"שר השיכון צריך לבדוק עם גורמי הממשלה מדוע מחליפים ישן רע בחדש רע עוד יותר, במצב הנוכחי יש לעצור כל פיתוח בחיפה"

| עודכן: פברואר 2, 2023

ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם- צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף שלח השבוע מכתב לשרי הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בהנחיה לעצור את הבנייה בחיפה עקב זיהום האוויר של המפעלים, ראש עיריית חיפה טוענת כי שרי הממשלה ידעו על הסכנות הצפויות בבנייה חדשה ולמרות זאת אישרו את תוכניות הפעולה

בשבוע שעבר הודיעה עיריית חיפה על תוכניות חדשות להתחדשות עירונית בשכונות נווה פז, נווה יוסף, תל עמל, רמת וויזניץ וחליסה בשיתוף משרד הבינוי והשיכון והרשות הלאומית להתחדשות עירונית.

תוכניות אלה היו אמורים לקדם רבות את ההתיישבות בחיפה תוך בינוי מבנים חדשים ומודרניים לצד חיזוק מבנים ישנים.

השבוע נודע כי שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף שלח מכתב למשרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בדרישה לעצור את הבנייה ברחבי העיר עקב הפרסומים האחרונים על המחקרים שבוצעו בקשר לתחלואה הגבוהה הנגרמת בקרב תושבי האזור מהמפעלים הפטרוכימיים.

המכתב מתבסס על מחקרים שפורסמו בשבוע שעבר ובהם נמצא כי קיים ריכוז גבוה של מתכות רעילות בדמם של תושבי מפרץ, דיווחים על תחלואה עודפת במחלת הסרטן גם בקרב צעירים בשל זיהום האוויר של מפעלי בז"ן.

לפי השר הועלתה האפשרות לעצור את הבניה החדשה בחיפה עד לפינוי המפעלים המזהמים.

יש לציין שבקשה זו הגיעה למרות שהחלקים הדרומיים של חיפה די רחוקים מהמפעלים המזהמים.

לכרמליסט נמסר ממשרד הבריאות והשיכון כי: "עקב הפרסומים האחרונים בנוגע לאיכות האוויר בעיר חיפה, הגיעו לשר הבינוי והשיכון פניות רבות בעקבותיהם פנה השר לשרים הרלוונטים בבקשה לקיים דיון בנושא וללמוד אותו, במקביל פנה השר גולדקנופף לגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון בבקשה לבחון את סמכויות המשרד בנושא"

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם הגיבה לדברים: "אני שמחה לשמוע על כל אדם שמתעורר למציאות החיפאית, הנמשכת כבר עשורים רבים, בוודאי שר בממשלה.

זיהום האויר והתחלואה העודפת ידועים כבר שנים רבות. ב-2014 נערך מחקר מקיף בוועדת הפנים והגנת הסביבה על זיהום האוויר במפרץ חיפה, שכל מסמכיו נמצאים בכנסת.

למרות זאת, כל ממשלות ישראל בשנים האחרונות, דוחפות את תכנית תמ"א 75 למפרץ חיפה, תחת מסווה של סגירת בתי הזיקוק, בלי לספר שהתכנית האמיתית היא לייבא תזקיקים ולאחסן אותם במפרץ בהיקפים עצומים.

במילים אחרות, ממשלת ישראל שואפת להחליף את הייצור באחסון, ולא לצמצם את כמות הדלקים במפרץ חיפה עם סידרה של תכניות מקבילות, שאף אחד לא מדבר עליהן, כמו נמל דלקים חדש גדול פי 6, רציף כימיקלים חדש גדול פי 3 (תת"ל 118), חוות מכלי גפ"ם ועוד.

את הזוועה הזו עוטפים מוסדות התכנון ב- 120 אלף יחידות דיור נוספות שיציעו לחסרי המזל מגורים על קרקעות מזוהמות, בלי שום תקציב לנקותם, בעלות המוערכת במיליארדים רבים.

אפילו מסמכי ועדת המנכ״לים שהוכנו ע״י הממשלה להכריע בעתיד התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, מציינים שחור על גבי לבן, כי לאחר כל השינויים המתוכננים למפרץ חיפה – לא בטוח שהזיהום ירד.

לו היו חושפים בשקיפות את מלוא הנתונים המבעיתים בפני הציבור, סביר שלא הייתה נמכרת בשכונה החדשה אפילו יחידת דיור אחת, שכן, מי יסכים לגדל את ילדיו באדמה ספוגת רעל, במקום הכי נפיץ בארץ מבחינה בטחונית, ועוד על שבר יגור…?

אני מציעה ששר השיכון יבדוק עם גורמי הממשלה מדוע מחליפים ישן-רע בחדש-רע עוד יותר, יבדוק מה מזהם ומסכן את חיינו יותר – זיקוק או אחסון תזקיקים, ויוודא שלמישהו בממשלה יש מושג מה הוא עושה.

אם נמשיך לעסוק בזוועות העבר בלי לעצור את זוועות העתיד – מן הראוי לעצור כל פיתוח בחיפה, ולהודיע לתושביה על פינוי.

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף צילום: דוברות משרד הבינוי והשיכון

נושאים קשורים: עיריית חיפה, עינת קליש רותם, משרד השיכון והבינוי


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *