"מערך בריאות הנפש עלול לקרוס עוד לפני סיום המלחמה"

מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו, ד"ר קרן גינת, מתריעה בפרט מפני קריסתו הקרובה של המרכז הרפואי מזור לנוכח הזנחה תקציבית, חוסר בתקנים, תנאי אשפוז בתנאי צפיפות רבה והיעדר מיגון מספיק.

| עודכן: ינואר 7, 2024

מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו ד"ר קרן גינת (צילום: ביה"ח מזור בעכו)

ד"ר גינת, שהיא גם אל"מ במיל', לשעבר ראש החטיבה לבריאות הנפש בצה"ל, משתפת במצב אליה הגיעה לטענתה מערכת בריאות הנפש במדינה: "כבר נמאס לי ולחבריי, מנהלי בתי החולים לבריאות הנפש לשמוע הבטחות. הכל דיבורים! מבטיחים לנו עזרה, אומרים לנו שמציבים את מערך בריאות הנפש בראש סדר העדיפויות של מערכת הבריאות לנוכח הצפי לעלייה משמעותית בתחלואה הנפשית בגלל מצב החירום, הלחימה והפיכתם של עשרות אלפי תושבים שפונו מבתיהם בצפון ובדרום לפליטים לכל דבר בארצם! בשורה התחתונה, לא קיבלנו שקל אחד נוסף ולא הוסיפו בכלל תקנים".

"למה מחכים באוצר? שנקרוס? שאלפים יתאבדו כי אין מי שיעניק להם סיוע נפשי? מה רוצים שתקום כאן ועדת חקירת ממלכתית לבדיקת המחדל הנפשי במדינת ישראל?" , אומרת בכאב רב מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו ד"ר קרן גינת , שלדבריה, המשבר בתחום בריאות הנפש משפיע על כל שכבות האוכלוסייה, אך הוא בולט במיוחד בקרב קבוצות מוגדרות, כגון: צעירים, אוכלוסיות מוחלשות ובעיקר בפריפריה.

"אנחנו כבר יודעים על עלייה בדיכאון, חרדה, פוסט טראומה והפרעות נפשיות אחרות שמוחמרות בעיתוי זה ואנחנו זקוקים להשקעה בתשתיות, בשירותים ובמחקר והדרכה", אומרת ד"ר גינת ומוסיפה, "אנחנו צריכים להכשיר יותר עובדים בתחום בריאות הנפש, ולשפר את המודעות הציבורית לנושא. רק כך נוכל לתת מענה הולם לצרכים של האוכלוסייה".

ד"ר גינת מוסיפה ומדגישה, "אנחנו זקוקים במיידי להקצאת משאבים כספיים ולהגדלת תקנים, אחרת לא יהיה ביכולתנו להמשיך ולתפקד. אנחנו במצוקה גדולה וזקוקים לעזרה דחופה. אחרת, אנחנו עלולים לקרוס".

יצוין כי המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו, משרת את אזור הגליל העליון, התחתון והמערבי, המונה כ- 850 אלף נפש, מדובר במרכז לבריאות הנפש היחיד באזור. בביה"ח 314 מיטות אשפוז ו-60 מיטות ביחידה להכנה לקהילה ובנוסף 25 חולי יום. המרכז נותן את מגוון השירותים הפסיכיאטריים לאזור, מהתערבות בזמן משבר ועד שיקום לבני 18 ומעלה.

נושאים קשורים: עכו, מזור, בריאות נפשית, חרבות ברזל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *