שרת הפנים ביקרה היום ביקנעם ובמועצה האזורית מגידו

| עודכן: פברואר 16, 2022

צילום: דוברות עיריית יקנעם

אלפסי לשרה: אנחנו לא מעוניינים בחלופה שבאזור עמק השלום. יקנעם חייבת להתרחב כדי להבטיח את עתידה. נגמרו לנו כל עתודות הקרקע, לאחר מכן ביקרה השרה גם בעמק השלום ונפגשה עם ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי

ראש עיריית יקנעם ממשיך להילחם כדי שצעירות וצעירי העיר יוכלו לגור בה, וכדי שמחירי הדיור יהיו שפויים, וביום שלישי השבוע הגיעה שרת הפנים, איילת שקד עם צוותה המקצועי לביקור בחלופות השונות להרחבת גבולות העיר.

הנקודה הראשונה הייתה בחלופה מספר אחת שאושרה על ידי קבינט הדיור והיא הרחבת שטח יקנעם בין פארק "מבוא כרמל" לאליקים. רה"ע אמר לשרה שלעיר לא נשארה עתודת קרקע לבנייה, והוסיף שיקנעם חייבת להבטיח את עתידה בדיוק כפי שמגידו עושה שעה שהיא מגדילה את יישוביה במאות אחוזים. ראש העיר ומהנדס העירייה הסבירו לשרה שזה השטח הנכון ביותר להרחבת העיר שעה שאין בו שום חקלאות וטבע, ו- 97% מהקרקע היא קרקע מדינה, והוסיפו שבתכנית הושארה קרקע צבועה להרחבת מושב אליקים. השרה ראתה שאכן במקום אין חקלאות. 

הנקודה השנייה הייתה באזור עמק השלום ושם שמעה השרה מפי גורמים שונים למה אין לבנות באזור הזה ויש להשאירו כפי שהוא. רה"ע סימון אלפסי אמר לשרה שההצעה של עמק השלום היא פשרה של הוועדה הגאוגרפית ומועצה אזורית מגידו, ויקנעם לא מעוניינת כלל וכלל בחלופה הזאת.

הנקודה השלישית הייתה בחלופה חדשה שהציעה מגידו במשולש התשבי על כביש 722. לחלופה זאת מתנגדות יקנעם, עמק יזרעאל וקרית טבעון, ובהקשר לכך אמרה השרה שלא הגיוני לבנות עיר על אי תנועה. השרה התעניינה בשטח שמצד ימין לחלופה ויקנעם אמרה שזו חלופה הגיונית בשל הרצף שהיא מייצרת, ובשל קרבתה לתחנת רכבת העמק, ושאם מגידו הייתה מציעה אותה, יקנעם הייתה שוקלת אותה בחיוב. ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי סירב ואמר שהחלופה הזאת לא על השולחן, והושב לו שלא מובן מדוע השטח שמשמאל כן וזה מימין לא, ושמעתה החלופה הזאת בהחלט על השולחן.

הנקודה הרביעית הייתה התחדשות עירונית בשכונת 'נוף לכרמל', וראש העיר יקנעם, סימון אלפסי הסביר שהתחדשות עירונית בהחלט אפשרית בתנאי שתהיה הרחבת שטח שיפוט שתאפשר קרקע משלימה ללמעלה מאלף יחידות דיור, והוסיף שבלי הרחבת שטח שיפוט לא תוכל להתקיים התחדשות עירונית. 

צילום: דוברות עיריית יקנעם

נכון לעכשיו ממתינה השרה להמלצת הוועדה הגאוגרפית ולאחר מכן תתקבל ההחלטה.

ראש העיר יקנעם, מר סימון אלפסי:

"שמחנו לארח את שרת הפנים, איילת שקד ואת צוותה המקצועי, ומצוין שהם הגיעו לשטח וראו הכל הלכה למעשה. יקנעם חייבת להתרחב, על כך אין עוררין. השטח הנכון ביותר הוא בין פארק מבוא כרמל לאליקים תוך דאגה שלנו להרחבת אליקים. בחלופה של אזור עמק השלום אנחנו לא מעוניינים, ואני חוזר ואומר זאת שוב ושוב, ומגידו משיקוליה ממשיכה לעסוק בה. השטח בצד הימני של משולש התשבי הוא בהחלט אופציה מאחר שהוא יוצא רצף, ואם מגידו היו מציעים אותו היינו שוקלים בחיוב. מגידו רוצה שנתרחב באזורים לא הגיוניים ומבחינתה שנתרחב בנגב. זה לא יקרה. אני אמשיך להילחם על מנת שצעירי העיר יוכלו להבטיח את עתידם בעיר שהם גדלו ושאותה הם אוהבים, ולקנות בעיר דירה במחיר שפוי".

צילום: דוברות עיריית יקנעם

לאחר מכן ביקרה השרה גם באזורים של עמק השלום ואליקים – עין העמק המצויים בחודשים האחרונים בלב ליבו של מאבק בין ראש עיריית יקנעם עלית סימון אלפסי לבין מועצה אזורית מגידו ומטה תושבים מהאזור כולו. המאבק נסוב סביב עתיד שטחי הטבע והחקלאות כאשר אלפסי רוצה להעביר אותם לרשות יקנעם עילית ולבנות עליהם אלפי יחידות דיור חדשות בעוד שמועצה אזורית מגידו ומטה התושבים מתנגדים לכך ופועלים לשמור על השטחים הירוקים ,הנופים הערכיים ועל עתיד המושבים אליקים ועין העמק.

אל השרה שקד הצטרפו ראש מועצה אזורית מגידו, איציק חולבסקי וראש עיריית יקנעם עלית סימון אלפסי וצוותיהם והצוות הבכיר של משרד הפנים ומינהל התכנון. שקד שמעה מפי חולבסקי מדוע חשוב לשמור על משבצת אליקים ועמק השלום.

איילת שקד אף שמעה תושבים מיקנעם עלית ומישובי המועצה המושבים ביניהם גם ילדים וצעירים שאף הם הביעו בפניה את הרצון שלהם לשמור על הירוק והטבע.

בדבריו אמר איציק חולבסקי כי הסביר לשרת הפנים שהשאלה היא לא לאן העיר צריכה להתפשט אלא האם היא צריכה לעשות כן כשהיא באופן מובהק ובוטה מאד לא מממשת את פוטנציאל הבינוי וההתחדשות העירונית בשטחה.

שרת הפנים, איילת שקד בפוסט בפייסבוק:

תושבי יוקנעם, תושבי מועצה אזורית מגידו ובכלל כל מי שאוהב לטייל באיזור עמק השלום.
הפוסט הזה בשבילכם.

כשרת פנים אני מקבלת לעיתים קרובות החלטות קשות.

האוכלוסייה במדינת ישראל הולכת וגדלה (ברוך השם) ואיתה האתגר העצום של משבר הדיור הפוקד אותנו. אנחנו משקיעים מאמצים רבים על מנת להגדיל את היצע הדירות ולעיתים זה בא על חשבון שטחים פתוחים.

אנחנו מנסים לאורך כל הדרך לאזן בין האינטרס הלאומי לבנות לבין הצורך הלאומי לשמור על הסביבה שלנו.
בכל יום אני נאלצת להכריע כשהצרכים הללו מתנגשים.

אתמול סיירתי באזור יוקנעם ועמק השלום עם ראש עיריית יוקנעם, סימון אלפסי וראש מועצת מגידו, איציק חולבסקי כדי להבין לעומק בעיה שמונחת לפתחי ולהכריע גם בה.

מצד אחד יוקנעם צריכה להתפתח ולתת מענה לקצב הגידול הטבעי שלה, ומצד שני קיימת חשיבות גדולה לשמור על שטחים חקלאיים ושמורות טבע נדירות ומונגשות לטובת הציבור הרחב ובעלי מוגבלויות.

כשהגעתי לסיור קיבלו את פני תלמידי תיכון מהאזור שהפגינו וביקשו לא לבנות בעמק השלום. והאמת הם צודקים. יש אפשרויות אחרות.

אז הנה צפירת הרגעה. אני לא אעביר את השטחים של עמק השלום ליוקנעם.

זה אזור יחודי ועלינו לשמר עליו. יש אפשרויות אחרות ונעבוד עליהן בזמן הקרוב, כאלה שיאפשרו גם ליוקנעם לגדול וגם לא להרוס פנינת טבע יפיפייה כמו זו.

לכל מי שהשתתף במאבק על עמק השלום, אני מחזקת את ידיכם, חשוב שאדם יפגין ויביע את דעתו בנושאים הקרובים לליבו.

זה ריגש אותי לראות כמה אכפת לכל כך הרבה אנשים מהארץ היפה שלנו וכמה כולם רוצים לשמור עליה.

צילום: המועצה האזורית מגידו


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *