סדר פסח בכרמל

| עודכן: אפריל 11, 2022

מזנון במחלקת יולדות צילום: אלי דדון

חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. שמיטה למהדרין , ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. 
" נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג " אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק .

השנה חג הפסח יוצא ביום שבת ועל מנת להיות מוכנים בזמן בית החולים כרמל מוכשר ומוכן לחג החל מיום רביעי בשעות הצהרים במבצע לוגיסטי מורכב. ההכשרה מסתיימת בשעות הבוקר המוקדמות, ומיד צוות מטבח בית החולים מסתער על המשימה של בישולי החג והבישולים השוטפים של בית החולים.

רב ביה"ח הרב מאיר אינדיק מציין כי בכרמל פועלים על פי החלטת בג"צ אולם "אנו מבקשים ממבקרי בית החולים לגלות רצון טוב, לכבד את החג, להתחשב ולהימנע עד כמה שניתן מהכנסת חמץ לשטח ביה"ח במהלך הפסח ". 

במערך הרפואה של בית החולים כרמל ישחררו לביתם את החולים שיוכלו לחגוג את ליל הסדר בביתם, אולם גם עבור אלה שיאלצו להישאר בבית החולים לצורך אישפוז מכינים בכרמל את הכל כדי לאפשר למאושפזים להרגיש את טעם ואוירת החג. 

הרב אינדיק והגבאי בן שמעון ז"ל

השנה מטופלי בית החולים יופתעו גם מהמנות המיוחדות והטעימות שמנהל המטבח והשף עופר פישמן מכינים עבורם לליל הסדר. " כדי להימנע מבעיות כשרות בעקבות הוראת הבג"ץ המרכז הרפואי נערך לספק את כל המנות  שיוצאות ממטבח בית החולים כולל המגשים בכלים חד פעמים איכותים ומכובדים " מעדכן עוז יאיר המנהל האדמינסטרטיבי של ביה"ח . 

לקראת חג הפסח ערך הרב ישראל רוזנטל אב"ד בבית הדין הרבני בחיפה סיור מקיף בבית החולים, הרב התרשם עמוקות ממכלול שירותי הדת המוצעים למאושפזים ולבני משפחותיהם. במסגרת הסיור הרב רוזנטל עמד מקרוב על הכשרת מטבח בית החולים לפסח והביע סיפוק רב מרמת הכשרות וההתאמות המיוחדות. הרב ציין בסיפוק רב  את התרשמותו הרבה מכך שבית החולים מספק לכלל העובדים והמאושפזים שמיטה למהדרין. הרב הודה להנהלת הבית החולים על מבצע הטבלת הכלים ובירך את מנהל בית החולים ד"ר גולדברג בשנים ארוכות של בריאות טובה.

הרב מנחם לפקיבקר הרב הראשי של הכללית אומר כי רמת ואיכות הכשרות הם מהגורמים החשובים המביאים את היולדות מהמגזר הדתי חרדי ושומרות המסורת להעדיף ולבוא ללדת בכרמל ולא רק בגלל השירות הרפואי האיכותי, אלא גם בגלל שבית החולים כרמל מוביל בכל תחום שרותי הדת והכשרות לאדם הדתי בעת אישפוזו בכרמל.

לאחרונה נוסף חידוש משמח לרווחת המאושפזים. מנות בד"ץ חמות בארוחת בוקר ובארוחת ערב כשכל המוצרים המוגשים הינן בכשרות בד"צ. שינוי זה שדרג את מנות הבד"ץ לדברי מנהל מערך המזון ושף בית החולים מר עופר פישמן . 

כדי להכשיר את המטבח המרכזי ואת כל עשרות מטבחי המחלקות, יגיעו צוותים מתוגברים של משגיחי כשרות מומחים מטעם המחלקה לדת וכשרות של הכללית ויכשירו בקיטור ועל פי דרישות ההלכה את כל המטבחים.

"בהזדמנות זו ברצוננו להודות ולהוקיר את פעילותו המסורה של הגבאי יונתן בן שמעון זצ"ל, אומר הרב אינדיק, יונתן (מילו) בן שמעון ז"ל בהגדרת תפקידו היה גבאי בית הכנסת בבית החולים, אבל בפועל תפקיד ה"גבאי" היה חלק קטן מפעילות ענפה שהוא היה פועל דרך קבע עבור החולים ובני משפחותיהם. יונתן ז"ל היה הדבק והבריח המרכזי בקהילת המתפללים הקבועים בבית החולים. יונתן היה מקבל כל אדם שבא בשערי בית הכנסת בסבר פנים יפות תוך התעניינות ודאגה לכל הצרכים אוכל, לינה צרכי דת וכל בקשה אחרת מכל מין וסוג. כרב בית החולים סמכתי ושמחתי מאוד על הפעילות הברוכה של יונתן. ידעתי שניהול בית הכנסת מופקד בידיים הכי טובות ומסורות ושיחד עם מפקח השבת אנחנו כבית חולים נותנים את המיטב עבור החולים ובני משפחותיהם. הייתי משוחח עם יונתן באופן קבוע, צרכי החולים ובית הכנסת היו בראש מעייניו. חסרונו היא אבידה גדולה גם לי באופן אישי וגם לבית החולים ולמאושפזים. אני רואה את עצמי מחויב להמשיך ולדאוג לרווחת החולים ובני משפחותיהם ולקיום בית הכנסת זו היתה צוואתו וכך נמשיך ונעשה " אומר הרב אינדיק.

כדי לענות לשאלות מאושפזים והמתעניינים בכלל בנושא תרופות כדורים ותרופות חמץ, הוציא בית החולים כרמל בשיתוף רב הכללית הרב מנחם לפקיבקר  ובאישור הבד"ץ העדה החרדית, מדריך מודפס ומסודר של התרופות הכשרות לפסח. בנוסף יעמוד מוקד טלפוני מיוחד שיענה לשאלות ויתן הבהרות בנושא תרופות כשרות לפסח. המוקד יהיה זמין 24 שעות למעט שבתות וחגים בטלפון או *2701.שירות חדש השנה ברובוט בוט ווצאפ – 055-9982701  – לרשום את שם התרופה או להקליט את שם התרופה

בבית החולים כרמל יערכו סדר מרכזי  על ידי הרב שלום בוקט יחד עם מתנדביו המסורים, הסדרים יערכו לפי כל כללי ומסורות ליל הסדר. ובמטבח בית החולים מכינים צוות השפים מאכלים מיוחדים ולפי כל המנהגים כדי לתת למאושפזים ובני המשפחות שלהם טעם מתוק של חג. מאושפזים שיבקשו יוכלו להזמין דרך האחות האחראית  יין ל 4 כוסות חרוסת ומצות אליהם למחלקה. גם הגדות צבעוניות ויפות הופקו במיוחד והם יחולקו לכל מאושפז ואורח בבית החולים.

לפני כניסת החג תתבצע מכירת חמץ כללית של כל חמץ בית החולים. מאושפזים ואנשי צוות שירצו, יוכלו למכור גם את החמץ האישי שלהם בצורה פרטנית אצל רב בית החולים הרב מאיר אינדיק. הרב יעביר את כל חתימות מכירת החמץ לרבנות הראשית בחיפה שמוכרת אותו כבכל שנה לגוי.

 " פסח הוא חג של חירות ושמחה  ואנחנו בבית החולים כרמל עושים ונעשה הכל, כדי לאפשר למאושפזים שלנו להרגיש ולהנות מטעם החג ככל שניתן, אומרים עוז יאיר  ורב בית החולים הרב אינדיק. אנו קשובים ופתוחים לכל שאלה או בקשה בנושא הפסח. וציבור המבקרים והמאושפזים שלנו מוזמן לפנות אלינו, אנחנו כאן בשבילכם. אנו מאחלים  לכל הבאים בשערי בית החולים ולכל בית ישראל חג פסח מלא בריאות ואושר מכל הלב ".

פישמן, אידינק ועוז יאיר צילום: אלי דדון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *