שבוע שמירת הטבע 2022, יצוין השנה בסופי השבוע בין ה18 ל-26 בפברואר – בסימן פרחי בר וצמחים בסכנת הכחדה

| עודכן: פברואר 16, 2022

תורמוסים צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים תפעיל כ-20 עמדות הסברה בסמוך לריכוזי פריחה בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים כדי להעלות את המודעות לחשיבות השמירה על ערכי הטבע

רעיה שורקי מ״מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "אחריות שלנו, תושבי ישראל, לשמור על צמחי הבר שלא יכחדו מהנוף בטבע הישראלי"

רשות הטבע והגנים מציינת מדי שנה, לקראת האביב, את שבוע שמירת הטבע במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות שמירת ערכי הטבע, תוך חשיפת הפעולות המקצועיות לשמירה על ערכים אלו. גם השנה מתמקד השבוע בפרחי הבר ובצמחים בסכנת הכחדה. מה הם צמחים בסכנת הכחדה, מדוע חשוב לשמור עליהם, מה הקשר שלהם לשטחים הפתוחים ואיפה ניתן לטייל כדי לפגוש אותם בשטח? אין כמו היכרות מקרוב כדי לחוות את הטבע במלוא יופיו ועוצמתו.

שבוע שמירת הטבע יתקיים השנה בסופי השבוע בין ה-18.2 ל-26.2 בהם הציבור מוזמן לבקר ב-20 תחנות המידע וההסברה, שרשות הטבע והגנים תפעיל בסמוך למוקדי פריחה בגנים לאומים ושמורות טבע בכל רחבי הארץ, ולקבל מידע על מסלולי הטיול ופרחי הבר שבהם, לצד היכרות עם הכללים לשמירה על הפרחים ועל הטבע והיכרות עם העבודה המקצועית של הרשות לשמירת המינים המוגנים.

למידע על מיקומי תחנות ההסברה: https://www.parks.org.il/article/info-stations/

צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין והיא ידועה בעולם בריכוז המינים הגדול שבה ביחס לשטחה. כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים – מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שהם מצויים. מעמד זה עוזר לא רק בשמירתם מפני הכחדה אלא גם בשימור מרבדי מינים אלה ואחרים הגדלים באזורים מוגדרים.

רעיה שורקי מ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "למעלה מאלפיים מינים של צמחי בר גדלים בישראל, יותר מאשר במדינות רבות שגודלן גדול משטח ישראל, ורבים מהמינים האנדמיים, גדלים רק בישראל. על כן זו האחריות שלנו, תושבי ישראל, לשמור עליהם שלא יכחדו. בעבר קטיף של פרחי בר היה אירוע משפחתי ומכירה של פרחי בר כמו כלניות ונרקיסים הייתה נורמה בישראל של שנות ה-60. עם הקמת רשות שמורות הטבע במהלך משותף עם החברה להגנת הטבע החל מסע הסברה נרחב להפסקת קטיף הפרחים ואכיפת התקנות המטילות עונש על קוטפי פרחי הבר. הציבור בישראל אימץ את התפיסה החדשה של 'צא לנוף אך אל תקטוף'. אנחנו מאמינים בדור הצעיר ובחזקה של הקהילה לסיוע בשמירת מינים בסכנת הכחדה ועלינו מוטלת האחריות לתת להם את הכלים לעשות זאת".

כליל החורש צילום: עופר שנער רשות הטבע והגנים

פעילויות שבוע שמירת הטבע ברחבי צפון הארץ:

ממאתיים לאלפיים – פריחה, מים והמחזה

יש פרחים שרק בעונה הקרה תוכלו ליהנות מיופיים ומהשלווה שהטבע משרה סביבם.

נרד לבטן האדמה במסלול אמות המים של ציפורי ונהלך במאגר המים המרשים שסיפק מים לעיר הקדומה. ניכנס אל מנהרת הפירים ונצעד לאורכה (יש להצטייד בפנסים). נמשיך במסלול לאורך אמת המים הקדומה, ניהנה מפריחה בשלל גוונים וצבעים ונשמע על שיטות לאגירת מים ולהובלתם בעת העתיקה. אחר כך נבקר במאגר הקשתות, נתנסה בבניית דגם אמת מים וניהנה ממחזה.
הסיור מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש. משך הפעילות שעה וחצי עד שעתיים.
ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע, ופנס.

היכן: גן לאומי ציפורי, ניפגש במבואה.

מתי: ימי שבת
סיורים בשעות: 10:00, 12:30מחזה בשעות: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

אדום וירוק מול הכחול הגדול: סיורי פריחה בשמורת טבע חוף הבונים 

על מה אתם חושבים כשאתם מדמיינים את חוף הים? על חול? גלים? צדפים? ובכן, אחרי סיור טרום אביב זה תתחילו לחשוב על… פרחים. לרצועת החוף הבתולית שבשמורת הטבע חוף דור הבונים, שבה מפרצונים ציוריים ו"פסלי" כורכר מעוררי השראה, נוספים בימים אלו גם מקבצי פריחות נהדרים. בואו לקבל את האביב בדרך מקורית: נכיר את הפריחה הייחודית של חוף הים, נלמד על האתגרים הניצבים בפני צמחי החוף, ואם יהיה לנו מזל גם נראה צבעונים.
במזג אוויר סוער הפעילות עשויה להתבטל, יש להתעדכן באתר הרשות.

היכן: שמורת טבע חוף דור הבונים. יוצאים מהרחבה המרכזית.

מתי: ימי שבת 19.2, 26.2, בשעות 10:30, 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי החניה באתר.

אירוס נצרתי צילום: מיטל אהרון רויזר רשות הטבע והגנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *