השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת: "פניתי לראש הממשלה וביקשתי להביא כהחלטת ממשלה את פינוי המפעלים המזהמים במפרץ חיפה"

| עודכן: נובמבר 16, 2021


עוד הוסיפה השרה: "ועידת האקלים העולמית והתחייבות הממשלה לאיפוס פליטות עד 2050 מציבות את המאבק במפרץ חיפה לא רק בהקשר של חלופות לתזקיקי הנפט, אלא לזניחה של האנרגיה המזהמת הזו. פניתי לרה"מ וביקשתי להביא כהחלטת ממשלה את פינוי המפעלים המזהמים ולהאיץ את תכנית היישום"

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הציגה היום (ג') את סקירת פעילות המשרד להגנת הסביבה בפני ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ ווליד טאהא. בדיון השתתפו יובל לסטר, סמנכ"ל לתכנון, מדיניות ואסטרטגיה במשרד להגנת הסביבה; אלעד עמיחי, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי וקהילה במשרד להגנת הסביבה; וגורמי מקצוע נוספים.

השרה תמר זנדברג אמרה בדיון כי "אנחנו נמצאות ונמצאים בעידן חדש בכל הנוגע למאבק במשבר האקלים, במיוחד כעת אחרי ועידת האקלים העולמית בגלזגו. הממשלה הנוכחית כבר התחייבה לאפס את פליטות גזי החממה עד לשנת 2050, וזה מעביר אותנו מעולם של דלקים פוסיליים וזיקוק נפט – לעולם החדש של אנרגיות מתחדשות. זה מציב את המאבק במפרץ חיפה לא רק בהקשר של פינוי התעשייה הפטרוכימית בגלל הזיהום והפצע העירוני שזה מהווה, אלא גם בהקשר של זניחת הדלקים הפוסיליים ומעבר לעולם נקי של אנרגיות מתחדשות".

לדבריה של השרה תמר זנדברג, "השנים הקרובות הן קריטיות לביצוע השינוי הזה, וזה מצריך מאיתנו להאיץ את התכנית לפינוי התעשייה הפטרוכימית מהמפרץ. לכן פניתי לראש הממשלה וביקשתי ממנו להביא כהחלטת ממשלה את אימוץ המלצות ועדת המנכ"לים לפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה, ולהתחיל בהקדם בתכנית היישום".

השרה תמר זנדברג הציגה בסקירה כי המשרד פועל בימים אלו ליישום אסטרטגיית פסולת ארוכת טווח ויציבה: "אין לי מילים לתאר לכם מה גודל המהפכה שטמונה כאן ועומדת לפתחנו כמדינה. אסטרטגיית הפסולת מיועדת להפוך את הפירמידה בתוך עשור, וזו מהפכה שתיכנס לכל בית. לעבור לתהליך של הפחתה, הפרדה במקור, מיון ומיחזור, ונגיע למצב של הטמנה של 20% בלבד מהפסולת, במקום 80% כפי שקורה היום. 77% מפליטות גז

המתאן מגיעות מסקטור הפסולת, הפיכת הפירמידה תצמצם את פליטות המתאן ב-47% עד שנת 2030, וב-92% עד שנת 2050, ביחס לשנת 2015".

"אנחנו לוקחים את אורח החיים שלנו, הייצור, מוצרי הצריכה, הבגדים, אנחנו משתמשים בכל אלו ומטמינים באדמה שכדור הארץ נותן לנו לשימושים אחרים לחלוטין. אסטרטגיית הפסולת תעביר אותנו מעולם של כלכלה ליניארית שבו משתמשים, זורקים, מטמינים וסופגים בתור פסולת וגזי חממה – לעולם שבו סוגרים את המעגל של הכלכלה המעגלית, צורכים פחות, עושים שימוש חוזר, ממחזרים, ורק את השאריות מטמינים וגם זאת בצורה נכונה. זה יצריך צעדים כמו חקיקת חוק מסגרת מחייב ויאפשר לנו גם אכיפה".

ד"ר ליהי שחר ברמן מנכלית איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה בירכה על ההחלטה של השרה: אנו מברכים על קריאתה של השרה להגנת הסביבה בעניין החלטת הממשלה. זאת בהמשך להחלטת מנכל רשות מקרקעי ישראל לממן את צוותי התכנון המקדמים את התכנית להבראת מפרץ חיפה. הפתרונות קיימים והדרך ברורה, תושבי מפרץ חיפה נושאים עיניים למקבלי ההחלטות, בתקווה לעתיד נקי ובריא.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *