בסיס הדלקים בעיר נשר יפונה ויועתק לטובת אזור תעשייה חדש במפרץ חיפה

| עודכן: נובמבר 10, 2021

רועי לוי ראש עיריית נשר צילום: דוברות עיריית נשר

כך סוכם בין משרד הביטחון לרשות מקרקעי ישראל

הנהלת רשות מקרקעי ישראל אישרה את ההסכם לפינוי והעתקת בסיס הדלקים בעיר נשר, כאשר מדובר בהסכם משולש בין משרד הביטחון, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל. מתחם המחנה הצבאי ממוקם מדרום לרחוב בר יהודה באזור תעשייה של העיר נשר, בלב האזור התעשייתי/מסחרי של מפרץ חיפה במרכז המטרופולין. בעיריית נשר בירכו על קידום ההסכם  שמהווה בשורה לתושבי העיר.

ההסכם שצפוי להיחתם בימים הקרובים יאפשר הקמה של אזור תעשייה חדש במפרץ חיפה ועשרות אלפי מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר.

יעקב קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אני מברך על ההסכם לפינוי והעתקת בסיס הדלקים בעיר נשר שיבטיח הקמת אזור תעסוקה, תעשייה עתירת ידע ומלאכה ויביא לניצול מיטבי של הקרקע, תוך פינוי והעתקת מפעל הדלקים המזהם, בדומה להעתקה של מחנות צה"ל אחרים ממרכז הארץ לטובת שימושים אזרחיים. אני מאמין שהפינוי של המפעל הוא בשורה לתושבי האזור ויהווה תמריץ לפיתוח העיר." 

בסיס הדלק בעיר נשר ממוקם זה עשרות שנים בנקודת החיבור בין אזור עמק יזרעאל, חיפה והקריות. הבסיס, אשר אחסן בעבר מוצרי דלק וחומרים מסוכנים, אינו פעיל בשנים האחרונות. בחודשים האחרונים קיימו משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל מו"מ לפינויו שהבשיל בימים אלה. במסגרת ההסכם  תפותח הקרקע לטובת הקמת אזור תעסוקה רחב ידיים, בייעודים של תעשייה, תעשייה עתירת ידע, מלאכה ועוד. פינוי הבסיס יאפשר להאיץ את הצמיחה הכלכלית והעסקית באזור, על ידי תוספת של עשרות אלפי מ"ר של מסחר ותעשייה, וחברות עתירות ידע למחקר ופיתוח טכנולוגי. ההסכם יאפשר ניצול מיטבי של הקרקע, אשר עם פינוי הבסיס וקידום התכנית יוכל לאפשר ניצול מיטבי יותר בשל מיקומו האסטרטגי. 

עם מימוש ההסכם, תצא הקרקע לשיווק מיידי כמקב"ת. על המקרקעין חלה תוכנית אשר אושרה בשנת 2017, וייעדה את השטח ל- 7 מגרשים, הכוללים 36 דונמים, כאשר מתוכם, 20.6 דונמים ב- 4 מגרשים ביעוד תעשיה ומסחר, ועוד 15.4 דונמים ב- 3 מגרשים ביעוד תעסוקה. 200% בניה עיקריים, המהווים סה"כ כ- 35,970 מ"ר בניה ו- 4 קומות. את גיבוש ההסכם הובילו אבי שקד, ראש חטיבת שיווק ופינוי מחנות באגף אמון במשרד הביטחון ומאיר פרי מנהל אגף בכיר אסטרטגיה ברשות מקרקעי ישראל.

מאיר פרי, מנהל אגף בכיר אסטרטגיה ברשות מקרקעי ישראל: "מדובר בהסכם חשוב, בהמשך לפינוי מחנות צה"ל גם מחוץ ללב איזורי הביקוש, תוך ראיית ניהול קרקעות המדינה בצורה יעילה ומיטבית לצד קידומו ופיתוחו הכלכלי של אזור חיפה והצפון".

אבי שקד, ראש חטיבת שיווק ופינוי מחנות ביחידת מתוו"ה במשרד הביטחון: "משרד הביטחון רואה חשיבות גדולה במהלך הלאומי לפינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים, מהלך שמאפשר גם התפתחות עירונית וכלכלית וגם חידוש תשתיות של צה"ל לשנים רבות קדימה. אנו נערכים בימים אלה לפינוי מחנות נוספים, בזכות שיתוף הפעולה המצוין עם רשות מקרקעי ישראל". 

רועי לוי, ראש עיריית נשר: ״זו בשורה אדירה לתושבי נשר. במשך שנים פעלתי הן מול משרד הביטחון והן מול רשות מקרקעי ישראל בכדי לייצר את ההזדמנות למכירת השטח ולא פחות חשוב מכך טיהורו. במסגרת העסקה עמדנו על כך שתתבצע החלפת קרקע במתחם. שיווק השטח יאפשר לעוד רשתות מסחר ויזמים להשקיע בנשר. שטח הבסיס היום ממוקם בצמידות לאזור התעשייה והיזמות שאנו מקימים במחצבה 4.5 ויקרא 4tech לכן זה רק הגיוני להמשיך את רצף הפיתוח לשטחים נוספים בעיר".

מאיר פרי צילום: רשות מקרקעי ישראל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *