"שר הספורט החיפאי" מכוון למדליה באולימפיאדה

מנכ"ל אגודת מכבי חיפה "כרמל" הוא רק בן 43, עם רקע בסטארטאפ ובחברת נדל"ן לשעבר, עבר שנים לא קלות מבחינה בריאותית ועכשיו מתרכז במטרה החשובה של האגודה - מדליה אולימפית. "כרמליסט" בראיון אישי עם אחד האנשים החזקים בספורט החיפאי.

| עודכן: פברואר 26, 2024

רועי שווץ, מנכ"ל אגודת מכבי חיפה כרמל, חוזר לנהל שוב את הכדורסל. צילום:גלי טימור

הראיון האחרון שלי עם רועי שווץ היה לפני 5 שנים בערך, בעת שעבדתי במערכת אחרת. באותו ראיון, שאלתי את רועי איפה הוא רואה את עצמו בעוד 10 שנים?… רועי ענה בלי להתבלבל שהוא רוצה להיות באולימפיאדה עם ספורטאי האגודה שייצגו את ישראל. ובכן רועי, כנראה יגשים זאת בחצי מהתקופה שציין כשכבר הקיץ הוא מתכוון להגיע לפריז, לתמוך בספורטאים הירוקים באירוע הספורט הכי נצפה בעולם.

רועי שווץ, נשוי לאודיה ואב לנועם (14) ועידו(11), מכהן בתפקיד מנכ"ל האגודה כבר כ8 שנים, זו לא תהיה הגזמה לומר שבהצלחה יתרה: תחת שרביטו, האגודה התרחבה, מחלקות ספורט חדשות נפתחו ונפתחות כל הזמן וההישגים הולכים וגודלים, גם בפן הארצי וגם בבינלאומי. לפני כשנכנס לתפקיד המנכ"ל וקצת אחרי שעשה שירות קצר כאיש קבע בצבא, עבד רועי שנתיים בסטרטאפ, כששנה מתוכן היה מנהל צוות בציר פילדלפי וכבר אז, הוא והצוות שלו איתרו חפירת מנהרות, זאת היתה תקופה מעניינת אבל לא פשוטה.

לפני שנתיים, התהפך עולמו של רועי, כשהבין שהכליות שלו קורסות ועליו לבחור בין לבצע דיאליזות לבין השתלה. בסופו של דבר למרבה המזל נמצאה תורמת, רועי עבר את ההשתלה בהצלחה כאשר גם בתקופה שלפני הפעולה, המשיך לעבוד רגיל מסביב לשעון סביב ענייני האגודה.

על האגודה

מנכ"ל האגודה, מספר שלמכבי חיפה "כרמל" יש כבר 17 מחלקות ספורט, בכל תחום שאתם יכולים לחשוב עליו, כשהמחלקות הכי חדשות באגודה הן גלישת גלים, שחייה צורנית והאבקות בסגנון יווני-רומי, שנפתחו בשנה האחרונה.

שווץ מרחיב עוד על האגודה, שהיא למעשה הבית השני שלו, אותה הוא נושם 24/7: "לאגודה יש כ 4000 ספורטאים בכל הגילאים. בשנים האחרונות התרחבנו מחוץ למתחם מכבי, כך שכיום יש לנו פעילות בכמעט כל מקום בעיר, החל מחוגים ועד ספורט תחרותי מקצועי ואפילו אקדמיה לספורט אישי בשותפות עם כפר גלים. ההשקעה שלנו בספורטאים ובמאמנים גדלה משמעותית ואנחנו משלמים היום מלגות ותמריצים לעשרות ספורטאים הישיגיים, כמו כן, אנו מסייעים לילדים וספורטאים שאין להוריהם יכולת לשלם החל מחוגים ועד לספורט התחרותי, יש לנו גם המון פרויקטים בקהילה – למשל פרויקט ג'ודו שמשתתפים בו כ 300 ספורטאים ללא עלות, פרויקט בשכונת נוה דוד, שמשלב אתלטיקה עם ענפים אחרים, סיוף חינם לילדים עם צרכים מיוחדים ועוד המון פעילויות לקהילה".

שווץ עם אנדי רם ואודי אנג'ל. קרדיט:ראובן כהן.

האולימפיאדה בפריז 2024

נכון לכתיבת שורות אלה, 5 ספורטאים מהאגודה כבר קבעו קריטריון וישתתפו באולימפיאדה הקרובה (4 שחיינים ומתעמלת אומנותית אחת).

שווץ מספר על ההכנות ומטרות האגודה בתקופה הקרובה: "השנה היא שנה אולימפית, לכן, אנחנו מאוד ממוקדים בסגל הספורטאים האולמיפיים שלנו בתקווה שכמה שיותר יעשו קריטריון למשחקים האולימפיים. במקביל, אנחנו כמובן עובדים על קידום הדור הצעיר בכלל המחלקות ומנסים לעבות אותן: במחלקת התעמלות המכשירים למשל, אנחנו עובדים על העברת הפעילות לאולם מתאים בהשקעה כספית אדירה וזאת לאחר שב 40 השנים האחרונות, המתעמלות מתאמנות בתנאים לא טובים מספיק.

שווץ עם שני בקנוב, המתעמלת תייצג את האגודה באולימפיאדה הקרובה. קרדיט:ראובן כהן.

על מצב העיר

רועי, שחי את העיר ומסתובב בה גם בהתאם לתפקידו וגם בשעות הפנאי, מלין על מצב העיר, כמו לא מעט תושבים: "המצב של העיר הכי רע שהיה אי פעם, כמעט ולא הצלחנו לייצר שיתופי פעולה בספורט מול העירייה, אנשי רשות הספורט לא אשמים, הנהלת העיר קיצצה להם את התקציב ולא איפשרה להם לעבוד, לא יכולנו לעשות פרויקטים משותפים ביחד כמו שהיו אצל ראשי העיר קודמים, מצב המתקנים בכי רע ולחלקם לא היה רישיון עסק, מה שמנע מאיתנו לקיים תחרויות רציניות. חיפה הייתה ידועה כעיר של ספורט, עם מירוצים ופעילויות מיוחדות לתושבי העיר בשת"פ של העירייה, דבר שלא קרה בשנים האחרונות.

לקראת הבחירות המוניצפליות ביום שלישי הקרוב שווץ מסכם: "ב27 לפברואר, יהיה שינוי זה בטוח, ראש העיר הבא צריך להבין כמה הספורט חשוב וחייבים לשקם אותו ולהשקיע כספים רבים. ההשקעה הדרושה רק למתקני הספורט הקיימים ובנייה של מתקני ספורט חדשים, ורק אלו שצריכים באופן מידי היא לפחות 500 מליון שקלים וזה לפי הערכות אנשי המקצוע בעירייה. לעובדי העירייה קשה לתפקד במערכת כמו שהיא, הנהלת העירייה ביטלה אגפים, אנשי מקצוע ראויים עזבו ולא נמצאו להם מחליפים והרבה עובדים ממורמרים על היחס שהם מקבלים מהנהלת העירייה, מי שיהיה ראש עיר חייב לתקן את הנזק שנעשה במנגנון העירוני.
אני מאמין ואוהב מאוד את העיר ומאמין שהמצב ישתפר".

לסיום, שווץ משתף בחזון האישי שלו בתור מנכ"ל האגודה ואת המטרה העיקרית: "אנחנו רוצים להכניס כמה שיותר ילדים למעגל הספורט, יותר ילדים בספורט זה לא רק פחות ילדים "ברחוב", זה גם פחות ילדים בטיקטוק ובמחשב, זה יותר ילדים שעובדים דרך, מקבלים כלים וערכים וכמובן אורח חיים בריא, ואני לא מדבר רק על אלו שמגיעים לפסגה. בשנים הבאות אנחנו ניתן דגש לעניין החינוך כך שהאגודה תהיה גוף חינוכי לא פחות מספורטיבי וזה דרך תוכניות עבודה סדורות בנושא החינוך שמשולב עם הפעילות הספורטיבית, בנוסף נמשיך לפעול בספורט ההישגי בתקווה למדליה ראשונה לחיפה במשחקים האולימפיים הקרובים ועוד רבות בהמשך".

רועי שווץ עם נשיא מכבי חיפה יעקב שחר. קרדיט:ראובן כהן.

נושאים קשורים: מכבי חיפה כרמל, ספורט, ספורטאים, אולימפיאדה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *