מטיילים שטיילו ביער פלך בגליל המערבי נתקלו בנחש זעמן שחור לכוד בבור והזעיקו את אנשי רשות הטבע והגנים

| עודכן: אפריל 28, 2023


מטיילים שביקרו ביער פלך, בגליל המערבי נתקלו במהלך הטיול בנחש מסוג זעמן שחור לכוד בתוך בור ודיווחו על כך למנהל מרחב גליל עליון ברשות הטבע והגנים שי קורן. שי הזעיק את הפקח האזורי איימן מזעל לנקודה שציינו המטיילים על מנת לחלץ את הנחש.
למקום הוזעק גם ארז אדמוני, לוכד נכשים ומתנדב ברשות הטבע והגנים. אדמוני ירד לבור שהיה מלא בזבל ועל לקח זמן רב עד שנמצא הנחש. לאחר חילוצו נבדק הנחש לראות שהוא לא סובל מפציעות כלשהן ורק לאחר מכן שוחרר חזרה למקומו הטבעי.

איימן מזעל, פקח אזורי ברשות בטבע והגנים: "ערנותם של מטיילים כשהם מטיילים ברחבי הארץ חשובה מאוד ומסייעת לנו להציל בעלי חיים שנפצעים, נלכדים או מסתבכים בפסולת שנזרקת בשטח. גם הפעם עירנותם של המטיילים עזרה לנו להגיע לנחש כמה שיותר מהר ולחץ אותו. חשוב מאוד בעת מפגש עם נחש, לא להתקרב ולא נסות לגעת, הטיפול בנחשים יעשה אך ורק על ידי אנשים מקצועיים העוסקים בלכידת נחשים ואני מודה לארז אדמוני שהגיע לסייע לי היום ללכוד את הזעמן השחור ולשחררו בצורה בטוחה לטבע."

ברשות הטבע והגנים מסבירים כי זעמן שחור הוא מין של נחש במשפחת הזעמניים והארוך בנחשי ישראל, הזעמן השחור אינו ארסי, ובשל רעבתנותו הגדולה נחשב למועיל שבנחשים בהדבירו מכרסמים רבים, ואף נחשים ארסיים באזורי תפוצתו, זעמן שחור הוא נחש פעיל למדי ומהנפוצים בנחשי ישראל. ככל נחשי ישראל הוא בעל חיים מוגן,

בישראל חיים כ-41 מיני נחשים, רובם אינם מסוכנים לאדם. למעשה, רק 9 מיני נחשים בישראל הם ארסיים. הארס משמש אותם לציד או להגנה מפני תוקפים. אמנם לנחשים יצא שם רע ושמם נקשר להם תכונות כגון אכזריות וערמומיות, אך האמת אחרת, לנחשים חשיבות רבה בשמירה על תפקוד המערכת האקולוגית שבה הם חיים, והם מסייעים מאוד בהגבלת ריבוי מכרסמים ומזיקים אחרים.

עם בוא האביב הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף ומתחילים לחפש מזון ובני זוג, ובמקביל עולה בנו המודעות לסכנות שטומן בחובו מפגש מקרי עם נחשים ארסיים, בין בטיול באזורים פתוחים בין ליד הבית או אף בלב העיר. במידה ונחש נכנס לביתכם או לחצר, פנו למוקד 106 או הזמינו לוכד נחשים מורשה (מתוך רשימת הלוכדים באתרנו). הוא יחזיר אותו לביתו הטבעי.
זכרו: ניסיון ללכוד נחש או לפגוע בו עלול לגרום הכשה. כל הנחשים בישראל הם בעלי חיים מוגנים. פגיעה בהם היא עברה על החוק.

אין לגעת או לטפל בנחש ללא הסמכה!
במידה וזיהיתם חיה פצועה או במצוקה יש להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ואנו נדאג לטיפול המתאים.

קרדיט איימן מזעל רשות הטבע והגנים

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *