמדות ציורי פנים בנושא דו חיים והפעלות לילדים.

היכן: שמורת טבע החולה

מתי: ביום שבת 4.2 בשעות 10:30, 12:30

מי: המסלול באתר מונגש ברובו והוא מתאים לכל גיל.

משך המיצג: כשעתיים

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע ומשקפות.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת הטבע החולה – לא רק בעונת הנדידה: חוויות טבע בשמורת טבע החולה

הינה נוסחה מצוינת לטיול מוצלח: עושר מרהיב של חי וצומח, שבילי טיול קלילים ונקודות תצפיות מנצחות. מסקרן? אתם מוזמנים להצטרף לסיורים מודרכים מרתקים ברחבי שמורת החולה, שמורת הטבע הראשונה בישראל. בסוף היום, תדעו היטב מה הביא להכרזתה כשמורה, למה החליטו לייבש את אגם החולה, כיצד עשו זאת, ואיך ברגע האחרון החליטו לשמר את המקום. מעבר לכל אלו, הסיור יפגיש אתכם עם מגוון עופות מים הנראים מגשר המסתור. בסתיו ובאביב השמורה מהווה תחנה חשובה בעבור העופות הנודדים, אך גם בשאר עונות השנה תוכלו לפגוש כאן עופות המתגוררים כאן דרך קבע, לצד בעלי חיים מרתקים נוספים.

היכן: שמורת טבע החולה

מתי: בימי שישי ושבת בחודש פברואר בשעות 10:30, 12:30

מי: המסלול באתר מונגש ברובו והוא מתאים לכל גיל. 

משך המיצג: כשעתיים

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע ומשקפות. 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי חורשת טל – "כלניות ובתי גידול לחים בגן לאומי חורשת טל"

חודש פברואר מביא איתו כלניות צבעוניות שמרצפות את הדשא בגן לאומי חורשת טל. לצד הצבעוניות המגוונת והמרשימה, מציינים בעולם את יום בתי הגידול הלחים, ואין מקום יפה יותר מחורשת טל לציין בו את היום החשוב הזה.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסיור מודרך שבו נחזה בפריחת הכלניות, נסייר בחלקים הפחות מוכרים של חורשת טל, נפגוש עופות מים ונשמע את קולות הצפרדעים, נשמע על אודות עצי האלון העתיקים שגילם מגיע ל-200 שנה ויותר, ונברר מדוע ישנם יחמורים בחורשת טל. לאחר הסיור הינכם מוזמנים להצטרף לסדנת ציור כלניות בהובלת ציירת מקצועית, ויש לכם הזדמנות לבדוק עד כמה אתם מכירים בעלי חיים שצריכים לחיות בבתי גידול לחים, בעזרת משחק פאזלים של דו-חיים.

הסיורים  הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ

היכן: גן לאומי חורשת טל.

מתי: ביום שבת 4.2 בשעות 10:00, 12:00, 14:00

משך הסיור: כשעה וחצי

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת טבע נחל תנינים – הגיע הזמן לשקם את בתי הגידול המימיים – חודש זורם בשמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים הוא נחל איתן, הזורם כל השנה, שעל גדותיו נראים צמחיית נחלים מגוונת, טחנות קמח עתיקות ושלל עופות מים, אבל כמו כל בתי הגידול המימיים בארץ, הוא מושפע מלחצים רבים כמו זיהום ופיתוח.

ב2 לפברואר מדי שנה מציינים מדי שנה במדינות רבות החתומות על אמנת רמסר את יום בתי הגידול המימיים ואנו מזמינים אתכם לצעוד בשבילי השמורה ולהצטרף לשלל פעילויות לכל המשפחה במהלך כל חודש פברואר.

נכיר את עולם החי והצומח העשיר שהיה ממש פה, בביצת הכבארה ונשמע את סיפורם של תניני היאור שכאן היה מקום מקלטם האחרון בארץ ישראל, נבין אילו מינים קיימים כאן היום ומה נעשה כדי להגן עליהם ולשקם את הבית שלהם וכמובן נבקר גם בסכר הרומי ולצד אמות המים שהובילו מים מן הנחל לקיסריה הסמוכה.

בשבתות בחודש פברואר יהיו בשמורה סיורים, תחנת הסברה, סיור מומחז וצלילים מחכים לכם בין השבילים.

היכן: שמורת טבע נחל תנינים

מתי: בימי שבת בפברואר יתקיימו סיורים מודרכים בכל שעה עגולה בין השעות 10:00-15:00

תחנות הסברה חוויתית לכל המשפחה בכל שבת בחודש פברואר על ידי מתנדבים 11:00-14:00

4.2- סיור מומחז "מה עם המים" בשעות 11:30 ו 13:30

11.2- צלילים מהטבע – שיר סופר במופע מוסיקלי לכל המשפחה בשעות 10.30, 11.30, 12.30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת המג'רסה- חוקרים צעירים בנחל הקסום- יום בתי גידול לחים

נחל המג'רסה, הוא שפך נחל דליות, מדהים ביופיו בחורף: פטריות על העצים, פריחת חורף נעימה, ציפורים מגיעות לשמורה להעביר את החורף והבוץ מאפשר לנו לגלות אילו חיות בר שוטטו בשבילים בשעות הלילה. אנו מזמינים אתכם לציין את יום בתי הגידול הלחים, לגלות כמה חשובים מים נקיים ופינות שקטות לטבע שלנו, לחיות הבר, לצומח ושלוות הנפש שלנו.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: שמורת טבע מג'רסה.

מתי: הפעילות תתקיים בשבת 11.2 בשעות 10:00-14:00.

יתקיימו פעילויות ניטור מים, גששות ויצירה במסגרת יום בתי גידול לחים.

מי: סיור מונגש

משך הסיור: כשעה

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

צב רך בנחל תנינים צילום: דותן רותם

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *