מי תומך?

שמונה מועמדים, שלוש שאלות: מה חושבים המועמדים שלנו לראשות העיר על הרפורמה המשפטית? מי תומך בהפגנות במרכז חורב? ומי בחר שלא להביע תמיכה או התנגדות?

כרמליסט ערבב שני נושאים שנמצאים היום במרכז השיח הציבורי , האחד זה הבחירות לרשיות המקומיות והנושא השני זה הרופרמה במערכת המשפט. שאלנו את: קליש , עציוני, יהב , שובר , האן ,שטיינברג , בורובסקי,ברבי מה דעתם על הרפורמה המשפטית

| עודכן: יולי 14, 2023


הרפורמה במערכת המשפט היא סוגיה שמסעירה מדינה שלמה והיא יורדת גם לרמה הלוקלית עם הפגנות בכל הארץ. בחיפה מוקד ההפגנות הוא במרכז חורב. מדי שבת צועדים מכמה מאות מפגינים עד עשרות אלפי מפגינים מרחבת האודיטוריום במרכז הכרמל ועד למרכז חורב ומוחים כנגד ההפיכה המשטרית לטענתם שמתרחשת ובאה עלינו.

שמנו לב שבמסגרת הבחירות המקומיות לראשות העיר שתופסות תאוצה אף אחד מהמועמדים לא התייחס לנושא בצורה ברורה. לכן החטלנו להפנות שלוש שאלות קצרות למועמדים הבולטים בבחירות הקרובת: חלק בחרו לכבד אתכם עם תשובה מפורטת וחלק לא היו מעוניינים לדרוך "במוקש" והעדיפו לתת תשובה לקונית של פוליטיקאים.

אנחנו חושבים ששקיפות היא דבר שמצופה מכל פוליטקאי בטח ברמה המקומית שם הקשר אמור להיות אישי יותר. אז כל הכבוד למי ששיתף פעולה וענה ומי שלא ענה אנחנו מרגישים כי לציבור מגיע לדעת את עמדתכם בסוגיה זו.

אלה השאלות שהצגנו למעמדים:

1.האם יש להעביר את עילת הסבירות בנוסח המוצע?

2.האם את תומכת בחזרה לשיחות בבית הנשיא?

3.האם את תומכת במחאה/הפגנות כנגד הרפורמה המשפטית ?

מראש אומרים בקשנו תשובות קצרות על מנת לא להכביד

עינת קליש רותם (צילום: עדי ברקן ורפאל מזרחי)

ממטה הבחירות של עינת קליש נמסר:

1.האם יש להעביר את עילת הסבירות בנוסח המוצע? לא. הנוסח המוצע מטיל צל כבד על עתיד הדמוקרטיה והמנהל התקין.

2.האם את תומכת בחזרה לשיחות בבית הנשיא? לא. לצערי השיח לא קיבל את הרצינות הראויה מהצד השני, ובפועל לא עשה דבר מעבר לגניבת זמן, והסחת הדעת.

3.האם את תומכת במחאה/הפגנות כנגד הרפורמה המשפטית ? כן. מוזמנים לפגוש אותי צועדת בהפגנות.

מהתשובות של ראש עיריית חיפה המכהנת אנחנו מבינים שהיא מתנגדת לרפורמה המשפטית ואינה תומכת בכך שהצדדים ישבו לדבר וינסו להגיע להבנות ולכן יוצאת להפגין על כך בזירה המקומית

עו"ד דוד עציוני צילום: מיכה בריקמן

ממטה הבחירות של דוד עציוני העדיפו לא לענות לשאלות ופשוט למסור הצהרה בנושא

אלה הם דבריו:

"כראש העיר של חיפה אהיה ראש עיר של כולם.
עם זאת, כאזרח פרטי וכנכד לשופט בית המשפט העליון (השופט עציוני) וכמי שתומך פוליטית במפלגת המחנה הממלכתי, שאחד מראשיה וממקימיה, השר המשפטים לשעבר, גדעון סער, שהביע תמיכה בי לראשות העיר. כמו הם, גם אני תומך בהפרדת רשויות ובעצמאות מערכת המשפט, אך ורק ברפורמה אשר תשמור על עקרונות היסוד הנ"ל ותתקבל בהסכמה רחבה.

אחד מזכויות היסוד בחברה הדמוקרטית זה הזכות להפגין לכן, אני מתנגד לכל פגיעה בזכות היסוד הנ"ל, כמו כל אזרח השייך למחנה הליברלי."

נראה שדוד עציוני הצעיר והנמרץ מיישר קו עם גדעון סער שפורש עליו את חסותו. המחנה הממלכתי הוא ממובלי הרצון לחזור לבית הנשיא ולהגיע להבנות ופשרות.

אביהו האן מתוך הרשתות החברתיות

מהמטה של אביהו האן נמסרו התשובות ללא היסוס

האם יש להעביר את עילת הסבירות בנוסח המוצע? לא.
השינוי המוצע, שהוא בעצם ביטול עילת הסבירות יהווה פגיעה קשה במשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל. יווצר חוסר איזון שיאפשר לממשלה לבצע שינויים, למנות אנשים ולשנות חוקים תוך התעלמות מהמערכת המשפטית שתפקידה להגן עלינו האזרחים ועל הדמוקרטיה הישראלית.

האם אתה תומך בחזרה לשיחות בבית הנשיא?כן.
במציאות הנוכחית חייבים לנסות להגיע להסכמות, תחת העיקרון שגונזים את חוקי ההפיכה המשפטית ומנסחים את החוקים בהסכמה רחבה.
לצערי, אני מאמין לקואליציה ברצינות כוונותיה לבצע את ההפיכה המשפטית, ולכן אין טעם לשיח אם החוק עובר.

האם אתה תומך במחאה/הפגנות כנגד הרפורמה המשפטית ? כן.
זאת הדרך המוכחת היחידה לשנות את המהפכה המשטרית
ושינויי ההחלטה על פיטורי גלנט מהווה דוגמה טובה לעצמת ההפגנות.
אני מודאג מההקצנה ומהסכנות שעומדות לפיתחנו כתוצאה מההפיכה המשטרית המקודמת על ידי הקואליציה והממשלה. יחד עם זאת, אני גאה בכך שמבין כל המתמודדים לראשות העיר אני המזוהה ביותר עם המאבק למען הדמוקרטיה והיחיד שמדבר בקול ברור.

עמדותיו של אביהו האן ברורות מאוד, הוא תומך בהפגנות כנגד הרפורמה המשפטית אבל יחד עם זאת תומך גם בהידברות והגעה לפשרות בבית הנשיא.

מתוך הרשתות החברתיות

ניר שובר גם בחר שלא להגיב לשאלות בצורה ישירה אלה לתת הצהרה כללית

"סיעת חיפה פיתוח בראשותי עוסקת אך ורק בחיפה.
חברי סיעתנו בעלי מגוון רחב של דעות, אנו עוסקים באיחוד ולא בפילוג ולנו חשובה העיר חיפה וחיפה בלבד.
זה הזמן לאחדות הקרע שרק הולך ומחמיר ויחמיר עוד בעתיד אם לא נגיע להבנות במדינה. כולי תקווה שהסכסוך והקרע בעם יסתיימו במהרה.
כרגע הקרע הנוראי משרת בעיקר את הפוליטיקאים ולא את העם.
רק ביחד,ננצח.
אמן שנדע ימים טובים יותר ומאחל לידידי, כבוד הנשיא הרצוג שעבדתי בצמוד אליו ויודע כשהוא רוצה משהו אז הוא גם ישיג אותו, סומך על הרצוג שיצליח במלאכת השכנת השלום והפשרה בין המחנות במדינה. אין לנו ארץ אחרת."

שובר בעד אחדות העם וסומך על הנשיא הרצוג שידע לפשר בין המחנות. מתשובתו לא ניתן להבין האם הוא תומך בהפגנות במרכז חורב או מתנגד ומה עמדתו לגבי הרפורמה במערכת המשפט.

יונה יהב צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

מהמטה של יונה יהב בחרו שלא להגיב, התרשמנו שלאחרונה ליונה יהב יש מרץ להגיב על כל מה שזז במדינה ובעיר בפרט, אבל כנראה שבמטה של יונה יעצו לו שלא לנקוט עמדה ולא לומר לציבור את דעתו בשקיפות.

האם הוא תומך בהפגנות וחסימות הכבישים במרכז חורב? האם הוא תומך בהידברות ופשרה? ומה דעתו על הנושא הבוער במדינה שמעסיק עשרות אלפים מתושבי העיר?

תגובתה של שרית גולן שטיינברג לא התקבלה עד רגעים אלה -אין עניין לחלוק דעות עם הציבור. האמת נשמע מוכר.

תגובתו של צביקה ברבי "לא מעוניין להגיב"

אנחנו אומרים חבל, מקובל לחשוב שאדם המבקש את אמון הציבור במינימום יכול לשתף אותו בדעותיו לגבי נושא מרכזי שכזה או לפחות לתת מסר של פיוס בין חלקי העם (גם של פולטיקאי).

יעקב בורבסקי המועמד הנצחי בחר שלא לחלוק עם תושבי חיפה את דעותיו בנושא.

נמשיך לעקוב


נושאים קשורים: עיריית חיפה, הפגנות, בחירות לראשיות המקומיות


תגובה אחת על “שמונה מועמדים, שלוש שאלות: מה חושבים המועמדים שלנו לראשות העיר על הרפורמה המשפטית? מי תומך בהפגנות במרכז חורב? ומי בחר שלא להביע תמיכה או התנגדות?”

  1. יש משקל רב לשאלות בעניין הרפורמה וההפגנות בחורב אשר משבשות לנו את החיים חובה לענות על תשובות אלה לא אבחר באלה שמתחמקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *