בכרמל נותנים כבוד לאוכלוסייה המבוגרת

| עודכן: מרץ 1, 2021


צוות המחלקה הגריאטרית של ביה"ח כרמל משקיע מאמצים רבים ושיטות טיפול חדישות כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר לאוכלוסייה המבוגרת ולקשישים לאורך כל השנה בכלל ובתקופת הקורונה בפרט. " הקורונה מסכנת ופוגעת במיוחד באוכלוסיה הקשישה ובאנשים המבוגרים, אנו מפעילים גישות חדשות בטיפול כדי להעניק לקשישים את הטיפול המקצועי והמסור ביותר" אומרת מנהלת המחלקה הגריאטרית בכרמל ד"ר אירינה מלחובסקי

במחלקה הגריאטרית של בית החולים כרמל מקבוצת כללית הפסוק "והדרת פני זקן"  מקבל משנה חשיבות ותוקף. 

המחלקה רואה ומטפלת במאות מטופלים קשישים לאורך כל השנה ובתקופת הקורונה נרשמה עליה משמעותית בכמות הקשישים שטופלו במחלקה בהצלחה. 

אחד מיתרונות המחלקה הוא הטיפול המקיף במטופל ובבני משפחתו בגישה הוליסטית כוללנית.

במחלקה, המצויה במבנה ההיסטורי של בית החולים, עובד צוות רב מקצועי ומיומן בניהולה של ד"ר אירינה מלחובסקי מנהלת המחלקה ואחמד חמוד מנהל הסיעוד.

הצוות עוסק בטיפול במכלול הבעיות האופייניות לגיל הזיקנה  -גופניות, נפשיות, קוגניטיביות וסוציאליות. צוות המחלקה, הכולל רופאים מומחים בגריאטריה, רופאים מתמחים, אחים ואחיות, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית ומזכירה מתייחס לכל מטופל ובני משפחתו בגישה המאפשרת להם להיות שותפים בקבלת ההחלטות ולבחור בדרך המותאמת להם לפתרון בעיות. 

המחלקה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית נותנת מענה רציף וזמין, תוך שימת דגש על איזון תרופתי ועל החזרת המטופל לתפקוד מרבי תוך שיפור איכות חייו והכל "תחת קורת גג אחת" במסגרת האשפוז.

ד"ר אירינה מלחובסקי מנהלת המחלקה אומרת כי "אל תשליכני בעת זקנה" – הוא המוטו במחלקה הגריאטרית  בכרמל 

בתקופת הקורונה, תקופה מאוד לא פשוטה ומאתגרת, אנו מרגישים מחויבות מיוחדת להירתמות של כל אחד ואחת מאתנו כדי לשפר את מצבם הפיזי, התפקודי והקוגניטיבי של המטופלים המאושפזים אצלנו, תוך שמירה קפדנית על בריאותם.

המחלקה שלנו אכן מיוחדת במינה ואנו גאים להיות חלק ממנה. הצוות שלנו נרתם כולו להעניק טיפול כוללני למטופלים, לתת מענה עד הפרטים הקטנים לכל צרכיהם ותמיכה מרבית בני משפחותיהם. אנו מקבלים למחלקתנו מטופלים מכל המחלקות להמשך טיפול, התאוששות ואיזון כוללני של המטופלים. הטיפול כולל תמיכה של  צוות רב מקצועי כל אחד בתחומו. אנו מודעים למצוקת המיטות במחלקות הפנימיות ובמחלקה לרפואה דחופה ונרתמים לסייע. 

מנהל הסיעוד של המחלקה אחמד חמוד | צילום: אלי דדון

כמו כן, מחלקת גריאטריה קולטת מטופלים מחלימים ממחלקות הקורונה והצוות מטפל במסירות רבה על מנת לשפר את מצבם. אנו עושים כל מה שניתן על מנת להחזירם למצב התפקודי, הפיזי והמנטלי הטוב ביותר.

אנו גאים להיות מובילים במקצוע שלנו, גאים להעניק טיפול מיטבי ומרבי לאוכלוסייה הקשישה ומענה למשפחותיהם " אומרת ד"ר מלחובסקי.

ד"ר שני ברוש סגנית מנהל ביה"ח הוסיפה ואמרה כי

"למחלקה הגריאטרית יש אופי ייחודי והצוות הרב מקצועי בה מביא לידי ביטוי, חרף כל הקשיים, את תפיסת המטופל במרכז. אנשי הצוות כולם פועלים ברגישות ובמקצועיות ומגלים יצירתיות רבה במתן מענה הולם ומותאם אישית לכל מטופל ".   

אחמד חמוד האח האחראי של המחלקה עובד בכרמל במסירות רבה כבר 21 שנה והוא מנהל הסיעוד במחלקה הגריאטרית משנת 2010. 

" אני מאמין במקצועיות ללא פשרות, תוך שימוש ושמירה על מתן טיפול תואם לכל חולה, על מנת לאזן אותו ולהחזירו לסביבתו הטבעית ", אומר אחמד.

"אבל לפני הכל, אנו מחלקה שמטפלת באנשים ולכן צריכים להיות אנושיים, אדיבים וסבלנים, לא רק עם המטופלים אלא עם בני משפחותיהם. הצוות של המחלקה עובד קשה סביב השעון, אבל לרגע לא שוכח שמדובר בבני אדם .

מנהלת המחלקה ד"ר אירינה מלחובסקי | צילום: אלי דדון

בעייני, ללא ספק, מה שמייחד את מחלקת גריאטריה הוא החומר האנושי שממנו היא בנויה" מסכם אחמד .

ד"ר אפרת גיל הגריאטרית המרחבית אומרת כי

" אחד היתרונות הבולטים של המחלקה הגריאטרית ב"כרמל" הוא הקשר ההדוק עם היחידה הגריאטרית במחוז חיפה וג"מ. שיתוף הפעולה בין המחלקה והיחידה משפר את רצף הטיפול. הרצף הוא דו כיווני, מטופלי המרפאות הגריאטריות (בפריסה רחבה במחוז) הזקוקים לבירור וטיפול במחלקה זוכים למענה תוך העברת מידע ישירה בין הרופאים הגריאטריים במרפאות לצוות המחלקה, ומטופלים המשתחררים מהמחלקה וזקוקים להמשך מעקב גריאטר בקהילה, מופנים ישירות על ידי צוות המחלקה לביקורת במרפאה. 

בהקשר זה חשוב להזכיר פרויקט ייחודי, במסגרתו מאושפזי המחלקה הלוקים בדמנציה מתקדמת ומשוחררים לבתיהם, זוכים לביקור בית יזום של צוות היחידה הגריאטרית בסמוך לשחרורם ".

היטיבה לתאר את התחושה במחלקה משפחת אחת המטופלות שכתבה מכתב תודה למחלקה וכך כתבה: " תודה ענקית ומיוחדת על הטיפול המסור והנאמן, על האכפתיות ועל הנשמה ששמתם בטיפול ובליווי המיוחד את אימנו היקרה…"

הנהלת כרמל ביה"ח אומרת תודה לצוות המחלקה הגריאטרית | צילום: אלי דדון

השבוע,  הודתה גם הנהלת בית החולים לצוותי המחלקה על פועלם הרב ועל עשייתם הרבה והמוצלחת לאורך השנה כולה.

נושאים קשורים: כללית, קורונה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *