התיכון בטירת כרמל במחווה לניצול השואה המפורסם

תיכון דרכא שיפמן, קיים הפנינג מיוחד עם דוכני פלאפל לזכרו של שורד השואה דוד (דוגו) לייטנר ז"ל, תחת הכותרת "עם ישראל חי".

| עודכן: ינואר 19, 2024

צילומים: דוברות עיריית טירת כרמל

בית ספר תיכון מקיף דרכא שיפמן, ציין אתמול (חמישי) את "מבצע דוגו", במסגרתו אוכלים מאות אלפי יהודים וישראלים ברחבי העולם מנת פלאפל לזכרו של שורד השואה, דוד (דוגו) לייטנר ז"ל, שנהג לאכול פלאפל כדי לסמל את ניצחון החיים.

דוגו ז"ל הלך לעולמו בקיץ 2023, כשהוא בן 93. היום לפני 79 שנה, ב-18 בינואר 1945, יצא הנער דוגו לצעדת המוות ממחנה אושוויץ, ושרד. לימים אמר כי מה שעזר לו היתה המחשבה על הלחמניות העגולות, "בילקלך", בארץ ישראל, עליהן סיפרה לו אמו. כשעלה ארצה, ראה דוגו כדורי פלאפל ואלה הזכירו לו את הבילקלך. בעקבות זאת החליט לחגוג מדי שנה ב-18 בינואר את הניצחון על הנאצים – באכילת מנת פלאפל.

במהלך השבוע האחרון שמעו תלמידי בית הספר את סיפורו של דוגו והתוודעו למסורת שהנהיג, ותלמידי שכבת כיתות ח' אף צפו בהצגה "נגזר לחיים" מבית תיאטרון השעה הישראלי.

אתמול, כאמור, נעצר יום הלימודים בדרכא שיפמן למשך שעה, במהלכה נערך הפנינג שכולו חגיגה של חיים ותקווה. כל התלמידים וצוות בית הספר זכו לאכול מנת פלאפל, הצטלמו עם השלט "עם ישראל חי", שיחקו במשחקים המבוססים על סיפורו של דוגו ז"ל ונהנו ממופע של הזמרת תושבת העיר, מיכל נחום. ההפנינג נערך בשיתוף מתנדבי סיירת ההורים של טירת כרמל מטעם הרשות לביטחון קהילתי.

ראש העיר, אריה טל ביקר באירוע והתרשם מהפעילות החינוכית והערכית: "מבצע דוגו מסמל את ניצחון החיים על הנאצים בצורתו הפשוטה אך הנפלאה ביותר. בימים אלה, מאז ה-7 באוקטובר הנורא, אנו עדים לגבורתם ועוז רוחם של חיילי וחיילות צה"ל וכוחות הביטחון האמיצים ולחוסנה האדיר של החברה הישראלית, המוכיחים שוב שעם הנצח אינו חושש מדרך ארוכה, ואנו נחושים להיאבק במסירות למען ביטחון המדינה ועתיד ילדינו בה".

צילומים: דוברות עיריית טירת כרמל
צילומים: דוברות עיריית טירת כרמל
צילומים: דוברות עיריית טירת כרמל

נושאים קשורים: טירת כרמל, ניצולי שואה, אריה טל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *