נבהלו מהקורונה

| עודכן: מאי 12, 2021

צילום: דוברות כללית

ילדים שחלו בקורונה סובלים מחרדות ותגובות רגשיות, כמו גם תסמינים שונים –  במרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה יזמו בעבורם סדנאות ייחודיות

צוות המרכז הגדול לבריאות הילד של כללית בחיפה, הבחין כי ילדים רבים שחלו בקורונה סובלים גם זמן רב לאחר ההחלמה מבעיות רגשיות כמו חרדות, קשיים חברתיים, שיבוש בדפוסי תזונה ואכילה. תופעות אלו נצפו על ידי הצוות בקרב המחלימים יותר מאשר אצל כלל הילדים אשר גם הם מבטאים קשיים רגשיים בעקבות הקורונה, הסגרים וסגירת מערכת החינוך. על רקע זה וכדי לתת מענה מותאם לילדים המחלימים מקורונה, נערכות ביוזמתה של מיסא סעיד – מנהלת הסיעוד במרכז, סדנאות תמיכה לילדים ולהורים, חלקן בעברית וחלקן בערבית, בהתאם להרכב המשתתפים בסדנא.

מיסא ודוריס כראם – עובדת סוציאלית מומחית לילדים ונוער במרכז לבריאות הילד, גיבשו סדנה שתכליתה לתת מענה לשאלות השונות של הילדים והוריהם באשר לבעיות התפקודיות והגופניות וכן ולקשיים רגשיים שמתעוררים בקרב הילדים בשמתבטאים בחרדות, קשיים חברתיים, דפוסי שינה ותזונה שהשתבשו, הפחתה בפעילות גופנית, עליה במשקל  ועוד.

כל סדנא מיועדת לקבוצת גיל שונה ומותאמת במיוחד לה ונערכת בליווי אחד ההורים. הסדנאות, שנערכות ללא תשלום, מבוססות על 4 מפגשים, לכל מפגש מצטרפים אנשי מקצוע דוברי השפה מתחומים שונים:  

מומחה ברפואת ילדים – ד"ר פאדי חביבאללה אשר מנגיש מידע שווה לכל נפש על המחלה, מהלכה, סיבוכיה המיוחדים בילדים וסימני אזהרה מיוחדים לפניה לעזרה רפואית.

מיסא סעיד-אחות מומחית לילדים – מסבירה על כללי התו הסגול באופן נגיש לילדים בעזרת יצירה, קישוט מסכות, סיפור ומשחק. הילדים מתרגלים שמירת מרחק ומניעה התקהלויות בעזרת משחק ולומדים גם על חשיבות ההיגיינה, בכלל וידיים בפרט, בהתנסות והמחשת חיידקים ווירוסים במשחק עם מים, נצנצים, אלכוג'ל וסבון. 

עו"ס דוריס כראם פותחת במה לביטוי עצמי ומתן לגיטימציה להבעת רגשות שונים כמו פחד, חרדה, רתיעה, תסכול, אכזבה ועוד, תוך הקניית כלים להתמודדות עמם תוך כדי משחק, ציור וסיפור "כיצד להתמודד עם בעיה". 

רוואן סלאמה – דיאטנית לילדים ולנוער מדריכה על עקרונות האכילה הבריאה בתקופה שבה כל הסדרים התהפכו וטיפים באשר לחזרה למנהגים נכונים ומתגמלים, באופן מונגש וכייפי לילדים לפי גילם. 

תוצר נלווה לסדנאות, בעל חשיבות רבה, הוא דיווח שעלה במהלך המפגשים בסדנאות, מצד ההורים והילדים, על הפרעות קוגניטיביות מהן סובלים הילדים המחלימים לאורך זמן, כגון: פגיעה בזיכרון, קשיי למידה ואיטיות בביצוע מטלות כגון כתיבה, ציור ושיעורי בית. צוות המרכז מבקש להדגיש כי מידע זה עדיין לא תואר בספרות הרפואית, כיוון שהוא חדש וטרם נחקר בדרך המקובלת, על כן אינו מבוסס מדעית, אלא רק על התרשמות מדיווחים ותצפיות במפגשים בסדנאות. עם זאת, הוא מתקשר לנתונים שנבדקו בקשר לתסמינים קשים בקרב מבוגרים מחלימי קורונה, כפי שנמצא גם במחקר גדול שנערך בכללית בחיפה בקרב מבוגרים, ממנו עלה שיעור גבוה של סימפטומים פוסט – קורונה וקושי לשוב לתפקוד. נוכח ההתרשמות ממידע של משתתפי הסדנאות, מתכנן הצוות לערוך בהמשך מחקר שיבדוק תופעות אלו.

ההורים והילדים שכבר לקחו חלק בסדנא ציינו כי היא חזקה וסייעה להם רבות במצב מתסכל זה בו הילד הוגדר כבריא, אך בפועל ממשיך לסבול מתסמינים לאורך זמן. העובדה שהסדנה נערכה במסגרת מוכרת של המרפאה בה הם מטופלים כרגיל והועברה על ידי הצוות הרגיל, באוירה פתוחה וידידותית לילדים ולהוריהם, תרמה להצלחת הסדנה ולהעברת המסרים. 

נושאים קשורים: קורונה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *