רעידת אדמה שמקורה בטורקיה הורגשה הלילה בצפון הארץ

| עודכן: פברואר 6, 2023


בסביבות השעה 03:30 התרחשה רעידת אדמה בעוצמה 7.8 בטורקיה כ-500 ק״מ מישראל. הרעידה הורגשה באזורים שונים ברחבי הארץ אך אין נזק או נפגעים. הנחיות להיתנהגות מצילת חיים בעת רעידת אדמה

רעידת אדמה בעוצמה משוערת של 4.7 הורגשה בארץ. תושבים מרחבי הארץ דיווח שהרגישו את הרעידה – ללא נזק או נפגעים. מקור רעידת האדמה מוערך בטורקיה – בה הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 7.8. רעידת האדמה בטורקיה הביאה להרג של מאות בני אדם בטורקיה ובסוריה ולהרס רב ואף לקריסה של מבנים בטורקיה. 

באיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה התייחסו לרעידת האדמה שהורגשה הלילה: רעידת האדמה הקשה שפגעה הלילה בטורקיה והורגשה ברחבי הארץ היא תמרור אזהרה חמור למה שחלילה יקרה כאן במקרה והרעידה תהיה באזורנו. כ 2.5 מיליון טון חומרים מסוכנים מאוחסנים באזור המפרץ וארוע דומה עלול לגרום לכך שמלבד הנפגעים בהתמוטטות בתים יפגעו גם רבים מחשיפה לחומרים מסוכנים.

עלינו לזכור כי אזור המפרץ נמצא בסמוך לשבר יגור ומדובר באתר מועד לפורענות בכל הנוגע לרעידות אדמה. הארוע הלילה הוא תמרור אזהרה חמור לכולנו. אומנם התקבלה החלטה לפינוי בז"ן, אך ללא תאריך יעד ותקציב להוציאה לפועל. מוטב לזרז את ההליכים ולקבוע יעדים ומועדים לפינוי על מנת שחלילה לא יקרה אסון בזמן שאנו ממתינים להוצאת המפעלים מהאזור.

אנו מזכירים כי שלב א של סקר הסיכונים של המשרד להגנת הסביבה, הוגש רק בשלהי שנת 2019, כ-3 שנים לאחר המועד שנקבע. הסקר התמקד בתקריות תפעוליות שגרתיות במפעלים וגורמי סיכון בלבד. השלב הבא היה אמור לעסוק בתקריות חמורות העלולות להתרחש כתוצאה מרעידת אדמה ו/או כתוצאה מפגיעה עוינת (חבלנית או מלחמתית). סקר זה טרם הושלם עד עצם היום הזה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *