פי 2.6 גברים מעורבים בתאונות לעומת נשים בחיפה

| עודכן: מרץ 2, 2022

נהיגה, נשים ותאונות דרכים

מנתוני עמותת אור ירוק המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול ב- 8 למרץ, עולה כי במקרים רבים נשים נוהגות בטוח יותר. על אף הידיעה שנשים נוהגות פחות מאשר גברים, חדותם של הנתונים ועוצמתם של הפערים מציגים תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.
בחיפה בשנת 2021 אירעו 182 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-479 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר פי 2.6 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 289 נשים (נוסעות ונהגות) מתוכן שלוש נשים נהרגו.
על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 12% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2021 היו במעורבות רכב הנהוג בידי אישה. בשנת 2021 אירעו 189 תאונות דרכים קטלניות בערים, מתוכן ב-23 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות – נשים.
עוד עולה מן הנתונים כי בשנת 2021 היו מעורבות בתאונות דרכים (קטלניות, קשות וקלות) בתחום הערים והישובים 3,151 נשים לעומת 8,989 גברים שהיו מעורבים בתאונות דרכים בשנה זו.
בממוצע של עשור: מדי שנה מעורבות בתאונות קטלניות בערים 23 נהגות ו-151 נהגים גברים.
ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מעלים תמונה לפיה נשים נוהגות יותר בטוח מגברים, הן מעורבות פחות בתאונות דרכים קטלניות באופן משמעותי ונוטלות פחות סיכונים בזמן הנהיגה. המדינה צריכה להשתמש בידע הזה ולעודד יותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה באופן מקצועי, בעיקר בתחבורה הציבורית שסובלת כבר שנים ממחסור של אלפי נהגים ונהגות. עידודן של הנשים לעסוק בנהיגה מקצועית, באוטובוסים ובמוניות, יתרום להגברת תעסוקה של נשים, יעזור לצמצם את פערי השכר בין נשים לגברים ויוביל לצמצום כמות תאונות הדרכים והגברת הבטיחות על הכביש".

41% גבר נהג טוב יותר, 17% אישה נוהגת טוב יותר

סקר שערכה עמותת אור ירוק באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" (2017) ונועד לבחון מה עמדות ותפיסות הציבור כלפי נהיגה של נשים לעומת נהיגה של גברים, חושף כי למרות מעורבותן הנמוכה של נשים בתאונות דרכים בהשוואה לגברים, דווקא יותר אנשים מרגישים בטוח לנסוע עם גבר.

38% מהנשאלים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם גבר שנוהג ורק 7% טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם אישה שנוהגת, 55% טענו כי הם מרגישים בטוחים באותה מידה.
עוד עולה מהסקר כי כמחצית מהגברים (49%) מרגישים בטוחים יותר כאשר גבר נוהג, זאת לעומת כרבע (26%) מהנשים בלבד.

כשנשאלו מי לדעתם נהג טוב יותר, 41% טענו כי גבר נהג טוב יותר, 17% טענו כי אישה נוהגת טוב יותר ו-42% טענו כי אין הבדל.


נשים לא אוהבות שגברים נוהגים מהר, גברים לא סובלים שאישה נוהגת לאט

כשנשאלו מה הכי מרגיז אותך בנהיגת של המין השני:
נשים:
• 56% מהנשים טענו כי הן לא אוהבות שגברים נוהגים מהר מדי.
• 10% טענו כי הן לא אהבות שגברים נוהגים בנתיב השמאלי שלא לצורך.
• 4% טענו כי נהיגה איטית של גברים מרגיזה אותם.
• 2% לא אוהבות את אופן ומשך החניה.


גברים:
• 30% מהגברים מתרגזים שנשים נוהגות לאט מדי
• 18% מתרגזים שנשים נוסעות בנתיב השמאלי שלא לצורך
• 10% לא אוהבים את משך ואופן החניה.

נושאים קשורים: אור ירוק


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *