מינוי חדש במחלקה הנוירוכירורגית שבמרכז הרפואי לגליל

ד"ר יובל גרובר, נוירוכירורג בכיר במרכז הרפואי, נבחר במכרז למנהל שירות תחום ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת. הניתוחים כוללים הסרת גידולים שונים מאזור בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ואזור בסיס הגולגולת. כמו כן מבוצעים תיקונים של דלף נוזל השדרה מאזור בסיס הגולגולת. את הניתוחים מבצע ד"ר גרובר יחד עם ד"ר טל מרשק, מנהל היחידה הרינולוגית במחלקת אף אוזן גרון-ניתוחי ראש צוואר.

| עודכן: מרץ 25, 2024

ד"ר יובל גרובר. צילום:רוני אלברט


ניתוחי בסיס גולגולת מהווים אתגר מיוחד ונחשבים לקשים ולמורכבים ביותר במקצוע, מתוך מגוון ניתוחי מוח המבוצעים במחלקה הנוירוכירורגית. בסיס הגולגולת נחשב לאזור רגיש ביותר, עליו "יושב" המוח, ודרכו עוברים כלי דם המזינים את המוח, ואשר ממנו יוצאים עצבים אל איברים כעיניים, לשון ולוע. גידול הנמצא בבסיס הגולגולת מהווה אתגר גדול, מכיוון שהוא עוטף את המבנים התקינים של מערכת העצבים וכלי הדם.

בניתוח להסרת גידול בבסיס הגולגולת יש להקפיד לשמור על המבנים האנטומיים שכל כך חיוניים לתפקוד התקין של מערכת העצבים. ניתוחים אלו דורשים משאבים טכנולוגיים רבים ויקרים ביותר, וביניהם מכשור לניווט ניתוחי, מיקרוסקופים ניתוחיים מתקדמים וצוותים מיומנים שעברו הכשרה ייעודית.השיטה האנדוסקופית (זעיר פולשנית) מבוצעת דרך הנחיריים, תוך שימוש בסיב אופטי זעיר ומכשור ייעודי. היתרונות בגישה זו הם, שהניתוחים נחשבים לבטוחים יותר מבעבר, מכיוון שהם מבוצעים דרך פתח טבעי, ולא דרך הראש או מבנה המוח. בנוסף, זמן ההחלמה קצר יותר.


ד"ר גרובר, בן 50, יצא עם תום תקופת ההתמחות לשנתיים של השתלמות עמיתים (Fellowship) באוניברסיטת וירג'יניה בארה"ב, בתחום ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת. עם שובו לארץ, בשנת 2014, השתלב בצוות הבכיר של המחלקה הנוירוכירורגית, בניהול פרופ' ז'אן סוסטיאל, והקים את השירות החדש, תוך הקפדה על קשר ישיר עם הקהילה. מאז הקמת השירות בוצעו במרכז הרפואי כ-150 ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת, תוך מתן שירותים לכל אוכלוסיית הצפון. מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום, בירך את ד"ר גרובר על קבלת התפקיד ואיחל לו הצלחה.

נושאים קשורים: מרכז רפואי גליל, ניתוח


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *