תוכנית הטכנולוגיה והסייבר היוקרתית של צה"ל מגיעה לטירת כרמל

| עודכן: ינואר 22, 2023

צילום: דובר צה"ל

תוכנית "גשרים" של חיל החינוך והנוער ויחידת 8200 של צה"ל תתחיל לפעול החודש בטירת כרמל. במסגרת התוכנית היוקרתית ילמדו מדריכות-חיילות את כלל תלמידי כיתות ז'-ח' בחטיבות הביניים אריאל ושיפמן, כחלק ממערכת השעות בתוך בית הספר. בשיעורי "גשרים" התלמידים יתנסו וילמדו תכנים טכנולוגיים מעולמות התיכנות, הסייבר והקוד ויפתחו אפליקציות תוך כדי למידה עצמאית חוויתית.

צילום: דובר צה"ל

מטרת התוכנית, אותה מובילים עיריית טירת כרמל וצה"ל, היא להעניק הזדמנות שווה לתלמידי העיר, להגדיל עבורם את אפשרות הבחירה, ולהקנות להם כלים שיסייעו להם להשתלב בתפקידי ליבה בצה"ל, בלחימה ובטכנולוגיה, ולאחר מכן להשתלב בתעשיית ההייטק, במקצועות הצמיחה במשק הישראלי, ובכלל בעולם התעסוקה העתידי.

התוכנית הוקמה ביוזמת חיל החינוך והנוער, אגף כח האדם, יחידה 8200 והמרכז לחינוך סייבר ושותפים נוספים והיא מופעלת בשיתוף שורה של גורמים – המרכז לחינוך סייבר, מערך הסייבר הלאומי, מרכז השלטון המקומי, מפעל הפיס, קרן רש"י ומשרד החינוך.

ב"גשרים" לומדים התלמידות והתלמידים בצורה ידידותית וחווייתית קורסי מבוא להייטק ולטכנולוגיה, במהלכה הם מתנסים בעולמות טכנולוגיה מגוונים, מפתחים בעצמם אתרים ואפליקציות, לומדים יסודות של הגנה בסייבר ובינה מלאכותית, וכן יסודות תכנות בלוקים ותכנות בפייתון. נוסף על התכנים, הדגש המשמעותי ביותר בתוכנית כולל פיתוח מיומנויות, כגון יסודות החשיבה החישובית ופתרון בעיות, ובעיקר חיזוק תחושת המסוגלות והאמונה העצמית אצל התלמידים.

תוכנית "גשרים" סיימה בתשפ"ב פיילוט מוצלח בחמש רשויות בפריפריה הגיאוגרפית. עד תחילת 2023 היא נלמדה ב-21 רשויות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, והחל מהחודש היא תילמד ב-14 רשויות נוספות, בהן טירת כרמל. בשנים הקרובות תתרחב התוכנית לעשרות רבות של רשויות מקומיות נוספות ברחבי הארץ.

צוות ההוראה בכיתות כולל מש"קיות הו"ד של חיל החינוך והנוער שעוברות הכשרה ייעודית למקצועות הטכנולוגיה. התוכנית מספקת מעטפת רחבה שתקדם את המשתתפים לתחומי הטכנולוגיה – תכנים ברמה גבוהה שנוסו בשטח בהצלחה רבה, יחס אישי, מודלים לחיקוי וצוות הוראה הכולל עשרות מש"קיות הוראה והדרכה מחיל החינוך והנוער, שעברו הכשרה מקצועית לתחומים אלה.

צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מדגישים, כי תוכנית "גשרים" אינה דורשת מיון ופתוחה לכל תלמידי החטיבה, זאת על מנת להשפיע על כמה שיותר תלמידים ולהעניק הזדמנויות שוות לכל המעוניינים במקצועות הטכנולוגיים. הלימוד הוא במסגרת הכיתה האורגנית של חטיבת הביניים והתוכנית איננה דורשת תשלום מצד התלמידים, במטרה להעניק הזדמנות שווה לכל ילד ללא קשר לרקע הסוציו-אקונומי שלו. עוד מוסיפים בצה"ל, כי מטרת "גשרים" היא לא להגדיל את כמות המשרתים מהפריפריה ביחידה זו או אחרת בצה"ל וכי לא מדובר בתוכנית הסללה ליחידה 8200; אלא לחזק ולהעצים את אפשרויות הבחירה של ילדי הפריפריה, ולצמצם פערים על ידי פתיחת אפשרויות בחירה והגדלת הסיכוי להשתלבותם במקצועות ההייטק, הטכנולוגיה ועולם
התעסוקה העתידי שלהם.

ראש העיר, אריה טל: "אנו שמחים ונרגשים להעניק לבני ולבנות הנוער שלנו הזדמנות שווה, ולקבל את פני תוכנית 'גשרים' והחיילות המדריכות בטירת כרמל. התוכנית מעניקה הזדמנות לתלמידים ולתלמידות להיחשף ולהתנסות בתחומי ההייטק והטכנולוגיה, ומטרתה להוסיף נדבך נוסף למאמץ החינוכי השוטף והרציף של הרשות המקומית ושל משרד החינוך, והחיבור בין גורמי החינוך ברשות לשותפים הוא סוד הצלחת התוכנית. אני מאחל הצלחה רבה לתלמידות ולתלמידים ולמערכת החינוך שלנו, ומשוכנע שכולנו נהנה בעתיד מהפירות".

ציון סודרי, מנהל אגף החינוך: "כחלק ממעטפת התוכנית שמוביל צה"ל, חוזק בשנה האחרונה הקשר בין הרשויות המקומיות והתלמידים לבין יחידות הטכנולוגיות של צה"ל. תוכנית 'גשרים' מוסיפה רובד נוסף למאמץ החינוכי המרכזי של משרד החינוך והרשויות המקומיות, בכך שהיא נותנת ערך מוסף בתחומי הטכנולוגיה, שהם מתחומי המומחיות של צה"ל ויחידות הטכנולוגיה שבו. הצלחת התוכנית בטירת כרמל תהיה ההצלחה של כולנו".

מנהל אגף החינוך, ציון סודרי; מנהלת בתיה"ס העל יסודיים, אירית זליג; וצוות המדריכות-חיילות של תוכנית "גשרים" | צילום: דוברות עיריית טירת כרמל

נושאים קשורים: טירת כרמל, צה"ל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *