באה להעצים ויצאה מועצמת: מי הקולומביאנית המפורסמת שביקרה ברמב"ם?

| עודכן: מאי 3, 2023

בתמונה: נטליה פונסה דה-ליאון ופרופ' אסף זלצר בחדר הטיפולים של יחידת הכוויות בניהולו של ד"ר יצחק רמון קרדיט: הקריה הרפואית רמב"ם

אלימות נגד נשים היא תופעה בזויה כלל עולמית. מובילת מאבק בתחום מקולומביה הגיעה לביקור במחלקה לכירורגיה פלסטית המובילה של רמב"ם כדי לשמוע על הטיפולים המובילים בשיקום נפגעות בתחום

מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ברמב"ם, פרופ' אסף זלצר, אירח לאחרונה משפיענית ומובילת דעת קהל מקולומביה בשם נטליה פונסה דה-ליאון למפגש מרגש במחלקה ובבית החולים. נטליה פונסה דה ליאון הגיעה לארץ במסגרת הקורס הבינלאומי 'מאבק באלימות מגדרית' שאורגן על-ידי מרכז מש"ב כרמל להדרכה בין-לאומית ע"ש גולדה מאיר, המהווה שלוחה מקצועית של מש"ב – הסוכנות הישראלית לסיוע ושת"פ בינלאומי של משרד החוץ.

נטליה פונסה דה ליאון פרצה לתודעה הציבורית תחילה במולדתה ולאחר מכן בכל דרום אמריקה לאחר שהיא עצמה נפגעה ב-2014 ממעשה אלימות של התזת חומצה על פניה ועל פלג גופה העליון באופן קשה ביותר שהותיר אותה עם צלקות על פניה וגופה לצמיתות. נטליה שהיתה בסכנת חיים ונאלצה לעבור מעל 37 ניתוחים וטיפולים לאורך השנים, קיבלה החלטה להוביל מהפך בגישה של רשויות החוק בקולומביה לעבירות התזת חומצה ולעשות כל שביכולתה כדי למנוע מנשים נוספות לעבור התעללות דומה כפי שהיא עצמה נאלצה לעבור.

היא הקימה עמותה בשם Natalia ponce De Leon Foundation שהיא עומדת בראשה ומטרתה לשנות חקיקה, לעורר מודעות ולסייע לנפגעות התזת חומצה. כך נולד קמפיין סוחף ברשתות החברתיות בשם "המסיכה האחרונה" שזלג לטלויזיה, לעיתונות ולמהדורות החדשות בכל אמריקה הלטינית הקורא לנשים שחוו התזת חומצה לחשוף את פניהן המעוותות ולא להסתתר יותר מבושה.

מעשה האלימות האכזרי של התזת חומצה על פניהן וגופן של נשים הינו תופעה רווחת בדרום אמריקה שרשויות החוק במדינה לא ידעו כיצד להתמודד איתו עד המקרה שלה. אחד ההישגים הבולטים של העמותה הוא החמרת הענישה עד למאסר מרבי של 50 שנה במטרה להתמודד עם התופעה הקשה. בעקבות פעילותה מעוררת ההשראה, הפכה נטליה למובילת דעת קהל בכל הקשור להגנה על זכויות נשים ושוויון והצליחה לרתום גורמים בינלאומיים למאבק, ביניהם סוכנויות האו"ם.

כיצד נוצר הקשר עם נטליה?

מרכז מש"ב "כרמל" להדרכה בינלאומית ע"ש גולדה מאיר, סוכנות הסיוע הלאומית של מדינת ישראל במשרד החוץ, פועל לקידום שויון מגדרי דרך מגוון פעילויות בתחום החברתי והכלכלי. במסגרת זו, הגיעו בעלי תפקידים בכירים, ביניהם נטליה, מעשרים ושלוש מדינות מרחבי העולם כגון פיג'י, ויאטנם, נפאל, אוזבקיסטן, זמביה, קונגו והונדורס לקורס בנושא מאבק באלימות מגדרית, אחד מנושאי הליבה של הכשרות מרכז מש"ב כרמל. יחד עם פונסה דה לאון הקולומביאנית, המשתתפים בקורס היו אנשי ממשל, משטרה, עמותות וארגוני זכויות אדם ומאבק באלימות במדינותיהם שהגיעו כדי להכיר יוזמות ומודלים הקיימים בארץ, לשתף מנסיונם וליצור שיתופי פעולה.

במהלך ביקורה בארץ הוזמנה נטליה ע"י אסף זלצר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בקריה הרפואית רמב"ם, לבקר במחלקה והיא נעתרה להזמנה. במסגרת הסיור נחשפה נטליה לדרכי הטיפול החדשניות העומדות לרשות הצוות המטפל, לנסיון הרב במקרים דומים לשלה וביקרה בחדר הטיפולים המתקדם הקיים במחלקה, אליו מגיעים נפגעים שונים.

פרופ' אסף זלצר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ברמב"ם, מסכם: ״נטליה פרנסה דה לאון היא שגרירה למאבק בכוויות חומצה בפנים בפרט ובאלימות מגדרית בכלל. למרות שאנחנו מטפלים ביומיום בנפגעי כוויות סיפורה האישי מצמרר מצד אחד, ומצד שני מעורר השראה. נטליה אישה חזקה שלקחה את פציעתה רחוק בכך שהצליחה לשנות את גישת הרשויות למעשים מזוויעים מהסוג שתואר בקולומביה ובכל דרום אמריקה. אנו מחזקים את ידיה להמשך העשייה והמאבק באלימות מגדרית״.

נושאים קשורים: רמב"ם


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *